EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Ayçiçek tohumunda gümrük vergisi sıfırlandı: ‘Üretici korunmalı’

Sıfırlama kararının hasat zamanında alınmasını eleştiren ziraat odası başkanları, fiyatların düşeceğini söyledi. Gübre fiyatları nedeniyle ayçiçeğinde verimin düşeceğine dikkat çeken başkanlar üreticinin korunmasını istedi

Aspir, ayçiçek tohumu ve ham yağ ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Aydınlık’a konuşan ziraat odası başkanları, hasat zamanı vergilerin sıfırlanmasının fiyatları düşüreceğini ve üreticiyi mağdur edeceğini belirttiler.

Aspirde gümrük vergisi yüzde 1.5-23.4 aralığında, yağda yüzde sıfır-22.5 aralığında, ayçiçek tohumu yağı ithalatında ise yüzde sıfır-10 aralığında uygulanıyordu.

‘GÜBRE FİYATLARI VERİM KAYBINA NEDEN OLACAK’

Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Genel Sekreteri Pınar Ceylan, kararın çiftçiye zarar verdiğini, fiyatların düşmesine neden olacağını belirtti. Ceylan, şunları söyledi: “Bu yıl Trakya’da diğer illerimizdeki gibi kuraklık yoktu, verim güzeldi ama fiyat beklentimizin altında geldi. Buna rağmen çiftçi memnundu. Ancak girdi fiyatları bu yıl çok yüksek. Geçen yıl 2 bin 400 lira olan üre gübresinin tonu, bu yıl 8 bin liraya çıktı. Çiftçinin bu seneki memnuniyeti ortadan kalktı. Üretici tarlasını boş bırakmaz, ekecek ama az gübre kullanacak, bu da verim kaybına neden olacak. Şu anda çiftçi gübre fiyatlarını konuşuyor. Ekim ayında fiyatların bu kadar artması doğru değil.”

‘HASAT ZAMANI YANLIŞ BİR KARAR’

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli de gümrük vergilerinin sıfırlanmasıyla Türk çiftçisinin mağdur edildiğini belirtti. Ayçiçeğinde fiyatların 6 bin 800’e kadar çıktığını hatırlatan Erdemli, vergiler sıfırlanınca 5 bine kadar düşeceğini belirterek, “Üretici para kazanamıyor. Böyle olursa ekim yapamaz. Açık var ama politika böyle olmaz. Vergilerin sıfırlanması dışarıdaki çiftçiye hizmet ediyor. İçerideki üretici korunmalı. Hasat zamanı bu karar alınmamalıydı. Ne kadar ihtiyaç varsa yılbaşından sonra alınmalı.” dedi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da yaptığı değerlendirmede, hasat dönemine sıfır gümrükle girdiklerini belirtti. Fiyatların şu anda iyi olduğunu ancak üreticinin elinde çiçek kalmadığını söyledi.

BİGA ZİRAAT ODASI BAŞKANI: İSTEDİĞİMİZ PARA DEĞİL ÜRETİM YAPABİLMEK

Biga Ziraat Odası Başkanı Güray Ergün, girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, özellikle gübre fiyatlarındaki artış nedeniyle çiftçilerin üretim yapamayacak noktada olduğunu söyledi. Ergün şöyle konuştu: “Gübrenin azalması, fiyatların yükselmesi gıda ve tarımın geleceğini tehdit ediyor. Fiyat bir yana ham maddenin temininde bile ciddi sorunlar var. Devlet büyüklerimize sesleniyorum. Ülkemiz insanının gıda ihtiyacını karşılayarak karnını doyuran biz çiftçiler, artık önümüzü göremiyoruz. Böyle giderse üretim yapamaz hale geleceğiz, halkımızın gıda ihtiyacını karşılayamayacağız. Gübre fiyatlarına acil müdahale edilerek ya uygun fiyatlı gübre temin etmemiz sağlanmalı ya da gübrenin alımlarında sübvansiyon uygulanmalıdır. Biz çiftçiler, yardım ya da cebimize para konulsun istemiyoruz. Sadece ayakta kalarak üretmek istiyoruz.”

ÇELTİK ÜRETİCİSİNİN TALEPLERİ ANKARA’YA İLETİLDİ

Edirne, Biga, Bandırma, Gönen, Manyas, İpsala, Meriç, Havsa Ziraat Odalarından oluşan kalabalık bir heyet, çiftçilerin sorunlarını aktarmak üzere Ankara’da bir dizi ziyaret yaptı. Ziraat Odası başkanları, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz ile Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurkulu’nu ziyaret ettiler. Görüşmelerde, son günlerde artan girdi maliyetleri başta olmak üzere birçok sorunu içeren bir rapor sunuldu, yetkililere, çiftçilerin talepleri iletildi.

‘ÜRETİCİNİN YANINDA OLUN’

Heyette yer alan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Türkiye’nin ihtiyacı olan çeltiğin yüzde 44’ünün Edirne’de yetiştirildiğini belirtti. Çeltikte hasat döneminde olduklarını bildiren Arabacı, ziyaretlerle ilgili şu bilgiyi verdi:

“Çeltik fiyatları çok düşük. Nisan ayında vergilerin sıfırlanması ile iç piyasaya çok fazla ürün girdi. Üretici ürünü satamadı, TMO’nun ve sanayicinin elinde çok miktarda ürün kaldı. Taleplerimizin biri, fiyatların revize edilmesi oldu. Kuraklıktan dolayı randıman yüzde 50 azaldı. TMO’dan bu ürünlerin de alınmasını istedik. Onlar da çalışacaklarını belirttiler. İnşallah üreticinin yanında olurlar.”

Aydınlık/Sibel Koç GÜVEN

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak