EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Arnavutluk’tan Türk İHA’ları için Ek Bütçe

Arnavutluk, Türkiye’den İHA tedariki için ek bütçe ayırdı. Bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’un hangi Türk İHA’sını tedarik edeceği ise henüz bilinmiyor.

EuroNews Arnavutluk’ta yer alan bir habere göre ise Arnavutluk Devlet Polisi, suç ile mücadele için Türk savunma sanayii şirketi Baykar Savunma’dan Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA) tedarik etmeyi planlıyor.

Bayraktar DİHA

BAYKAR Savunma, bir süredir keşif ve istihbarat görevlerini gerçekleştirebilecek yeni bir dikey iniş kalkışlı insansız hava aracı (İHA) sistemi geliştiriyor. Tasarım faaliyetleri devam eden araca, “Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA)” ismi verilmişti.

Toplamda 1.5 metre uzunluğa, 5 metre kanat açıklığına, 30 kilogram azami kalkış ağırlığına, 5 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 12 saat havada kalış süresine sahip olan sistem; 15.000ft irtifa tavanına, 9.000ft operasyonel irtifaya, 80knot azami hıza ve 150 kilometre haberleşme menziline sahip.

Baykar DİHA

İHA’nın gelişmiş yetenekleri arasında; Tam Otomatik Uçuş Sistemi, Sensör Füzyonu Yardımlı Tam Otonom, Otonom Kalkış ve İniş Sistemi, Yarı Otonom Uçuş Modu, Hataya Dayanıklı Sistem Mimarisi, Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi, Yedekli Servo Eyleyiciler, Elektro-Optik (EO) Kamera Modülü, Kızılötesi (IR) Kamera Modülü, Lazer Mesafe Ölçer, Lazer İşaretleyici, Digital Veri ve Video Link özellikleri bulunuyor.

DİHA’ya benzer ebatlarda, Bayraktar Mini İHA da bulunuyor. Mini İHA, personel tarafından fırlatılıyor ve paraşütle iniş gerçekleştiriyor.

Ek Bütçe

Arnavutluk hükümeti tarafından Arnavutluk Meclisi’ne sunulan taslak bütçe açığı tasarısında artışa gidileceği ve bu kapsamda tedarik edilecek olan ürünler arasında “Türkiye ile uzlaşmaya varılan anlaşma kapsamında bölgesel kontrolün artırılması ve ulusal güvenlik için Savunma Bakanlığı’na İHA tedariki için 1 milyar ALL’lik (Arnavutluk leki) ek bütçe ayrılması” öngörülüyor.

1 milyar ALL’nin ABD doları olarak karşılığı ise 9.7 milyon ABD Doları’na tekabül ediyor. 1 set (6 adet) Bayraktar TB2’nin maliyet ise yaklaşık olarak 67 milyon ABD Doları’na denk geliyor. Arnavutluk’un ayırdığı bu bütçeyle Bayraktar TB2 alımı yapması olası gözükmüyor.

Arnavutluk hükümeti tarafından hazırlanan bütçe tasarısı
Arnavutluk hükümeti tarafından hazırlanan bütçe tasarısı

Arnavutluk Heyetinin Ziyareti

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi'nin BAYKAR Savunma Ziyareti/Bayraktar TB2 Maketi
Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi’nin BAYKAR Savunma Ziyareti/Bayraktar TB2 Maketi

Arnavutluk’un henüz hangi Türk İHA’sını tedarik edeceği ise bilinmiyor fakat Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi ve beraberindeki heyet, Haziran ayında Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri’ni ziyaret etmişti.

Baykar Savunma’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Baykar’ın Arnavutluk heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğu ifade edilmiş, Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından karşılanan Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi’ye, Bayraktar TB2 S/İHA maketinin hediye edildiği de gözlemlenmişti.

Başbakan Edi Rama, Türkiye ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalarda ülkesinin stratejik öneme sahip alanlarda Türk şirketleriyle çalışacağını belirtmişti. Rama, ülke topraklarının “süper akıllı İHA’lar” ile kontrol edileceğini de vurgulamıştı.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak