EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Çin sürü İHA taşıyıcı platformun testlerini tamamladı

Zhongtian Feilong, çok sayıda mini İHA taşıyabilen ve fırlatabilen, yeni bir sürü İHA taşıyıcının testlerini tamamladı.

Çinli şirket Zhongtian Feilong, kısa süre önce çok sayıda mini İHA taşıyabilen ve keşif / saldırı gibi görevler için fırlatabilen yeni bir sürü İHA taşıyıcının testlerini tamamladı. Şirket, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “insansız hava aracı taşıyıcının” 20 Mart tarihinde test uçuşu gerçekleştirdiğini söyledi. Tıpkı savaş uçakları, erken uyarı uçakları ve farklı uçak türlerini bünyesinde konuşlandırabilen bir uçak gemisi gibi, bu yeni sistem de farklı amaçlara hizmet etmek için birden fazla İHA taşıyabilme kapasitesine sahip.

Defence World’ün aktardığı üzere, test sırasında sabit kanatlı, dikey kalkış ve iniş yapabilen “ana gemi” (taşıyıcı İHA), gövdenin altında 9 adet daha mini insansız hava aracı taşıdı. Bu taşıyıcı İHA, belirlenen görev noktasına geldikten sonra uçak bölmesini açtı ve mini İHA’ları sırayla bıraktı. Aynı zamanda taşıyıcı İHA; düşme hızını, yönünü, irtifa ve her İHA arasında olması gereken mesafe gibi parametreleri ayarlayarak mini İHA’ların sürü oluşturmasını sağladı. Bununla birlikte, bırakılan İHA’ların geri alınıp alınmayacağı konusunda açıklama yapılmadı.

Zhongtian Feilong  şirketi, bu sistemin uzun menzili, elektronik karıştırmalara karşı yüksek dayanıklılık, birden fazla yük türü, hassas yönlendirme bağlantısı ve düşük lojistik destek gereksinimleri ile karakterize edildiğini belirterek; keşif, erken uyarı, elektronik karıştırma, saldırı ve tespit gibi farklı operasyonel görev türleri için karmaşık ortamlar altında esnek, güvenli, yüksek verimli, bağımsız ve hatta kullanımının kolay olduğunu ifade etti. Bir askeri uzmanın yarı resmi Global Times gazetesine verdiği demeçte, sürü İHA savaşındaki bu yeni konseptin görev alanındaki aktif hava aracı sayısını hızla artıracağını söyledi.

Kratos XQ-58A Valkyrie

Bu sistemin batı bloğundaki benzeri, Kratos XQ-58A Valkyrie insansız hava aracıdır. Bir süre önce ABD Hava Kuvvetleri, Valkyrie İHA’nın uçuşu sırasında dahili silah istasyonundan başarıyla mini İHA ALTIUS-600’ü fırlattığını duyurdu. ALTIUS-600, Gürcistan merkezli Area-I tarafından geliştirilen, elektronik harp ve ISR görevleri için kullanılabilecek mini insansız hava aracıdır.

ABD Hava Kuvvetleri, Valkyrie insansız hava aracını F-35 ve F-22 savaş uçakları için hava yoluyla iletişim rölesi olarak kullanmanın yanı sıra, yapay zeka ile donatılacak ve taktik uçakların yanında özerk olarak uçabilecek potansiyel bir Skyborg sistemi olarak değerlendiriyor.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak