EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Çin’de araştırıp, Türkiye’de ürettiler

Yaklaşık 10 yıl evvel İstanbul Teknik Üniversitesi Sanayi Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan 32 yaşındaki Mustafa İnci ve 32 yaşındaki Fatih Bayraktar, Çin’de elektrikli ulaşım araçlarıyla ilgili araştırma yaptı.

Kendilerine birinci etapta perakende satış için bir model belirleyen iki arkadaş, daha sonra Antalya’da küçük bir işletme açarak iş hayatına başladı.

Burada istedikleri satışı yapamayan lakin arızalanan araçları tamir ederek sistemi öğrenen genç mühendisler, üretime geçmek için proje hazırlayarak KOSGEB’e başvurdu.

Müracaatlarının onaylanmasının akabinde Düzce’de açtıkları 600 metrekarelik işletmede kendi marka ve yazılımlarıyla üretime geçen genç mühendisler, devlet takviyesiyle Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin metrekarelik alana kurdukları fabrikayla üretimlerini geliştirerek “Volta Motor” ismiyle Türkiye pazarında yer aldı.

Gebze ve Çin’e de fabrika kurarak yatırımlarını büyüten Bayraktar ve İnci, 400 bireye istihdam sağlamanın yanı sıra genç yetenekleri desteklemek hedefiyle TEKNOFEST ve TÜBİTAK’ın farklı yarışlarına da sponsor oluyor.

“ÖNEMLİ OLAN YERLİ VE ULUSAL ÜRETİM YAPMAYI İSTEMEK”

Şirketin Genel Müdürü Mustafa İnci, AA muhabirine, fabrikalarında ürettikleri elektrikli araçları iç pazarın yanı sıra 43 ülkeye ihraç ettikleri söyledi.

Ürün yelpazelerinin geliştiğini dile getiren İnci, ortalarında scooter, elektrikli bisiklet, katlanır bisiklet, motosikletin yer aldığı 20 modellerinin olduğunu, eserlerini vatandaşın ulaşabileceği fiyatlarla sattıklarını kaydetti.

İnci, Türkiye’de teşviklerle genç beyin göçünün önüne geçilebileceğine işaret ederek, “Önemli olan yerli ve ulusal üretim yapmayı istemek. Dışarıda fırsat kovalamak yerine ‘Burası bizim ülkemiz, bizim vatanımız.’ diyerek bir şeyler yapmak gerekiyor.

Genç beyinler bir şeyler yapmazsa kim yapacak? Burada olağan ki KOSGEB dayanakları, teşebbüsçü takviyeleri olsun, bir sürü metot var. Birinci başlangıç eskisi üzere sıkıntı değil.

Genç beyinler bir şeyler yapmazsa kim yapacak? Burada olağan ki KOSGEB dayanakları, teşebbüsçü dayanakları olsun, bir sürü yol var. Birinci başlangıç eskisi üzere güç değil.

Bizim de birçok kırılma noktamız oldu ancak daima bir maksadımız vardı; Türk bayrağımızı ve firmamızın flamasını yan yana dünyanın her yerinde dalgalandırabilmekti. Biz bu vizyonla yola çıktık.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’de 2 yıl evvel kurdukları fabrikayla da Afrika ülkeleri ve Özbekistan’a eser sevkiyatına başladıklarını belirten İnci, “Toplam 400 şahsa istihdam sağlıyoruz. Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor.

50’nin üzerinde mühendisimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yeni projelerimiz var. Hem Bakanlık hem TÜBİTAK hem de KOSGEB’e projelerimizi sunduk.” dedi.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak