EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Arnavutluk Heyetinden Bayraktar TB2 Ziyareti

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi ve beraberindeki heyet, Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri’ni ziyaret etti.

Baykar Savunma’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Baykar’ın Arnavutluk heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğu ifade edildi. Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından karşılanan Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi’ye, Bayraktar TB2 S/İHA maketinin hediye edildiği de gözlemlendi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Bir Hafta Önce Türkiye’de İdi

Balkan coğrafyasında bulunan Arnavutluk aynı zamanda bir NATO üyesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, henüz bir hafta önce Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmişti. Rama’nın son Türkiye ziyareti iki gün sürmüştü. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ikili ilişkileri mükemmel olarak nitelendirmek mümkün.

Rama, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı koridorlarında yürürken çekilmiş olan fotoğraflarının altına “Dostlar” notunu düşmüştü.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Başbakan Edi Rama, Türkiye ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalarda ülkesinin stratejik öneme sahip alanlarda Türk şirketleriyle çalışacağını belirtmişti. Rama, ülke topraklarının “süper akıllı İHA’lar” ile kontrol edileceğini de vurgulamıştı.

Baykar’a İki Günde İki Ayrı Ülkeden Üst Düzey Ziyaret

Arnavutluk heyeti, son iki gün içerisinde Bayraktar TB2 S/İHA’ların üretildiği tesisleri ziyaret eden ikinci heyet oldu.

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks öncülüğündeki bir heyet, dün Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi olan Baykar Savunma’nın Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri’ne bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından karşılanan ve içerisinde askeri yetkililerin de bulunduğu heyet, Bayraktar TB2 SİHA ve Baykar Savunma tarafından geliştirilen CEZERİ Uçan Araba’yı incelemişti. Haluk Bayraktar’ın Letonya Savunma Bakanı Pabriks’e Bayraktar TB2 SİHA maketi hediye ettiği görülmüştü.

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi'nin BAYKAR Savunma Ziyareti/Bayraktar TB2 Maketi
Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi’nin BAYKAR Savunma Ziyareti/Bayraktar TB2 Maketi

Letonya Savunma Bakanı Pabriks, bir Twitter kullanıcısının kendisine yönelttiği “Bayraktar TB2’nin ‘Letonya’dayım” demesini ne zaman bekleyebiliriz?” sorusuna “Umarım yakında” diyerek cevap vermişti.

Bayraktar TB2’nin İhracat Performansı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın bugüne kadar Libya, Katar, Ukrayna, Azerbaycan ve Polonya’ya ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Bayraktar TB2’lerin son alıcısı olan Polonya ile birlikte Türk SİHA’larını tedarik etmeye hazırlanan bir diğer ülke ise Macaristan. Macaristan’dan bir heyet, yakın zamanda SİHA’ları incelemek için Türkiye’ye intikal edecek.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak