EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Bayburt Demirözü Sulama Projesi kurak dönemde bölgeye can suyu oldu

Bayburt’ta geçen yıl yapımı tamamlanarak devreye alınan Demirözü Sulama Projesi, bu yıl kuraklığın yaşandığı bölgede 115 bin dekar tarım arazisine can suyu oldu.

Kentin çorak arazilerini kısa sürede suya kavuşturmak hedefiyle hayata geçirilen Demirözü Barajı’nda biriken suyun modern borulu sistemle arazilere aktarıldığı Demirözü Sulama Projesi, 6 Haziran 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı.

Yaklaşık 240 milyon liraya mal olan projeyle Demirözü ilçesi ve civar köylerin yanı sıra Gümüşhane’deki bazı tarım arazileri de modern sulama sistemleriyle sulanabilir hale geldi.

Projeden yararlanan çiftçiler, bölgede kuraklığın etkili olmasına karşın silajlık mısır, yonca, fiğ gibi ürünleri ikinci ekim yapmanın mutluluğunu yaşadı.

“Çiftçimiz Bayburt’ta ilk defa bir yılda iki ürün almanın mutluluğunu yaşadı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, AA muhabirine, açılışını geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı projeyle kentte 115 bin dekar kuru tarım arazisinin suyla buluştuğunu söyledi.

Bu sayede bölgede ciddi verim artışı yaşandığını belirten Ersen, “Bizim için daha önemlisi Bayburt’ta ilk defa bir yılda iki ürün almaya başladık. Bu bizim için ciddi bir verim demektir. İlkbaharda yulaf ekilen tarlalarda daha sonrasında fiğ ekilerek hasat yapıldı. Silajlık mısır ikinci ekim olarak ekildi ve hasat edildi. Yonca hasat eden çiftçimiz ilk defa bir yılda iki ürün almanın mutluluğunu yaşadı.” dedi.

Ülke genelinde olduğu gibi Bayburt’ta da bu yıl kuraklığın etkili olduğunu dile getiren Ersen, sulama projesinin kuraklıkla ilgili zararı milimize ettiğini vurguladı.

Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer de sulama projesinin ne kadar stratejik bir yatırım olduğunu, özellikle kuraklığın yaşandığı bu yıl daha iyi anladıklarını ifade etti.

Gürer, kuraklığın yol açtığı sorunlara ilişkin, “Köylerimizde bile kuraklık dolayısıyla zaman zaman içme suyu sıkıntıları yaşanırken tarımsal anlamda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.” diye konuştu.

“Tarlamda ilk defa ikinci ürün yetiştirmeyi denedim”

Baraj suyundan faydalanarak mısır, pancar, buğday, arpa ve yonca yetiştiren çiftçi Muzaffer Çevik de ilkbaharda yulaf ektiği tarlasını temmuzda hasat ettiğini ve aynı tarlaya silajlık mısır ektiğini söyledi.

Kuraklığa rağmen aldığı verimden memnun olduğunu belirten Çevik, şunları kaydetti:

“Tarlamda ilk defa ikinci ürün yetiştirmeyi denedim. Seneye ikinci ürünü birkaç gün erken ekersek eğer çok iyi verim alacağımı düşünüyorum. Normalde buralar bir yıl nadasa bırakılır, bir yıl ekilirdi ama şimdi aynı yılda iki ürün ve her yıl ekim oluyor. Üç ila dört kez biçilen yoncalarımız oldu.”

Çevik, seneye özellikle mısır üretimini artıracağını, paketleme tesisi kurabilmek için de girişimlerde bulunacağını ifade etti.

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak