EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Ekol, ‘karbon nötr’ yolunda enerjisini güneşten alacak

2050’de karbon nötr bir şirket olma hedefiyle çevreci yatırımlarını hızlandıran ve 10 yılda 658 bin ton CO2’nin atmosfere salımına engel olan Ekol, şimdi de ‘Lotus GES’ projesi ile sektörde tek çatı üzerine en büyük panel kurulumlarından birini gerçekleştiriyor.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı karbon nötr hedefl eri doğrultusunda enerji yatırımlarını sürdüren Ekol Lojistik, lojistik sektöründe tek çatı üzerine kurulu en büyük güneş enerji santrali (GES) yatırımını devreye aldı. Avrupa’nın en büyük depolama alanlı yeşil tesisi Lotus’ta kurulan çatı güneş enerji santralinde ilk yılda 2 bin 400 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer, 6.200 megavat-saat enerji üretilecek. Ekol, yaklaşık 40 bin metrekare alanda kurulumu tamamlanan Lotus GES projesi ile sektörde tek çatı üzerine bu büyüklükte panel kurulumu yapan ilk şirket olduğunu açıkladı.

140 bin ağaca denk geliyor

GES ile Lotus Tesisi enerji tüketiminin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynağı güneşten sağlanacak. Yatırımla yılda 3.100 ton kg CO2 salımının azaltılmasına hizmet eden bir sistem kurulurken, bu aynı zamanda 140 bin ağaç dikilmesine karşılık geliyor. Toplam kurulu güç kapasitesi 5.589 kWp olan Lotus Tesisi Güneş Enerji Santrali’nde bu kapasitenin yüzde 4,8’i 270 kWp ile otopark üstü, yüzde 1,3’ü ise yürüme yolu üzerindeki sundurma alanlarda kurulan güneş panelleri ile elde edilecek.

Geri dönüş süresi 7 yıldan az

Ekol’ün GES yatırımları ve kurulumlarında sektörden ve sektör dışından birçok şirkete örnek olduğunu söyleyen Ekol Türkiye Ülke Müdürü Arzu Akyol Ekiz, ‘’Birinci aşama ana çatı alanı panelleri ve ikinci aşama otopark – yürüme (carport- walkway canopy) alanı panellerinin kurulumu ile yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede tamamlanan projenin yatırım maliyeti yaklaşık 4 milyon dolar oldu. Yatırımın geri dönüş süresinin yedi yıldan az olması bekleniyor. Üretilen enerjinin tesisin anlık ihtiyacı kadarı direkt öz tüketim için kullanılacak. Anlık ihtiyacın fazlası ise şebekeye verilerek, mahsuplaşma yapılacak. Bu şekilde tesisin elektrik giderlerinde yıllık bazda yaklaşık 550- 600 bin dolar aralığında tasarruf sağlaması bekleniyor” açıklamasını yaptı.

Hem tesis yatırımları hem taşımacılık modelleri ile sürdürülebilir bir dünya için tüm güçleriyle çalıştıklarına vurgu yapan Arzu Akyol Ekiz, “Düşük karbonlu ekonomiye hizmet eden iş modelimiz intermodal taşımacılık sayesinde, karbon emisyonlarını azaltarak son 10 yılda toplam 438 bin m3 yakıt azaltımı sağladık ve 658 bin ton CO2’nin atmosfere salımına engel olduk. Her ay yaklaşık 700 futbol sahası büyüklüğünde ormana eşdeğer alanı gezegenimize hediye ederken, dünyanın etrafında 350 tur atılmasına da eşdeğer fosil yakıt kullanımına engel olduk” diye konuştu.

13 ülkede 8 bin çalışan

13 ülkede 8 bini aşkın çalışanı ile entegre lojistik hizmeti sunan Ekol, Ekol, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına uyum kapsamında; mutlak emisyonlarını 2030’a kadar 2020 baz yılına göre yüzde 55, Avrupa’da taşımacılık yapan araçlarının yarattığı toplam emisyonları ise yüzde 75 oranında azaltarak 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefl iyor. Şirket, dünya çapında 1.000.000 m2 ’nin üzerindeki dağıtım merkezinin yanı sıra Intermodal taşımacılığa fırsat veren haftalık 52 sefer yapan blok trenleri ve 7 bin 500 aracıyla da Ekol, Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcıları arasında yer alıyor.

Yatırımın yeni durağı Ankara olacak

Arzu Akyol Ekiz, Ekol’ün teknolojik gelişmelere yatırım yapan, yenilenebilir enerjiye yatırımları ile ekosistemi koruyan bir şirket olduğuna dikkat çekti. Bu alandaki yeni yatırım planlarını açıklayan Ekiz, “Bu yıl içerisinde Ankara Lavanta Tesisi’mizde 1345 KWp’lik kurulu güce sahip olacak güneş enerji santrali ile yıllık 1.600 MWh enerji üretimi yapmayı öngörüyoruz. Yalova tesisimiz için çalışmalarımız devam ediyor. Çatı statiği açısından GES kurulumu mümkün olan ve çevresel koşulların elverişli olduğu tüm tesislerimizde yatırımı konusunda çalışma yapmayı planlıyoruz” dedi.

DÜNYA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak