EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Elon Musk: Bir Sonraki Mantıklı Adım Ay’a üs, Mars’a Şehir Kurmak

Dünyanın en zengin insanlarından, SpaceX CEO’su Elon Musk, uzay endüstrisinin “uzay istasyonlarından sonraki adımı düşünmesi gerektiği” yorumunda bulundu. Musk “Önce cam kubbelerde yaşanacak. En sonunda gezegen tıpkı Dünya gibi yaşamı destekleyecek şekilde dünyalaştırılacak” dedi.

Elon Musk, insanlığın uzaydaki gelişimi için sıradaki mantıklı adımın Ay’da kalıcı bir üs ve Mars’ta bir şehir kurmak olduğunu söyledi.

SpaceX CEO’su, Rusya’da Kremlin’in sponsor olduğu ve Tesla’nın ülkede bir fabrika açmasıyla sonuçlanabilecek bir foruma video bağlantısıyla katılarak söz konusu yorumlarda bulundu.

Independent Türkçe’nin derlediği Reuters’ın haberine göre, Musk uzay endüstrisinin “uzay istasyonlarından sonraki adımı düşünmesi gerektiğini” de dile getirdi.

Bu ay SpaceX, bir Starship roketini ilk defa patlamadan fırlatıp indirmeyi başararak insanlığın Kızıl Gezegen’e doğru ilerlemesinde önemli bir dönüm noktası katetmişti.

SpaceX, 2024 yılına kadar insanları Ay’a geri götürmek amacıyla Starship’i daha da geliştirmek için NASA’yle 3 milyar dolarlık (yaklaşık 25 milyar TL) bir sözleşme de imzalamıştı.

Musk, 2050’ye kadar Kızıl Gezegen’de kendi kendine yeten bir koloni kurma umuduyla Mars’a olası bir inişin 2024 veya 2026 gibi erken bir tarihte gerçekleştirilebileceğini tahmin ediyor.

Milyarder, gezegeni dünyalaştırmanın (buzulların erimesini sağlamak ve hızlandırılmış ısınma tetiklemek için gezegenin kutuplarında nükleer bombalar patlatmak) başka gezegenlerde yaşamak için önemli bir öğe olacağına inanıyor.

Musk “Önce cam kubbelerde yaşanacak. En sonunda gezegen tıpkı Dünya gibi yaşamı destekleyecek şekilde dünyalaştırılacak” dedi:

“Dünyalaştırma bizim ömrümüzün yetmeyeceği kadar yavaş gerçekleşecek. Bununla birlikte ömrümüz orada bir insan üssü oluşturmaya yetebilir. En azından gelecekte uzay yolculuğu yapan bir uygarlık, kalıntılarımızı keşfederek insanların bu kadar ileri gitmesinden etkilenir.”

Musk’ın hedefleri ilk Mars hükümetini kurmaya kadar uzanabilir.

Şirketin uydu internet hizmeti Starlink’in kullanıcı sözleşmesinde şöyle bir satır yer alıyor:

“Mars’ta veya Starship ya da kolonizasyon amaçlı başka bir uzay aracıyla Mars’a yolculuk esnasında sağlanan hizmetler için taraflar Mars’ın özgür bir gezegen olduğunu ve Dünya merkezli hiçbir hükümetin Mars’taki faaliyetler üzerinde otoritesi veya egemenliği bulunmadığını kabul eder.”

Musk’ın sözleşmeleri yasal olarak bağlayıcı olmasa da yasa koyucuların bir Mars anayasası için nasıl plan yapmaları gerektiği konusunda bir tartışma başlatması muhtemel.

SpaceX’in genel danışmanı David Anderman, SpaceX’in “kendi yasal yönetim şeklini uygulamasını” beklediğini fakat “bunun hakimiyet sahibi dünya hükümetleriyle nasıl ilerleyeceğini görmenin ilginç” olacağını söyledi.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak