EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Boncuk Koyu’nda Kum Köpek Balıklarına Kameralı Takip

Muğla’nın Gökova Körfezi’ne üremeye gelen kum köpek balıkları 2’si deniz altında 3 kamera ile izlenmeye başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü koordinesinde, Akdeniz Koruma Derneği tarafından Marmaris-Muğla karayolunda bulunan Çamlı Mahallesi’ndeki Boncuk Koyu’na üremek için gelen kum köpek balıklarını incelemek için harekete geçildi. Koya 2’si su altı, 1’i su üzerinde kurulan kamera sistemleri ile kum köpekbalıkları 7 gün, 24 saat izlenmeye başlandı.

Kameralar sayesinde, Muğla’nın turkuaz renginde denizi ile dünyaca ünlü Gökova Körfezi ve Boncuk Koyu’na gelen Latince adı (Carcharhinus pulmbeus) olan koruma altındaki kum köpek balıkların davranışları, dağılımı ve görülme sıklıkları takip ediliyor.  Güneş enerjisi ile tam zamanlı kamera sistemi, çeşitli operatörler aracılığıyla uzaktan izlenebiliyor.

Anlık verilerin alındığı araştırmada kum köpek balıklarının görüntüleri alındı. Kamera sistemleri ile iklim değişikliği, su sıcaklığına göre köpek balıklarının davranışları da kameralar sayesinde izleniyor. Ayrıca kameraların kum köpek balıklarını avlamak isteyenlere karşı koruyucu tedbir olduğu da belirtildi.

TAM ZAMANLI GÖRÜNTÜLEME İLE DAVRANIŞLARI İZLENİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kunt, “Dünyada ve ülkemizde ilk defa enerjisini güneşten alan tam kapasite çalışan kameralarla koruma altında bulunan kum köpek balıklarını tam zamanlı görüntüleyerek davranışlarını inceliyoruz. Üreme döneminde Boncuk Koyu’na gelen kum köpek balıklarını Akdeniz Koruma Derneği iş birliği ile takip ediyoruz. Burada daha önce kameralar vardı ama tam kapasiteli çalışmıyordu. Hem köpek balıklarını koruyoruz hem iklim değişikliği ve deniz suyu sıcaklığı hakkında veriler elde ediyoruz” dedi.

İNSANLARA ZARARI YOK

Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya da  “Akdeniz fokları için benzer bir kamera sistemi kurmuştuk. Hayvanları rahatsız etmeyecek şekilde izleyebiliyor ve veriler alıyorduk. İlk defa 24 saat çalışabilen, enerjisini güneşten alan üç kamera sistemimiz mevcut. Hava koşulları ne olursa olsun gece- gündüz fark etmiyor deniz altı ve üzerinde incelemeler yapılmakta. Bu anlık verileri uzmanlarımızla değerlendiriyoruz.

Her yıl üremeye gelen, insanlara zararı olmayan kum köpek balıklarını 24 saat her türlü davranışlarını inceleyeceğiz. Son zamanlarda bu tür köpek balığı Boncuk Koyu’nda ender görülmeye başlamıştı. Bunun en büyük nedeninin 27-28 dereceye ulaşan sıcaklar olduğu belirlendi. Su sıcaklığı artınca kum köpek balıklarını görmek zor oluyordu. Şimdi hepsi tam kapasiteli korumamız altında” diye konuştu. 

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak