EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Bangkok Kablo Tüneli’nde Ekstrem Kurplar ve Terratec TBM

Terratec firmasının tasarımı olan TBM, Bangkok’taki Rama III Tüneli Projesi’ndeki çalışmaları tamamlandı.

Terratec’in 4.27 m çapındaki Yer Basınç Dengeli Tünel Açma Makinesi (TBM-EPB), Nisan ayında Bangkok şehir merkezindeki kablo tünelini başarıyla bitirdi. Italian-Thai Development PCL yüklenicisine ait olan TBM, daha önce de büyük tünel projelerine imza atmıştı.

Yapımı tamamlanan yeni yüksek voltajlı kablo tüneli, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta artan güç taleplerini karşılamak için Büyükşehir Elektrik Kurumu tarafından üstlenilen bir dizi tünel projesinden biridir.

EPB X Tipi Artikülasyon

Yer basınç dengeli tünel açma makinesi, tünel kazısı sırasındaki yeraltısuyu seviyesi değişkenliklerinin ve yüzeyde oturma meydana getiren zemin kayıplarının minimum düzeyde kalmasına ve açılan tünelin ön döküm kaplamaları ile hemen desteklenmesine olanak sağlar.

Proje, dar yarıçaplı kurplar ve ilerleme boyunca köprü temellerinde imalat gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu, ancak 85m’lik çok dar yarıçaplı kurplarda ilerleme yapabilen EPB’nin X tipi artikülasyon sistemi sayesinde başarılabildi.

Rampanın temel yığınlarını aşmak ve 293 metre uzunluğundaki ikinci eğimin Phra Khanong kanalının altından kuzeye doğru ilerlemek için EPB, %2’lik bir yükseltmeyle 32 metrelik keskin bir yarıçap eğrisinde dönüş yapmıştır.

Bunu başarmak için Terratec  TBM, minimum 30 m yarıçap eğrisine uyum sağlamak için maksimum 6.6 derecelik eklem açısı sağlayan X tipi bir artikülasyon sistemi ile tasarlanmıştır. Bu tür aşırı artikülasyon küresel pazarda yaygın olmasa da Japonya’da popülerdir. Bu nedenle Terratec, bu teknolojiyi diğer ülkelere ihraç etmek amacıyla tasarımı geliştirmek için Japon üretici JTSC ile birlikte çalıştı.

3.5 kilometrelik tünelde yapılan ilerleme boyunca jeolojik koşullar, ortalama 26 m örtü tabakası ve yaklaşık 2 bar yeraltı suyu yüksekliği ile ince kum ve sert kilden oluşmaktadır.

TBM’nin yumuşak taşlanmış kesme kafası, çelik fiber takviyeli beton şaft gözlerinin içeri girmesine ve kırılmasına yardımcı olmak için bıçak uçlarının eklenmesiyle açık kollu bir tasarıma sahiptir. Geleneksel konik prekast beton segmentler (sol/sağ/düz) tipik olarak makine ilerledikçe kurulmuş ve keskin yarıçap eğrisi boyunca daha kısa çelik segmentler kullanılmıştır.

Çalışmalar sırasında iki tip segment kurulmuştur. Bunlar, makine ilerledikçe kurulan 1.200 metre uzunluğunda evrensel konik prekast beton segmentler ve keskin yarıçaplı eğriler sırasında kullanılan 600 metre uzunluğundaki çelik segmentlerdir.

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak