EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

İzmir’in Yapı Envanteri Çıkarılıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Arasında “Bayraklı İlçesi Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi” Ortak Hizmet Projesi Protokolü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Eylem Ulutaş Ayatar tarafından 4 Mart 2020 tarihinde imzalanmıştır.

Bilindiği gibi Kentimizde ekonomik, fiziksel ve sosyal boyutlarıyla ağır hasarlar oluşturan 30 Ekim 2020 tarihinde yaşadığımız deprem sonrasında Şubemiz tarafından çeşitli çalışmalar yapılmıştır. “Hasar Tespit Danışma Masası” kurularak konusunda uzman gönüllü Üyelerimiz ve Kurullarımızda yer alan ekiplerimizle birlikte ilk günden itibaren vatandaşlarımızın yanında yer alıp teknik destekte bulunulmuştur.  Vatandaşlarımıza riskli yapı tespiti ve performans analizini kısaca tanıtan broşürler dağıtılarak doğru bilgiye ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

Ayrıca Yerel Yönetimler tarafından da çeşitli çalışmalar yapılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 12-13 Kasım 2020 tarihinde “İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması” ve 18 Kasım 2020 tarihinde “Afet Bilim Kurulu Toplantısı” düzenlenmiştir. Bu toplantılar neticesinde; mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesine yönelik proje geliştirilmesine öncelik verilmesi üzerine, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 869 bin adet yapı bulunan İzmir ili genelinde bir çalışma yürütülmesine ve bu çalışmaya depremden en çok etkilenen ilçe olması nedeniyle yaklaşık 33.100 adet yapının bulunduğu Bayraklı İlçesinden başlanılmasına karar verilmiştir.

Bu çalışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortak hizmet projesi olarak yürütülecek olup, Yapı Envanteri çalışması kapsamında arşiv incelemesi, saha gözlemi ve analiz süreçlerinden oluşan bir yöntem kullanılacaktır.

Envanter çalışmaları kapsamında saha gözlemi işinde yer almak isteyen üyelerimizin bu link üzerinden 22 Mart 2021 Pazartesi Saat: 17.00`ye kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. 

İMO İzmir Şubesi
Yönetim Kurulu

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak