EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Çiftçilerden Cumhurbaşkanı’na çağrı: Milletin efendisiysek bizi kabul edin

Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara milyonlarca lira borcu olan çiftçiler Cumhurbaşkanı’ndan aylardır randevu talep etmesine rağmen cevap alamadı. Çiftçiler, ‘Üretmek istiyoruz. Hâlâ milletin efendisiysek bizi kabul edin’ dedi.

Ekmeğini topraktan çıkaran, tarlasına göz bebeği gibi bakan, bin bir zahmetle ektiği, biçtiği, suladığı toprağına sahip çıkan çiftçiler, zor durumda. Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle daha da zor günler geçiriyor. Borçlarının yapılandırılmasını isteyen, ‘borçlarımızın arkasındayız’ diyen çiftçinin asıl isteği yüksek faizlerin silinmesi, ödemelerin bir yıl ertelenmesi ve anaparanın 5 taksite bölünmesi… En az 400 bin en çok 2 milyon borcu olan çiftçinin çalmadığı kapı, başvurmadığı yer kalmadı. 9 ayda 18 defa Ankara’ya giderek yolları aşındıran borçlu çiftçiler, her defasında hayal kırıklığına uğradı.

Faizle katlanan borçlarını ödeme imkânı olmayan çiftçiler, üretimi bırakmayı bile düşünüyor. Çiftçilerin son çaresi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek ve dertlerini ilk ağızdan anlatmak. Defalarca randevu talep ettiler, araya bürokratları soktular ama randevu alamadılar. Aydınlık’tan Cumhurbaşkanı’na seslenen çiftçiler, “Lütfen bizi dinleyin, sesimize kulak verin, gelelim dertlerimizi size anlatalım” çağrısı yaptılar.

‘BÜROKRATLAR BİZİ YANILTIYOR’

Çiftçi Dayanışma Platformu Başkanı Ömer Sarı, 9 ayda 18 defa Ankara’ya gittiğini belirterek, “4 defa Ak Parti genel merkezine gittik. Çankırı milletvekilleriyle defalarca görüştük. Binali Yıldırım’la görüştük. Tarım Bakan Yardımcısıyla görüştük. Cumhurbaşkanının programını takip ettik, neredeyse önüne çıkıp sorunlarımızı anlatacaktık ama önümüze engeller koydular. CİMER’den defalarca randevu talep ettik. Hiçbirinden olumlu yanıt alamadık” dedi. 

Tek çarelerinin Cumhurbaşkanıyla görüşmek olduğunu belirten Sarı, “Bakanlara, milletvekillerine, bürokratlara artık güvenmiyoruz. Onlar bizi yanıltıyor. Tarım Bakanı, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü bizi yanıltıyor. Bizim art niyetimiz yok, biz cumhurbaşkanımızı seviyoruz. Cumhurbaşkanımız ilk ağızdan bizi dinlesin istiyoruz. Bize can suyu vermeyecekse bile bizi dinlesin. Biz hâlâ milletin efendisiysek bizi kabul etsin. Bizim geleceğimiz Cumhurbaşkanımızın iki dudağının arasında” dedi.

‘ÇİFTÇİ ÜRETMEYİ BIRAKIYOR’

“Biz çiftçiyiz. Biz bu toprakların insanıyız, biz insanız” diyen Sarı, gerekirse tek başına Kızılay Meydanı’na gidip eylem yapacağını da söyledi. Amasya’da çiftçilik yapan Ömer Sarı, bölgelerinde sebze üretimi yapıldığını, 2 yıldır para kazanamadıklarını anlattı. Sarı, birçok çiftçinin çiftçiliği bırakmayı tartıştığına da dikkat çekti. Sarı şöyle konuştu: “2 yıldır para kazanamıyoruz. İnsanların bu yıl beli büküldü. Piyasa çok düşük, girdi maliyetleri çok yüksek. Gübreyi, mazotu, ilacı borçla alıyoruz. 2 liraya satamadığımız domatesi marketler 15 liraya satıyor. Seneye burada kimse domates, biber, patlıcan ekmeyecek. Domates en lüks ürün oldu” ifadelerini kullandı.

‘TRAKTÖRLERİN ARKASINDAN BAKMAK İSTEMİYORUZ’

Üreticilerin, Tarım Kredi Kooperatiflerinin borç yapılandırmasını mecburen imzaladığını da söyleyen Sarı, “31 Ekim’e kadar rahat etmek istedik. Ama o gün geldiğinde tek kuruş ödeyemeyeceğiz. Şimdi kara kara 31 Ekim’i bekliyoruz. Borçları ödeyemezsek, haciz memurları kapımıza dayanacak. Geçen yıl, köyümüzden 9 traktör haczedildi, traktörlerin arkasından bakakaldık. O günleri tekrar yaşamak istemiyoruz.”

ÇİFTÇİ DAYANIŞMA PLATFORMU

Çiftçi Dayanışma Platformu, Türkiye’nin birçok ilinden bir araya gelen çiftçilerin oluşturduğu bir platform. Amasya, Malatya, Sivas, Kayseri, İzmir, Eskişehir, Aydın, Konya, Polatlı, Şanlıurfa, Adana, Çankırı illerinden binlerce çiftçi, sosyal medyada bir araya gelerek sorunlarını ve çözümleri tartışıyorlar. Kendi aralarında seçtikleri temsilciler, zaman zaman Ankara’ya gelerek, resmi görüşmelerde ve basın ziyaretlerinde bulunuyorlar

ÇİFTÇİ SERALARINI SÖKTÜ

  • Abdullah Portakal (Aydın-Karacasu köyü): Türkiye genelinde borçların 1 yıl ertelenmesini, faizlerin silinmesini, anaparanın da taksite bölünmesini istiyoruz. Kıraç yerlerde zarar tespiti yapılmasını istiyoruz. Arpa ve buğdaya yapılan desteğin zeytin ve incire de yapılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız sesimizi duysun, defalarca başvuru yaptık, bize yanıt versin. Sorunlarımızı bizim ağzımızdan dinlesin. Köylerimize gelsinler, yerinde görsünler, durumumuzu tespit etsinler. Şu anda bölgemizde küçük çiftçilik yapanların yüzde 90’ı borçlu. Borçlar çok yüksek. Her yıl katlanarak faiz birikiyor. Girdi fiyatları bu yıl çok yüksek. Geçen yıl 100 TL’ye aldığımız gübre, bu yıl 200 TL oldu. Sattığımız ürün para etmiyor.
  • Cafer Kanlı (Amasya): 20 yıl önce Amasya’ya İstanbul’dan geldim. Borçluyum, ürünlerimi maliyetine bile satamıyorum. Bu yıl artık seralarımı söktüm, çiftçiliği bırakıyorum. 
  • Şimşek (Amasya-Büyükkızılca Köyü): Domates üreticisiyim. Yıllardır ektiğim tarlamı bu yıl söktüm. Borç ödemek için iki arabamı sattım ama yine de borçların altından kalkamıyorum. Bir daha da çiftçilik yapmayacağım. Yevmiyeye gitsem bundan daha iyi.

ÇANKIRI ZİRAAT ODASI BAŞKANI: BORÇLAR ERTELENMEZSE ÜRETİM SEKTEYE UĞRAYACAK

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Çankırı’nın bu yıl ciddi kuraklık geçirdiğini belirterek, “Çiftçilerimiz çok zor durumda. Bazı tarlalar, biçer girmeden sürüldü. Yaptığımız arazi kontrollerinde, nohutta daha önce dönüm başına 150-200 kilo verim aldığımız arazide, bu yıl rakam 30-40 kiloya kadar düştü” dedi.

‘TARIM KREDİ ÇİFTÇİYE BASKI YAPIYOR’

Çiftçinin borçla aldığı mazotu, gübreyi, ilacı, el borcunu ve kredisini vadesi gelmesine rağmen ödeyemediğini belirten Gamzeli, şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanımız 4 Haziran’da Zonguldak’ta yaptığı konuşmada, ‘kuraklık yaşayan üreticilerimize dekar başına 100 TL kuraklık desteği verileceği ve Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği’ müjdesini vermişti. Bugüne kadar, hem kuraklık desteği hem de borç ertelemesi hakkında bir gelişme olmadı. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası, çiftçilerimize borçlarını ödemeleri konusunda baskı yapıyor. Çiftçilerimizin bu şartlar altında borçlarını ödeme imkânları yoktur. Eğer icra işlemleri fiiliyata geçerse de tarımsal üretim sekteye uğrayacak. Bu sebeple borç ertelemesinin başlatılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan, sigortalı-sigortasız takibe düşmüş tüm borçlarını ayrım yapmaksızın faizsiz olarak, uzun vadeye yayılarak ertelenmesini talep ediyoruz. Hatta özel bankaların da bu zor günde çiftçilerin yanında olmalarını, borçlarını düşük faizle ertelenmelerini bekliyoruz.”

AYDINLIK

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak