EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Ayancık Deresi üzerine yapılacak köprüler kemer formunda olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “(Ayancık’taki sel) Tahrip olmuş köprü burada, bir tane de arkamızda var. Bu hem kemer formunda olacak hem de ayak açıklıkları bunun en az iki katı genişliğinde olacak.” dedi.

Sinop’un Ayancık ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Ayancık Deresi üzerine 90 tane büzün üzerinde, 12 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda çift gidiş-gelişli alternatif köprü inşa edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ayancık Deresi üzerine yapılan köprünün açılışını gerçekleştirdi.

“Artık hayat yavaş yavaş normale dönüyor”

Köprüdeki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Bartın, Kastamonu ve Sinop’un önemli bir afet yaşadığını hatırlattı. Sel felaketinin üzerinden 9 gün geçtiğine işaret eden Karaismailoğlu, Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta hayatı normale çevirmek için çok büyük aşamalar kaydettiklerini belirtti. Normal hayata dönmek için bütün güçlerini kullandıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Özellikle ulaşım açısından karadan, havadan, denizden bütün ulaşım sistemlerimizi vatandaşımızın hizmetine verdik. Bartın’da, Kastamonu’da, Sinop’ta devletimiz, milletin hizmetinde. İhtiyaçları bir bir görüyoruz. Artık hayat yavaş yavaş normale dönüyor.” dedi.

Sinop şehir geçişinde önemli iki köprünün sel felaketinde tahrip olduğunu, bu iki köprüye karşılık birinci köprünün iki gün önce açıldığını, şimdi de ikinci geçişin hizmet vermeye başlayacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, ulaşım açısından hiçbir problemin kalmayacağını dile getirdi.

“Burada devlet millet el ele”

Bu aşamadan sonra kalıcı köprü imalatlarına devam edeceklerini dile getiren Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Çatalzeytin-Türkeli arasındaki yani Sinop’la Kastamonu arasındaki geçişi de sizlerle birlikte 2 gün önce açmıştık. Artık orada da ulaşım sorunumuz kalmadı. Kastamonu’da da bütün ilçelerindeki yıkılan köprülerimizle ilgili geçici servis yollarımızı bağlamış bulunmaktayız. Bartın’da da Bartın-Karabük geçişini sağlamış durumdayız. Burada devlet millet el ele. Bütün kurumlarımızla, milletimizle, sivil toplum örgütümüzle… Özellikle teşekkür etmek istediğim kurumlar var. Başta AFAD, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, İller Bankası, topyekun bir mücadele var. Bu kolay olmuyor. Burada milletin devlete olan güveni, devlet milletin hizmetinde, bütün güçlüklerin üzerinden bir bir geliyoruz.”

Bütün ulaşım, haberleşme, iletişim ağlarıyla ilgili kalıcı projelere de bir an önce başlayacaklarının altını çizen Karaismailoğlu, “İnşallah yapacağımız projeler sonucunda olası böyle bir afet durumunda, inşallah Allah bunun tekrarını bize göstermez ama olduğu takdirde de tedbirlerimizi alıyoruz. İnşallah bu kadar etkilenmeyeceğiz bu afetlerden. Devlet, millet el ele sizler de bizlerle berabersiniz bu afetin üzerinden hızlıca gelip afetin izlerini kısa sürede ortadan kaldıracağız.” ifadesinde bulundu.

Yıkılan köprülerin yerine kemer köprü

Bir gazetecinin kalıcı köprülere ilişkin sorusu üzerine Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Tahrip olmuş köprü burada. Bir tane de arkamızda var. Bunları hemen kısa sürede kazıklı sistem yeni projeli olarak yapacağız. Projeleri hazır. Şimdi kazık makineleri yolda. Birazdan başlayacaklar. Bu hem kemer formunda olacak hem de bu ayak açıklıkları bunun en az iki katı genişliğinde olacak, daha da yükselteceğiz bunları. Bu hesapları farklı yapıyoruz artık. İnşallah temennimiz böyle bir afet olmaması ama olduğu zaman da etkilenmeyecek yapımlar üstleneceğiz.”

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak