EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

ABD’nin Gözü İngiliz Savunma Şirketi Ultra Electronics’te

İngiltere merkezli dev savunma sanayii şirketi Ultra Electronics, satışın eşiğinde. ABD merkezli Advent International, şirketi satın almak için 2.6 milyar sterlin değerinde teklif verdi.

İngiltere merkezli savunma ve havacılık şirketi Cobham, geçtiğimiz yıl ABD’li Advent International tarafından 4 milyar sterline satın alınmıştı. Edinilen bilgiye göre; Advent International bünyesine giren Cobham, başka bir İngiliz savunma şirketi olan Ultra Electronics’i satın almak için 2.6 milyar sterlinlik bir teklif sundu.

Hava, deniz ve füze platformları için önemli bir parça tedarikçisi konumunda bulunan Ultra, halihazırda dünyanın en büyük 83’üncü savunma sanayii firması.

Ultra Electronics ayrıca sonar gibi deniz sistemlerinde kullanılan ekipmanlarda uzmanlaşırken, Cobham’ın havadan havaya yakıt ikmali teknolojisi birçok batılı ülkenin hava kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 4500 kişiyi istihdam eden Ultra ve Cobham, Kraliyet Donanması’nın iki yeni uçak gemisinde kullanılan F-35 ile Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının bileşenlerinin de tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Öte yandan bir başka ABD’li teknoloji şirketi olan Nvidia, İngiliz mikroçip geliştiricisi Arm Holdings’i satın almak istiyor.

f-35b

Advent, geçen ay Cobham ve Ultra’nın birleşiminin ABD, İngiltere ve diğerlerinin silahlı kuvvetlerine özel ekipman tedarik eden bir “küresel savunma elektroniği şampiyonu” yaratacağını söyledi.

Bir Advent sözcüsü şunları söyledi: “Cobham, pandemiye rağmen Advent altında güçlü bir performans sergiledi ve 2020’de benzer gelir artışı yüzde 6’ya ulaştı. Ar-Ge ile stratejik yatırımlara 350 milyon dolardan fazla harcandı. Şirket, yüksek teknoloji elektroniğine daha fazla odaklanmış durumda ve ticari uydular, hükümet uzay programları ve yeni nesil savunma elektroniği alanlarında önemli sözleşmeler kazandı.”

İngiliz uzmanlar, bu iki şirketin ABD tarafından satın alınmasına çok sıcak bakmıyor. Özellikle Ultra Electronics, Türkiye’de de deniz platformlarına yönelik önemli parçalar tedarik ediyor.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak