EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan KKTC İHA Üssü Açıklaması

KKTC’de bulunan Geçitkale Havalimanı, Türk SİHA’ları için bir üs haline getirilmişti. Kıbrıs’taki Geçitkale İHA Üssü’nün birtakım modernizasyonlarla kapasitesinin arttırılacağı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde bulunan Geçitkale Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2019 yılından itibaren Kıbrıs’ta görevli Türk Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) için bir ev niteliğinde olan Geçitkale, çeşitli değişikliklere uğrayacak. Havalimanın ismi de değiştirilecek.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şimdi havaalanı olarak iki tane havaalanı var Kıbrıs’ta; birisi işte Türkiye’de tüm vatandaşlarımın bildiği Ercan, birisi de tabii daha önce orada bulunan, ama biz orayı da şimdi bir değişikliğe sevk etmek suretiyle yeni bir isimle ve daha çok SİHA’larımızın ve İHA’larımızın yer aldığı alan.

Bunları niye acaba bu denli hareketlendiriyoruz, sebep? Bölgede olabilecek herhangi bir saldırıda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak için de havada, karada, denizde her şeyinle var olacaksın. Peki, var mıyız? Evet, varız. Kaldı ki hepsini koy bir kenara, biz zaten şuradan hemen Anamur’dan, Mersin’den uçaklarımızı kaldırdığımız zaman, Adana’dan kaldırdığımız zaman, uçaklarımız anında nerede? Oradalar. Yani bizim için zaman mefhumu burada zaten yok. Bütün mesele nedir? Siz yere sağlam basacaksınız, özgüveniniz olacak. Türkiye olarak biz varız. ”

Bayraktar TB-2 Geçitkale

KKTC İHA Üssü

Ayrıca yapılan açıklamalar, KKTC’deki SİHA Üssü’nün daha da aktif kullanılacağına işaret ediyor. Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, Geçitkale’de aktif olarak konuşlandırılmış durumda. Bu SİHA’lar, sürekli olarak ada çevresinde istihbarat, keşif ve gözetleme (ISR) faaliyeti icra ediyorlar. İlerleyen dönemde; AKINCI, AKSUNGUR ve ANKA tipi SİHA’ların da KKTC’deki S/İHA Üssü’ne konuşlandırılması söz konusu.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin S/İHA operasyonları, halihazırda Çanakkale, Dalaman ve KKTC olmak üzere üç farklı konumdan yürütülüyor.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak