EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Gaziantep Sanayisi STM ile dönüşüyor

Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech, Gaziantep makine ve metal sanayi ekosisteminin, savunma sanayi sektörüne geçiş yapması ve yüksek katma değerli ürünler üretmesi için başlatılan, “Gaziantep Makine ve Metal Sanayinin Dönüşümü Kapsamında Yerinde Analiz Çalışması ve Strateji Belgesi Hazırlanması Projesi”ni başarıyla tamamladı. 30 firma ile yapılan saha çalışmalarının ardından, sektörün gelişebilmesi adına yol haritası ve strateji belgesi hazırlandı.

Yüksek nitelikli insan kaynağıyla, ülkemizin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde kritik bir rol oynayan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. danışmanlık hizmetleri alanında, önemli bir projenin daha sonuna geldi. NATO’dan, ülkemizdeki sivil ve yerel kuruluşlara kadar geniş bir yelpazede danışmanlık hizmeti sağlayan STM ThinkTech; yerli ve milli sanayi üretim ekosistemine ilişkin analiz ve karar destek sistemi geliştirme yetkinliğini, Konya’dan sonra Gaziantep’e taşıdı.

STM ThinkTech, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ile 25 Eylül 2020 tarihinde imzaladığı iş birliği sözleşmesi çerçevesinde, Gaziantep’te metal ve makine sanayinde üretim yapan firmalarla görüşerek, sektörün gelişimi adına bir yol haritası oluşturdu.

Bu çerçevede, “Gaziantep Makine ve Metal Sanayi Dönüşüm Stratejisi ve Eylem Planı”nın kapanış toplantısı, bugün (02.07.2021), Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Gaziantep Valisi Davut Gül, bölge milletvekilleri, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, STM ThinkTech danışmanları ve projede yer alan firma yetkilileri katıldı.

“Proje, diğer bölge sanayilerin kalkınması için de emsal olacak”

Özgür-GÜLERYÜZ

Toplantıda konuşan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz şunları kaydetti:

“STM olarak, askeri deniz platformlarından otonom sistemlere, siber güvenlikten uzay teknolojilerine, komuta kontrol sistemlerinden teknoloji tabanlı danışmanlık hizmetlerimizle kadar ülkemizin gücüne güç katıyor, ihracat odaklı çalışmalar yürütüyoruz.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde mühendislik, teknoloji ve danışmanlık faaliyetlerimizi yürütürken, yerli iş ekosistemimizi de bu sürece dahil ediyoruz.

Teknoloji tabanlı danışmanlık hizmetleri alanında da ülkemizin önde gelen şirketlerinden birisiyiz. Bu kapsamda yakın zamanda, NATO’ya özgü, savaş, afet, siber saldırı ve göç gibi, büyük çaplı ve karmaşık problemlerde, karar verme sürecine destek olmak maksadıyla geliştirdiğimiz “Elastikiyet (Resilience) Karar Destek Modeli’ni” NATO’ya ihraç ettik. Uluslararası arenadaki danışmanlık yetkinliğimizin yanı sıra, Anadolu’da da bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak, danışmanlık projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede ilk olarak, 2018 yılında Konya Huğlu ve Üzümlü bölgelerinde konuşlu av tüfeği üreticilerinin verimliliğinin artırılması ve savunma sanayiine entegrasyonu için, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile gerçekleştirdiğimiz danışmanlık projesini başarıyla tamamladık.

Şimdi de, Gaziantep ekonomisinin lokomotif sektörlerinden; makine ve metal sanayii ekosisteminin, verimliliği ve katma değerini artırmak üzere başlattığımız projenin sonuna geldik. STM olarak İKA ile bu iş birliğini yapmış olmaktan, teknoloji ve tecrübemizle yerli üreticilerimize destek sunabilmekten dolayı mutluyuz. Gaziantep makine ve metal sanayisinin hem mevcut yetenek envanterini hem de üretebileceği katma değerli ürünleri ortaya çıkaran bu yol haritası, diğer bölge sanayilerin kalkınması için de emsal teşkil edecektir.

İnanıyoruz ki, Gaziantepli sanayicilerimiz burada önerdiğimiz aksiyon planlarını hayata geçirerek; gerek ülkemizin gerekse dost ve kardeş ülkelerin, savunma sanayii ihtiyaçlarını karşılayacak katma değerli ürünlerle, tedarikçi konumuna da ulaşırlar. STM olarak; danışmanlık hizmeti verdiğimiz Gaziantepli sanayicilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

30 firma ile saha çalışması yapıldı

Gaziantepli sanayicilerin sahip oldukları tecrübe ve potansiyelin imalatta yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi, savunma sanayii ve ülkemiz ihtiyaçlarına cevap verir hale gelebilmesi amacıyla yola çıkılan proje; veri toplama, analiz ve raporlama safhalarından oluştu. Eylül 2020’de imzaların atılmasıyla başlayan proje toplamda 4,5 ay sürdü ve ilk olarak kentte metal ve makine sektöründe üretim yapan 143 firma arasından 30 örneklem firma belirlendi. Bu 30 firmayı tek tek ziyaret ederek, görüşmeler gerçekleştiren STM ThinkTech danışmanları, özgün soru setleri ile firmaların mevcut üretim verilerini ve yetenek envanterlerini ortaya çıkardı. Projenin analiz safhasında, veriler sınıflandırılırken, firmaların potansiyel üretim alanları, üretebileceği yüksek katma değerli ürünler ortaya konuldu.

432 potansiyel ürün tespit edildi

Yapılan çalışma sonucunda, Gaziantep makine ve metal sanayi ekosisteminin imkan ve yetenekleri ile uyumlu, Uluslararası Standart Sınıflandırması (ISIC) standardında yer alan toplam 374 yetenekten 71’inin bulunduğu belirlendi. Çalışmalarda, bölgesel bazda toplam 432 potansiyel ürün olduğu tespit edildi.

Gaziantep’e ihracatta sınıf atlatacak sistem önerileri

Proje kapsamında, sistem düşüncesi yaklaşımı ile yapay zeka ve ekonomik karmaşıklık modeli gibi yöntemler de esas alınarak, sektörün ve ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunmak ve ekonomik açıdan yaşanabilecek olası senaryolara ilişkin analizler yapılarak, “Gaziantep Makine ve Metal Sanayi Dönüşüm Strateji” belgesi oluşturuldu. Gaziantep makine ve metal ekosisteminin, katma değerli yüksek savunma sanayi ürünleri üretme yetkinliğe ulaşabilmesi için projede, bir “dönüşüm modeli”nin hayatı geçirilmesi önerisi getirildi. Bu çerçevede; kamu ihtiyaçları, çevre bilinci, ihracat potansiyeli gibi faktörler göz önüne alınarak, bölgenin ekosistem özellikleri ile yeteneklerine uygun, savunma sanayii platformlarında da kullanılabilecek 5 alternatif sistem önerisinde bulunuldu. Geçiş aşaması kapsamında; savunma platformlarında kullanılabilecek güç aktarım sistemleri, kirli su arıtma sistemleri, deniz suyundan tatlı su üretim sistemleri ve yağmur suyu toplama sistemlerinin Gaziantep’te üretilebileceğine dikkat çekildi. Söz konusu potansiyel ve fırsatların hayata geçirilebilmesi için firmalar tarafından kurumsal yönetim danışmanlığı alınması gerektiği de çalışmada vurgulandı. Ayrıca, firmalar tarafından savunma sanayiine geçiş sürecinde kullanılabilecek rehber niteliğinde “Savunma Sanayii Adaptasyon Matrisi” hazırlandı.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak