EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

İzmir Peyzaj Mimarları Odası:Rıza Bey Apartmanı Anı Parkı Olsun

İzmir Peyzaj Mimarları Odası, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir depreminde yaşanan acıların bir kez daha tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınabilmesi adına depremde yıkılan Rıza bey apartmanının yerine “Deprem anı parkı” yapılması gerektiğini açıkladı.

30 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 14.51’de, merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında Türkiye’nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan, yerin 16,5 km altında 6,9 Mw büyüklüğünde meydana gelen ve yaklaşık 16 saniye süren deprem, İzmir’in Bayraklı ilçesi başta olmak üzere Bornova, Karşıyaka gibi ilçelerinde geniş hasara neden olmuş ve ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu gerçeğini bir kez daha bizlere acı bir şekilde hatırlatmıştır. Topraklarının %97’si deprem bölgesi olan ülkemizde, deprem olgusunun yaşamımızın bir gerçeği olması ve bu kapsamda önlemlerin ivedi olarak alınması gerekliliğini bir kez daha bizlere göstermiştir. Özellikle bütüncül afet yönetimine yönelik Afet Öncesi Risk ve Zarar Azaltma, Afete Hazırlık, Afet Esnasında Müdahale, Afet Sonrası İyileştirme süreçlerinin etkin bir biçimde hayata geçirilebilmesi ve “bina/yapı ölçeğinde afet güvenliğinden” “kent bütününde afet güvenliğine” doğru geçişe yönelik adımların atılması gerekliliği açıkça görülmektedir.

Bu kapsamda, İzmir depreminin hem kentimiz hem de ülkemiz açısından afet yönetimi için bir milat olabilmesi ve acıların bir kez daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınabilmesi adına bir hatıra mekanına gereksinim olduğuna inanmaktayız. Dünyanın farklı yerlerinde büyük depremlerden sonra yaşanan
kayıpları simgeleyen ve aynı zamanda depreme daha dayanıklı toplumlar oluşturulmasında farkındalık yaratan anıt mekanlar bulunmaktadır. Çin’de bulunan Vençuan (Wenchuan) Deprem Anıtı Müzesi’de bireylerin deprem konusunda farkındalıklarını arttırmaya ve yıkıcı etkilerini sürekli hatırlatmaya yönelik
tasarlanmış bir alandır. 2008 yılında Çin’in Sichuan eyaletinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem, 70.000 kişinin ölümüne ve 18.000 kişinin kaybolmasına neden olmuştur. Ülkenin en ölümcül depremlerinden birisi olarak kayıtlara geçen depremin merkez üssü olan Vençuan ilesindeki Tongji Üniversitesi Mimarlık
Fakültesi’nin girişimleri ile Cai Yongjie tarafından tasarlanan bir anıt müze tasarlanmıştır. “Vençuan Deprem Anıt Müzesi” depremin etkileri ve depremin götürdüklerinden esinlenilerek insan eliyle oluşturulmuş ve kopuk parçalardan oluşan bir arazi meydana getirilmiştir. Deprem çatlaklarını andıran ve yer altına açılan boşluklar aslında müzenin içine erişim sağlayan ve alanın tamamını birbirine bağlayan unsurlar olarak görev yapmaktadır.

Alaska Deprem Parkı ise Alaska’da 1964 yılında yaşanan ve dünyanın en büyük ikinci depremi olan 9,2 şiddetindeki depremin hatırlanmasına yönelik bir parktır. Parkta yürüme ve bisiklet yolları depremi tetikleyen jeolojik süreçlerin anlaşılmasını ve depremin etkilerinin, öncesi ve sonrasının gözlenmesini destekleyecek biçimde düzenlenmiştir. Ayrıca parkta depremle ilgili sergiler ve eğitimler düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

30 Ekim 2020 günü gerçekleşen İzmir Depremi’nin simgeleşen noktalarından biri olan Rıza Bey Apartmanı, çocuk kayıplarının en fazla yaşandığı yer olması sebebiyle belleklerde ayrı bir yere sahiptir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın deprem sonrasındaki süreçte alana park yapılacağını ilan etmesinin ardından karardan vazgeçilmesini üzüntü ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. Bu yanlışlıktan ivedilikle dönülmelidir.

ONLARCA CANIMIZI, EVLADIMIZI KAYBETTİĞİMİZ RIZA BEY APARTMANININ DEPREM ANI PARKI İLAN EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ!

Bu alanın Deprem Anı Parkı ilan edilmesiyle;

  • Bu felaketin sebep olduğu kayıpların unutulmaması sağlanacak,
  • Gelecek nesillerin afete dayanıklı, güvenli ve sağlıklı kentlerde yaşama haklarına yönelik farkındalık yaratılmış olacak,
  • Tüm buna ek olarak kent merkezinde çocuklarımızın nefes alabileceği yeni bir açık yeşil alan yaratılarak kente kazandırılması sağlanacaktır.

Bu konu ile ilgili karar vericileri bir an önce göreve davet ettiğimizi kamu vicdanı ve mesleki sorumluluğumuz adına saygıyla kamuoyuna sunarız.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi

14. Dönem Yönetim Kurulu

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak