EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Aşık Şenlik Tüneli’nde ışık görüldü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Aşık Şenlik Tüneli’nin ışık görme törenine katıldı. Törende konuşma yapan Karaismailoğlu, üç kıta ve iki büyük deniz havzasının ortasında yer alan Türkiye’nin, stratejik konumu ve uluslararası ulaşım sistemlerinin kavşak noktasında yer aldığını belirterek, “Bu denli öneme sahip olan ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son 20 yılda, 1 trilyon 337 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Hükümetlerimiz döneminde; 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğumuz yaklaşık 28 bin 650 kilometreye ulaştı. Sadece 50 kilometre olan karayolları tünel uzunluğunu bugün 651 kilometreye çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Mesafeleri Kısalttıkça Güvenlik, Konfor, Hız Arttı

“Biz mesafeleri kısalttıkça; güvenlik arttı, konfor arttı, hız arttı” diyen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu da ulusal ve uluslararası ticaretimize canlılık katmak demektir. Milletimize yeni iş kapıları, istihdam olanakları demektir. Hem bugünün hem de yarının Türkiye’sinin refahı, huzuru demektir. Karayollarının yanı sıra demir, deniz, havayolları ile birlikte haberleşme ve iletişim alanlarında da dünyanın gıpta ile baktığı ülkeler arasında yerimizi aldık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık.”

Ardahan’a 6,5 Milyar Tl’ye Yakın Yatırım Yapıldı

Ülke genelinde, ulaşım ve iletişimde büyük işlere imzalar atarken, Ardahan’ın da çalışmalardan hak ettiği nasibini aldığındı dile getiren Karaismailoğlu, bugüne kadar Ardahan’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için 6 milyar 538 milyon liraya yakın yatırım yapıldığını açıkladı. 2003’e kadar Ardahan’da bölünmüş yol bulunmadığına dikkati çeken Karaismailoğlu, “79 kilometrelik Türkiye-Gürcistan Azerbaycan yolunu çift hatlı ve sinyalizasyonlu olarak inşa ettik. Yolumuzu 30 Ekim 2017’de hizmete açarak, Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık. 2021 yılında bu hattan taşınan yük miktarını bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında artırdık. Anadolu’da bin yıllık Türk tarihinin başladığı yerlerden olan, sıradağlar, vadi, plato, göl ve göletleriyle bu cennet vatan parçasında, uluslararası karayolu hatlarından birine nefes aldıracak Aşık Şenlik Tüneli inşaatında bugün ışığı görüyoruz” dedi.

Aktaş Sınır Kapısı ve Gürcistan’a Kadar Yüksek Standartlı Bir Ulaşım Sağlayacağız

Toplam uzunluğu 16,3 kilometre olan Çıldır-Aktaş Yolu’nun 8 kilometresinin daha önce hizmete açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, Aşık Şenlik Tüneli’nin de içinde bulunduğu kalan yol kesiminin 8,4 kilometre olduğunu söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Hattın en önemli geçiş noktası olan Mozeret Geçidi’nde inşa ettiğimiz Aşık Şenlik Tüneli, birisi 2 bin 312 metre, diğeri de 2 bin 34 metre olan iki tüpe sahiptir. Tünelimiz tamamlandığında, Ardahan ve Doğu Anadolu Bölgemizin, Çıldır üzerinden Aktaş Sınır Kapısı ve Gürcistan’a kadar yüksek standartlı bir ulaşım sağlayacağız. Bedeli 659 milyon 321 bin lira olan projemizle güzergah 4 kilometre daha kısalacak. 

Zamandan 2,2 milyon lira, akaryakıttan da 2,2 milyon lira olmak üzere, bir yılda 4,4 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bununla birlikte bu güzel dağlara salınan karbon miktarı 450 ton daha azalacaktır” diye konuştu.

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak