EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

CERN’in Fiber Optik Kabloları Kocaeli’de Üretilecek

Atom altı parçacık fiziği konusunda bilimsel araştırmalar yapan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) fiber optik kablo ihalesini kazanan Kocaeli’deki teknoloji firması, ilk sevkiyatını temmuz ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) deneylerinde veri aktarımı için kullanılan fiber optik kablolar, Kocaeli’de kurulu teknoloji firması tarafından üretilecek.

Gebze ilçesinde faaliyet gösteren SAMM Teknoloji, ocak ayında CERN ile fiber optik kablo ve aksesuarların temini için 3+4 yıllık sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında CERN deneylerinde veri aktarımında kullanılacak fiber optik kablo ve aksesuarların üretimi Kocaeli’de gerçekleştirilecek.

CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yapılan deneylerde saniyede çekilen milyonlarca yüksek çözünürlüklü fotoğraf verisini Türkiye’de üretilen kablolarla ana sunucularına taşıyacak. Laboratuvar ve fabrika testlerinin tamamlanmasının ardından ilk sevkiyatın temmuz ayında yapılması bekleniyor.

SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, AA muhabirine, fiber optik bağlantı ekipmanları alanında 2003’te 4 arkadaş kurdukları firmada ilk başlarda uluslararası bir şirketin Türkiye distribütörlüğünü yaptıklarını söyledi.

Aldıkları kararla 2005’te üretime başladıklarını, 2018’de SAMM Ar-Ge merkezini kurduklarını ve önemli projelere imza attıklarını dile getiren Akşit, “Uluslararası rekabetçiliği olan ürünler yaptık. KOSGEB KOBİGEL programıyla Türkiye’de daha önce üretilmeyen MPO/MTP tipi çoklu konnektörleri üretmeyi başardık.” diye konuştu.

İki ayrı fabrikada toplam 14 bin metrekare kapalı alanda fiber optik bağlantı ekipmanları ürettikleri ve 250 kişiye istihdam sağladıkları bilgisini veren Akşit, “Genel olarak fiber optik aksesuarlar üretiyoruz. Fiber optik kablolar da bunlardan biri. Bizim ürettiğimiz daha çok bağlantı amaçlı kullanılan fiber optik kablolar. Bunların bağlandığı panolar, onların plastik parçaları ve konnektörleri yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akşit, fiber optik ürünlerin kullanımının dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisine geçilmesiyle çok daha fazla yaygınlaşmaya başladığına işaret ederek, “Veri merkezlerinin de önem kazanmasıyla daha fazla fiber ihtiyacı doğdu. Türkiye’de 2023’ten itibaren 5G’ye geçilmesi planlanıyor. O zaman daha fazla fiber ihtiyacı olacak.” dedi.

“7 yıl boyunca ihtiyaç olduğunda bize sipariş verecekler”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce CERN’i ziyaret ettiklerini anlatan Akşit, şöyle devam etti:

“Oraya gittiğimizde teknik yeterliliğe sahip olduğumuzu düşünerek ihaleye girme kararı verdik ve ön başvuruyu yaptık. Başvurumuzun ardından ihaleye girebileceğimizi söylediler. Geçen yıl mart ayında başlamıştı süreç, aralık ayında da 3+4 yıllık sözleşme yapabileceğimizi söylediler. Ocak ayında sözleşmeyi imzaladık. İmzalanan sözleşme kapsamında CERN’e fiber optik ara bağlantı kabloları vereceğiz. Bunların miktarı tam olarak belli değil. Onlar ihtiyaçlarına göre günlük, haftalık ve aylık sevkiyat planı verecek bize. 7 yıl boyunca bu ürünleri ihtiyaç olduğu zaman bize sipariş verecekler. Şu anda gördüğümüz kadarıyla laboratuvar ve fabrika testleri bittikten sonra temmuz ayında sevkiyata başlayacağız.”

Akşit, CERN’de parçacığı yakalamak için saniyede 40 milyon adet çok yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekildiğine dikkati çekerek, “Bu kadar veriyi de tekli fiber optik kablolarla değil, 24’lü fiber kablolarla taşıyabiliyorlar. Bunların tamamı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda ve genel olarak CERN’deki diğer bağlantı ekipmanlarında da kullanılıyor. Kablolarımız hem kendi ihtiyaçlarında hem de ATLAS deneyi ve diğer deneylerde kullanılacak yani kendi verilerini bizim fiberimiz üzerinden taşıyacaklar.” diye konuştu.

CERN ile yaptıkları sözleşmeyle uluslararası pazarda rekabet edebileceklerini ispatladıklarını vurgulayan Akşit, Almanya ve İngiltere’de irtibat ofisi açtıklarını, gelecek yıldan itibaren ihracatın toplam ciro içerisindeki payını yüzde 90’a çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak