EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

İzmir’de Düşen KT-1’i TCG ALEMDAR Çıkardı

İzmir’in Foça ilçesinde denize düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazı, bugün saat 12.50’de Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığına bağlı TCG ALEMDAR (A-582) kurtarma gemisinin vinci ile çıkartıldı. Uçağın enkazı kurtarma gemisine alındı.

İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan KT-1 tipi uçağı, eğitim uçuşu sırasında motor arızası nedeniyle kaza kırıma uğrayarak denize düşmüştü.

Cuma günü saat 10.40 sıralarında Foça ilçesi Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında meydana gelen kazada, uçakta bulunan Yarbay Hakan Eryılmaz ve Albay Ahmet Kendir, paraşütle denize atlayarak kurtulmayı başarmıştı.

Kazanın meydana geldiği ilk andan itibaren Hava Kuvvetlerinden bir adet arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetlerinden arama kurtarma helikopteri ve insansız hava aracı, Sahil Güvenlik Komutanlığından üç sahil güvenlik botu ile arama kurtarma uçağı görevlendirilmişti.

KT-1T’nin kurtarıldığı anlar:

Dün sabah saatlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait “TCG Alemdar” arama kurtarma gemisi enkazın kaldırılması için bölgeye gönderildi. TCG Alemdar, çalışmanın tamamlanmasının ardından bölgeden ayrılmak üzere hareket etti.

Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nden kalkan KT-1 tipi eğitim uçağı, 9 Nisan’da Orak Adası ile İngiliz Burnu arasında denize düşmüş, iki pilot kurtarılmıştı. Enkaz çıkarma çalışmalarına da başlanmıştı.

Ocak 2017’de Türk Deniz Kuvvetlerine tesilmatı yapılan TCG Alemdar, Türk ordusuna A582 borda numarasıyla hizmet veriyor.

Su üzerinde ve su altında kurtarma operasyonları icra edebilen TCG Alemdar, Deniz altında, 72 saat süreyle 600 metre derinliğe kadar personele yaşam desteği verebiliyor. Gemi, personele veya çalışmalarda kurtarılan kişilere tedavi edildiği donanımla bir revire sahip bulunuyor. Helikopter pisti sayesinde de acil durumda kazazedelerin transferi yapılabiliyor.

TCG ALEMDAR- KT-1T

Müşterek denizaltı kurtarma gemisi olarak görev alabilen gemi, NATO denizaltı kurtarma sistemiyle uyumlu.

Türk ordusuna A582 borda numarasıyla hizmet veren TCG Alemdar, 90 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 4 bin 500 ton ağırlığında.

İstanbul Tersanesi tarafından inşa edilen ve gelişmiş teknolojilerle donatılan TCG Alemdar, 3 yılda çok sayıda kurtarma operasyonunda görevini başarıyla icra etti.

Türk Hava Kuvvetleri’nde Temel Eğitim

KT-1T
Fotoğraf: Cem DOĞUT

Temel Jet Uçuş Eğitimi Başlangıç Uçuş Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, Çiğli Hava Üssünde konuşlu, KT-1T Turboprop uçakları ile uçuşa başlıyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde eğitim amaçlı olarak kullanılan uçaklardan birisi olan, KT-1T’nin yerini zamanla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı’nın alması bekleniyor.

Tam adı KAI KT-1 Woongbi olan uçak, Korea Aerospace Industries tarafından üretiliyor. Güney Kore yapımı olan uçak temel eğitim amaçlı kullanılıyor. KAI ve Geliştirme Ajansı’nca ortaklaşa geliştirilen uçak Kore yapımı ilk uçak olma özelliğine sahip.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak