EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS), bünyesinde barındırdığı kadın çalışanlarla dikkat çekiyor. Akkuyu Nükleer AŞ’de mühendislikten avukatlığa kadar birçok önemli pozisyonda 1000 kadın görev yapıyor.

Mersin’deki Türkiye’nin ilk nükleer santralı, dev istihdam projesi Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nda (NGS) çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarda en önemli rollerden birini de kadınlar üstleniyor. Tüm işkollarında olduğu gibi nükleer alanda da söz sahibi olan kadınlar, Akkuyu projesindeki başarılarıyla da adlarından söz ettiriyor. Akkuyu Nükleer AŞ’de mühendislikten avukatlığa kadar birçok önemli pozisyonda 1000 kadın görev yapıyor. Kendi alanlarında büyük başarılara imza atmış kadınlar, sahadaki koşulları, başarılarını ve böylesine büyük projede görev almanın kendileri için önemini anlattı.

HEYECAN VERİCİ

Rusya’da 6.5 yıllık eğitimin ardından projede görev almaya başlayan ve Akkuyu Nükleer AŞ Bilgi İletişim Teknolojileri Birimi’nde uzman olarak çalışan Seda Yürekli: “Sürekli değişen ve gelişen bir projenin içindeyiz. Güvenlik düzeyini geliştirmek adına düzenlemelerimiz oluyor. Çok heyecanlı bir süreç. Akkuyu NGS 4 reaktörünün hepsinin tam kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’luk bir bölümünü karşılayacak kadar elektrik üretimini yapacaktır. Ayrıca yaklaşık 11 bin kişinin istihdam edilmesini sağladı. Benim projeye dahil oluşum ise tamamen tesadüf eseri. Türkiye’de Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü’nde Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde 2’nci sınıf öğrencisiydim. Akkuyu Nükleer AŞ’nin internet sitesinde bu projenin reklam afişini gördüm. Başvurmaya karar verdim; yazılı ve sözlü sınavları geçtim ve projeye dahil oldum.

1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

‘RUSYA’DAN DÖNDÜM’

2012 yılında projede yer almak üzere Rusya’daki eğitim programına katıldım. Bu süreçte bir yıl Rusça hazırlık eğitimi ve 5.5 yıllık uzman eğitimi olmak üzere totalde 6.5 yıllık eğitim aldım. Öğrenme süreci son derece yoğun ve ilgi çekiciydi. Teorik çalışmaların yanı sıra çok sayıda uygulama ve laboratuvar çalışması yapıldı. Ayrıca eğitim sürecinde ve sonrasında Rusya’da çeşitli santrallerde staj imkânı bulduk, ardından Akkuyu’da çalışmak üzere buraya geri döndüm.”

GELECEĞE IŞIK

Akkuyu Nükleer AŞ’de avukat olarak görev yapan Naila Atmaca da şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk nükleer güç santralında yer almak çok önemli ve çok değerli. Türkiye’nin ekonomik, sosyal, endüstriyel ve teknoloji bakımından uluslararası platformda çok ileri gideceğini düşünüyorum. Bu benim için tarif edilemez bir duygu ve büyük bir şans. Bu projede yer almaktan çok gurur duyuyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum. Tarihe isimlerimizi yazıyoruz. Ülkemize çok faydalı ve çok önemli bir proje kazandırıyoruz. Bu proje, kadınlar açısından da erkekler açısından da ülkemizin istihdam konusunda çok önemli ve çok kıymetli. Geleceğimize ışık tutuyor. Ben şöyle diyorum her zaman; Akkuyu nükleer, sadece bir enerji projesi değil Akkuyu nükleer ülkemizdeki evlere ışık getirecek, gençliğimize, geleceğimize ve insanlığımıza ışık tutacak bir projedir.”

1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

İŞ SAĞLAYAN PROJE

Şirketin insan kaynakları direktörlüğünde kıdemli uzman olarak görev alan Burul Bugubaeva: “Türkiye’nin ilk nükleer santral projesine dahil olmak benim için mutluluk verici. 2012 yılında bu projeyle ilgili bir iş ilanıyla karşılaştım. Önce tercüman olarak çalıştım daha sonra dokümantasyon uzmanı olarak çalıştım. Şu anda kariyerime insan kaynakları kıdemli uzmanı olarak devam etmekteyim. Akkuyu projesi kadınlara iş sağlayan ve gelir kapısı olan bir proje.”

1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

11 BİN KİŞİ SAHADA

DHA Temmuz ayında nükleer inşaat sahasında yapılan çalışmaları yakından takip etmiş, inşaat süreci hakkında bir haber hazırlamıştı. Akkuyu Nükleer A.Ş. Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitriy Romanets, şu bilgiler vermişti: “Şu an sahamızda 11 bin kişi 7 gün 24 saat esasıyla çalışıyor. Bunların 8 bini inşaat işçisi olarak sahada yer alıyor. Çalışanların yüzde 80’i Türk işçilerden oluşuyor.”

HÜRRİYET
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak