EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Çin’in Enerji Jeopolitiğinde Güçlü Bir Oyuncu Olarak Yükselişi

Dünya fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye doğru bir dönüşüm yaşarken, Çin bu durumdan oldukça istifa ediyor. Çin yenilenebilir enerjide büyük bir yükseliş yaşarken aynı zamanda fosil yakıtlarda dünyanın en büyük ithalatçısı olarak dışarıya olan enerji bağımlılığını da azaltmaya başladı. Çin’in 2060’ta karbon nötr hale gelme taahhüdü sadece iklim değişimi sebebiyle değildir, bu taahhüdün en ana etkenlerinin başında Çin’in enerji jeopolitiğine bakışı gelir. Çin, hem dünyanın en büyük fosil yakıt ithalatçısı, hem yenilenebilir enerji teknolojilerinde en öndeki küresel aktör ve en büyük üretici aynı zamanda kritik madenlerde de açık ara dünyanın en güçlü ülkesi konumunda.

Çin bugün tükettiği petrolün yaklaşık 2/3’ünü ithal ediyor. Aynı durum doğal gazda da söz konusu. Bu durum Çin’i ithal ettiği fosil yakıtların olduğu ülkelerdeki siyasi duruma ve istikrara çok bağımlı hale getiriyor. Olası bir arz kesintisi Çin ekonomisini hala derinden etkileyebilecek durumda. Bu hassas kırılganlık Çin’i yenilenebilir enerji de ve kritik madenlerde küresel en hırslı aktör olmaya itiyor ve Çin stratejisini bu doğrultuda dizayn ediyor. Çin hükümeti son 2 yıldır iç piyasada elektrikli araçlar, lityum bataryalar konusunda çok hırslı programlar devreye koymaya başladı.

Çin’in petrol rafineri kapasitesi 2025’te ABD’yi aşacak

Çin’in petrol talebinin 2025’ten önce zirve noktayı görmesi beklenmiyor. Bu durum Çin’i hala fosil yakıtlara ve dışa olan bağımlılığa mecbur kılıyor ve Ortadoğu’daki siyasi istikrar ve güvenlik konularında da hassas davranmasını beraberinde getiriyor. Hindistan’ın 2020’nin ikinci yarısında Çin’i geçip dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumuna gelmesi bekleniyor. China National Petroleum Corporation (CNPC), Çin’in petrol rafineri kapasitesinin 2025’te ABD’yi aşması ve günlük 20 milyon varil kapasiteye ulaşmasını öngörüyor. Çin’in hırslı yenilenebilir enerji hamlelerine rağmen, petrolde dışa bağımlılığının on yıldan daha fazla, doğalgazda dışa bağımlılığının ise 2040’lara kadar ciddi bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

Çin son 10 yılda kritik madenlerde dünyadaki en büyük oyuncusu haline geldi. Kongo, Şili, Avustralya gibi ülkelerdeki kritik madenlere çok büyük yatırımlar yaptı. Çin’in önümüzdeki süreçte dünyadaki kobalt piyasasının yarısını ele geçirmiş olması bekleniyor. Arjantin’in lityum madenlerinin 1/3, Şili’nin lityum madenlerinin 2/3’ü Çinli yatırımcıların eline geçmiş durumda. Çin halihazırda, dünyadaki güneş panellerinin %70’ini, rüzgar türbinlerinin %50’sini üretiyor.

Enerji dönüşümü Çin’in gelecek projeksiyonlarını ve jeopolitik kaygılarını şekillendiriyor bu doğrultuda Çin fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye enerji portföyünü dönüştürüyor fakat bunun için hala uzun bir yolun başlangıcında. Uzun vadede Çin’in fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmasının Çin için yaratacağı ciddi jeopolitik avantajlar olacaktır.

Kaynak: “The Geopolitics of Energy: Out with the Old and in with the New?”, Oxford Institute for Energy Studies

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak