EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Bataryalı elektrikli yeraltı araçları Türkiye’de

Dünyamızda son birkaç yılda yaşanan krizler sonrasında, ülkeler ve firmalar alternatif enerji kaynaklarına yönelmiştir. Son birkaç ay içerisinde hızla artan petrol fiyatlarından sonra alternatif enerji kaynaklarını yönelimin daha hızlı olacağını ve iş makinesi ve araç sektöründe yaşanacak olan bu değişimin daha hızlı geldiğini görebilmekteyiz.

Normet, 2015 yılında SmartDrive mimarisini geliştirmeye başladı ve ilk prototip Multimec MF 100 SD çok amaçlı taşıyıcı makinesine 2017’de monte edildi. Bu ünite Finlandiya’da bulunan First Quantum’a ait olan Pyhäsalmi madeninde kapsamlı testlerden geçti. Uzun doğrulama ve test sürecinden sonra Nisan 2019’da Bauma fuarında bataryalı elektrikli araç ve hızlı şarj cihazlarından oluşan bir filoyu piyasaya sürdü.

Dizel motorlar yerine lityum iyon pillere sahip olmanın bariz faydaları; emisyonları ortadan kaldırması, ısı ve gürültüyü önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra çalışma ortamının sağlığını ve güvenliğini iyileştirmesidir. Bataryalı araçlarda işletme maliyeti, elektrik maliyeti ve elektrikli aktarma organlarının daha iyi verimliliği nedeniyle önemli ölçüde daha düşüktür. Ayrıca daha az havalandırma ve soğutma gereklidir, bu da saha için önemli tasarruf sağlamaktadır.

Bataryalar, yüksek irtifada güç kaybı, dizelin saflığından kaynaklanan sorunlar veya püskürtme ve patlayıcı yükleme gibi işlemler için tipik olan soğuk motorlarda arıtma sistemlerinin düzgün çalışmamasından kaynaklanan sorunlar gibi modern dizel motorların yaşadığı sorunlardan etkilenmez. Elektrikli aktarma organları bileşenlerinin gerektirdiği bakım, dizel aktarma organlarına kıyasla çok daha azdır. Akslar benzerdir, ancak elektrik motorları ile etkili frenleme sayesinde fren aşınması ve yıpranması en aza indirilir, yüksek güç ve tork nedeniyle sürüş performansı ve deneyimi bir avantajdır. Uygulamaya bağlı olarak Smart Drive versiyonu dizel eşdeğerinden %100 daha hızlı olabildiğinden, tam yükte yokuş yukarı sürüş hızlarında dizel ekipmanı geride bırakmaktadır.

Bataryalar kapalıdır ve tozlu ortamlara karşı iyi korunur ve kapalı kabin hava devridaimi dışında herhangi bir hava filtresine ihtiyaç yoktur. Ayrıca, lityum iyon pillerin yanma riski dizel motorlara göre önemli ölçüde daha düşüktür.

Normet, bataryalı araçlarında son teknoloji LTO (Lithium Tithanate Oxide) pil teknolojisini seçmiştir. Diğer pil teknolojilerine kıyasla önemli avantajlara sahip ve endüstri için ezber bozan bir ürün olacağına inanıyor. LTO pillerin faydaları, uzun kullanım ömründen gelişmiş güvenlik, düşük sıcaklık performansı ve enerji depolama çözümleriyle entegrasyon için büyük potansiyele kadar uzanır.

Utimec MF500 SD Yeraltı Mikseri Foramec hizmetiyle Tüprag Efemçukuru İşletmesinde test edilecektir.

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak