EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

İzmir İMO: İklim Değişikliği Etkilerine ve Su Baskınlarına Hazırlıklı Olmalıyız

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Su Yapıları Kurulu İzmir’de yaşanan sel baskını ve iklim değişikliği üzerine değerlendirme yazısı hazırladı. Paylaşılan metinde önemli konulara değinilerek İzmir’de meydana gelebilecek olası afetlere karşı önlem alma çağrısı yapıldı.

Ege Bölgesinde Yaşanan İklim Değişikliği Vurgusu

1980’li yıllardan itibaren yürütülen bilimsel ve teknik çalışmalar, küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin yaratacağı etkileri detaylı bir biçimde ortaya koymaktadır. Ulusal ve uluslararası çalışmalar, içinde bulunduğumuz Ege bölgesinde iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en şiddetli şekilde yaşanacağı konusunda bizleri sürekli uyarmaktadır. Bilimsel çalışmalarda ortaya konan bu bulguları artık günümüzde birebir yaşayarak tecrübe ediyoruz. Bölgemizde her yaz sıcaklık rekorları kırılırken, kuvvetli yağışların hem şiddetinde hem de sıklığında sürekli artışlara şahit olmaktayız.

Kurak Geçen Yaz Ayları ve Sonrasında Şiddetli Yağışlar

Çok şiddetli bir kuraklığın yaşandığı Ekim-Aralık 2020 dönemi içinde 11-14 Aralık 2020 günlerinde gerçekleşen uzun süreli ve şiddetli yağışlar nedeniyle İzmir’de iki vatandaşımızı kaybettik. Aralık ayı uzun yıllar ortalama yağışının yaklaşık 144 mm olduğu İzmir’de sadece 3 gün içinde 195 mm yağışın gerçekleşmesi, yağış rejimindeki değişikliği bir kez daha gözler önüne sermiştir. Üstelik bu ilk de değildir, her yıl yaşadığımız bu sorun bize önemli sinyaller vermektedir. 1995 yılında İzmir’in merkezinde 61 kişinin can verdiği sel felaketi sonrasında İzmir’de altyapı anlamında önemli gelişmeler yaşandığını biliyoruz. Ancak, bu sel baskınında da ciddi altyapı sorunları yaşadık ve görünen o ki iklim değişikliği, altyapımızı yenileme ve geliştirme hızından çok daha hızlı gerçekleşiyor.

İklim değişikliğinden en çok İzmir ve İstanbul etkilenecek

Değişen İklim Şartlarına Uygun Şekilde Yapılanmaya Gidilmeli

İklim değişikliğine karşı yeterli hazırlıkları yapmazsak iklim, İzmir için deprem kadar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Daha kötüsü gelmeden tüm yerel ve merkezi kurumlarımızın iklim değişikliğine karşı hazırlıklı olmaları gerektiği apaçık ortadır. Mevcut yağmursuyu tahliye sistemlerimizi, menfezlerimizi, taşkın kontrol sistemlerimizi, köprülerimizi yeni iklim şartlarına göre revize etmeli, yenilerini iklim değişikliğinin yaratacağı baskıları sönümleyecek şekilde tasarlamalı, ilgili kurum ve kuruluşlarımızı iklim değişikliği ile mücadele edebilecek şekilde organize edip donatmalıyız. Bu noktada, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak elimizden gelen her türlü teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiririz.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak