EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

‘4. Savunma Sanayii Buluşmaları’ başladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul işbirliğiyle düzenlenen “4. Savunma Sanayii Buluşmaları” İstanbul’da başladı.

Etkinliğe çevrim içi olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada, sanayi olmadan ekonomik güçten bahsetmenin mümkün olmadığı gibi, savunma sanayi olmadan da ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Demir, 20 yıl önce sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayının 800’lere vardığını aktararak, şunları kaydetti: “Bu projelerin yarısından fazlası son 6 yılda başlatıldı. 20 yıl önce 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar doları aşkın bir proje hacmine ulaşıldı ve bu daha da artma eğiliminde. Sektörümüze dair güncel bazı rakamları da ilk kez açıklamak isterim. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin (SASAD) hazırladığı 2021 yılı sektör performans verilerine göre, savunma ve havacılık sanayi sektör ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak tekrar pandemi öncesi rakamlara döndü. Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 civarında artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün AR-GE harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 600 milyon doları geçti. Bu yılın sonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz.”

‘İHRACATIN KİLOGRAM DEĞERİ 70 DOLARI GEÇİYOR’

En büyük hedeflerinin, savunma sanayisinde “tam bağımsız Türkiye” olabilmek olduğunu belirten Demir, bu hedefe ulaşmak için ekosistemin her bir üyesiyle çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında artık bir pazar değil, aktör konumuna geldiğini de vurgulayan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun en büyük göstergesi ihracatımız diyebiliriz. Savunma sanayi ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e; İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi ise 228’e çıktı. 20 yıl önce yıllık sadece 248 milyon dolarlık bir ihracatımız varken, 2021 yılını 3 milyar 224 milyon dolar gibi rekor bir seviyede kapattık. 2022’nin rakamlarının da 4 milyar doların çok üzerinde olmasını hedefliyoruz.

Ülkemiz genel ihracatının kilogram değeri 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu rakam 70 doları geçiyor. Savunma sanayimizin ne denli kıymetli olduğunu buradan da anlayabiliriz.”

‘İHMALE GELMEYECEK BİR ALAN’

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da Türk savunma sanayinin, yüklenicileri, üniversiteleri, araştırma kurumları, geliştirdiği yerli ve milli teknolojik ürünler, ihracatıyla Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri konumunda olduğunu söyledi.

Ülkelerin kendi ürettikleri teknolojilerle var olmalarının ve güvenliklerini sağlamalarının öneminin güncel olaylar vesilesiyle tekrar gözlemlendiğini aktaran Bahçıvan, şunları kaydetti:

“Süper güçler arasında hegemonya mücadelesinin kızıştığı, üçüncü dünya savaşı ihtimalinin tartışıldığı bir dünyada savunma sanayi asla ve asla ihmale gelmeyecek bir alan. Bu çerçevede, savunma sanayi alanında AR-GE çalışmaları, yeni model arayışları, yeni iş birlikleri, yeni nesil tedarik stratejileri birçok ülkenin gündemini oluşturuyor. Buna paralel olarak savunmaya yönelik harcamalar da dünya çapında bir artış gösterme eğiliminde.

Dünyadaki sıcak çatışma bölgelerinin büyük bölümünün, yakın ve komşu coğrafyalarımızda yer alması, ülkemizin sahip olduğu jeostratejik konum güvenlik ve savunma sanayi konularını bizler için çok daha önemli kılıyor. Kritik teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ve kalkınmacı ürün ve hizmetler sunmak ülkemiz için önemli bir ivmelenmenin de temel basamağı olacak.”

Bahçıvan, “4. Savunma Sanayii Buluşmaları”nda 15 savunma sanayi ana üretici firmasıyla ikili görüşmelerin gerçekleşeceğini, gelen taleplere baktıklarında 1.000’in üzerinde ikili görüşmenin gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

2022’DE İHRACAT 4 MİLYAR DOLAR OLACAK

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise sınır güvenliğini sağlamak ve terörle etkin bir şekilde mücadele edebilmek için kaynakları verimli kullanmanın önemine işaret ederek “Bu vizyonla yapabileceğimiz en önemli katkı, asimetrik etki yaratacak teknolojileri geliştirmek olacaktır. Bugün firmalarımızın dünyanın onlarca ülkesine ihraç ettiği insansız hava araçlarımız asimetrik teknoloji geliştirmeye dair elimizdeki en kuvvetli örneklerden bir tanesidir. Bu noktada yeni gelişen teknolojilere yatırım yapan, girişim ekosisteminde yer alan, nitelikli ve hızlı büyüme trendine sahip firmalarımız var. Bu firmaların dinamizmini koruması, doğal rekabet şartları içerisinde ilerleyebilmesi kritik öneme sahip. Ayrıca bu firmalarımızı destekleyen kritik alt sistemlerin üretiminde mesafe katetmiş, güçlü firmalara ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Firmaların kabiliyetini geliştirebilmek için SAHA İstanbul olarak yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade eden Bayraktar, “Türk savunma sanayi, birçok sektöre göre daha hızlı bir büyüme trendi içerisinde. Savunma Sanayi Başkanlığımızın halihazırda 700’ün üzerinde aktif projesi bulunmakta. Sektörümüz, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 41’lik artışla 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bundan 10 yıl önce ihracatımız 800 milyon dolardı. 2022 yılı itibarıyla 4 milyar doları yakalayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. 2022’nin ilk çeyreğine baktığımız zaman savunma sanayisi ihracatımız 2021’in ilk çeyreğine göre yüzde 50’lik artışla 961 milyon dolar oldu.” dedi.

AYDINLIK

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak