EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Çocuklar TUSAŞ’ta uçma heyecanı yaşadı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayiini (TUSAŞ) ziyaret eden çocuklar, hava araçlarının üretildiği tesisleri gezip ilk kez helikopterle uçtu.

Bağcılar Belediyesi tarafından belirlenen 23 öğrenci, Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’le birlikte Ankara’ya geldi. Çocukların TUSAŞ gezisine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil eşlik etti. Demir ve Kotil çocuklarla sohbet edip, sorularını yanıtladı daha sonra onlarla birlikte helikoptere binip Ankara turu attı.

İsmail Demir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çocuklar heyecanına ortak olduklarını söyledi. “Bugünün çocukları, yarının büyükleri.” diyen Demir, bugünün çocuklarının şanslı olduğunu ifade etti. Demir, “Uçak mühendisliği öğrencisi olarak ikinci, üçüncü sınıftan sonra uçak görebilmiştik. Çocuklar bu yaşta bu fırsatları elde ediyor. Ufukları açılsın, hangi meslekleri seçecekleri kendilerine bağlı ama teknoloji nedir, ülkemizde neler yapılıyor, bunlara dokunmak, görmek çok önemli. İletişim çağında birçok şeye online erişebiliyorlar ama bilfiil görmek farklı.” diye konuştu.

TUSAŞ ve diğer savunma sanayisi şirketlerinin kapılarının öğrencilere açık olduğunu dile getiren Demir, şunları kaydetti:

“Dokunmak, görmek, ideallerinin ona göre şekillendirmek ve geleceğe hazırlanmak önemli. Türkiye’nin çok daha güzel yerlerde olacağını, bu çocuklarımızın omuzlarında çok daha güzel yerlere yükseleceğini bekliyoruz, umuyoruz, dua ediyoruz, onlara güveniyoruz. Allah’ın izni ile geleceğimiz bu çocuklarımız sayesinde çok parlak.”

Savunma sanayisinin teknolojinin itici gücü olduğuna işaret eden Demir, heves oluşturmaya, insan kaynağını bu yaşlardan yetiştirmeye başlamaya azimli olduklarını söyledi. Demir, bu çabaları farklı seviyelerde sürdürdüklerini belirterek “İş yapma, başarma heyecanını bütün gençliğimize, ülkemize yaymayı arzuluyoruz. Potansiyel enerjiyi kinetiğe çeviriyoruz. Oradan inşallah çok güzel sonuçlar alacağız.” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de ev sahipliği için Demir ve Kotil’e teşekkür etti. Öncelikle çocukların ve gençlerin Belediye Başkanı olmak istediğini dile getiren Özdemir, etkinliğe çocuklarla katılmaktan, onlarla uçmaktan çok keyif aldığını söyledi.

Hedefi Mars’a gitmek

Etkinliğe katılan ikinci sınıf öğrencisi Eymen Efe, helikoptere binmenin güzel olduğunu ve tekrar uçmak istediğini dile getirdi. 7 yaşındaki Eymen, büyüdüğünde Hava Kuvvetlerinde subay olmak istediğini belirtti.

Dördüncü sınıf öğrencisi Eylül Aydın da ilk kez uçtuğunu ve uçmanın çok güzel olduğunu ifade ederek “İlk başta düşüyor gibi oldu, sonra bir şey olmadı. Tekrar uçmak isterim. İlerde öğretmen olmak istiyorum.” dedi.

Birinci sınıf öğrencisi Sümeyra ise “Helikopter çok güzeldi. Yukarda çok güzel şeyler gördüm. Korkmadım. Büyüdüğümde Mars’a gitmek istiyorum.” diye konuştu.

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak