EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Azerbaycan Heyeti MTA Genel Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirdi

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Kaynaklarının Kullanımı Devlet Ajansı ve AzerGold Anonim Şirketi yetkilileri 10-11 Mayıs 2022 tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’ne teknik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında düzenlenen toplantıya MTA Genel Müdürlüğü ve MTA Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi (MTAIC) yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MTA Genel Müdürü Sayın Vedat YANIK, ülkeler arasında var olan kültürel, ticari ve askeri alanlardaki işbirliğini kurumların yapacağı çalışmalarla yer bilimleri ve madencilik alanlarında da geliştirmek istediklerini ifade etti. Yanık, konuşmasının devamında, kardeşlik hukukuna dayalı olarak yapılacak bu çalışmaların iki ülkeye de katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, MTA’nın kuruluşundan bu yana sahip olduğu 87 yıllık bilgi birikimini Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduğuklarını dile getirdi.

Öte yandan Azerbaycan Cumhuriyeti Maden Kaynaklarının Kullanımı Devlet Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Samir KURBANOV, ekonominin temelini oluşturan madencilik alanında işbirliğinin ülkelerimize büyük katkı sağlayacağına, MTA’nın bilgi birikimi ve deneyiminin Azerbaycan için güzel olanaklar yaratacağına inandığını bildirdi.

AzerGold A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zakir İBRAHİMOV ise, Azerbaycan’da petrol ve doğalgaz dışında son yıllarda madenciliğe olan ilginin arttığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “İki devlet bir millet” sözlerini rehber edinen ülkelerimiz arasında zirve seviyesindeki ilişkilerin kurumlar arasında da gelişmesi temennisinde bulundu.

Teknik toplantı MTA ve AzerGold tanıtım filmlerinin izlenmesiyle devam etti. Ardından, Bakü’de 22 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu sırasında kurumlar arasında imzalanmış Mutabakat Zaptı’na dayanarak hazırlanmış olan yer bilimleri ile madencilik alanında işbirliğine yönelik Protokol Taslağına ilişkin görüşmeler gerçekleştirildi.

Programın devamında Azerbaycan heyeti için, MTA’nın Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Merkezi, Havadan Jeofizik Veri İşlem Laboratuvarı ve analiz-test laboratuvarlarına gezi düzenlendi.

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak