EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

KİMPUR’dan Düzce’ye 250 milyon liralık fabrika yatırımı

Poliüretan sistem üreticisi KİMPUR, Düzce fabrikasının temelini attı. Tesis için 250 milyon TL’lik yatırım planlayan firma, 65 bin ton kapasiteyle üretim yapacak.

Ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma-soğutma ve inşaat gibi farklı sektörlerde kullanılan poliüretan sistemler üreten Kimteks Poliüretan (KİMPUR), yaptığı yatırımlarla sürdürülebilir büyümesine devam ediyor. KİMPUR, yeni adımını Düzce’de kuracağı tesisin temelini atmak oldu. Firma, 250 milyon TL yatırımlar 65 bin ton kapasiteli fabrika kuracak. Tesisin enerjisi de güneş enerjisi santraliyle (GES) karşılanacak. KİMPUR, GES yatırımıyla, üretimde enerji maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlarda rekabetçi yapısını güçlendirmeyi hedefliyor.

Yeni tesiste üretimi geri dönüşümle yapacak

Sürdürülebilirlik hedefl eri kapsamında Düzce’deki yeni üretim tesisinde geri dönüşümle üretim yapmak isteyen KİMPUR, bu yatırımla toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 55’inin karşılamanın yanı sıra yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salımını azaltmayı da hedefl iyor. Üretim tesisinin projelendirmesini tamamlayan ve Pekintaş AŞ ile KDV dahil yaklaşık 9 milyon dolarlık anlaşmaya imza atan KİMPUR, inşaatın projelendirilmesinde ünlü mimar Nevzat Sayın ile çalıştı. Düzce Gümüşova OSB’de temeli atılan fabrikada, 50 bin ton kapasiteyle poliüretan sistemleri, 5 bin ton kapasiteyle polyester poliol ve 10 bin ton kapasiteyle eva granül hammadde üretilecek. Polyester poliolün, geri dönüşüm tesisinde yeşil ürün gamı kapsamında pet artıklarından sentezlenerek elde edilen hammaddeyle üretilmesi planlanıyor.

“Ülkemizin geleceğine duyduğumuz güvenle yatırımlara devam ediyoruz”

Temel atma töreninde konuşan KİMPUR Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Düzce’deki yeni yatırımla birlikte üretim kapasitelerini ciddi oranda artıracaklarını söyledi. Halihazırda 129 bin ton olan kapasiteyi, yurtdışı ve Düzce yatırımlarıyla 200 bin tona çıkarmayı hedefl ediklerini ifade eden Mizrahi, “Sektörümüzde küresel ölçekte en büyük 10 firma arasında yer alarak, konumumuzu daha da sağlamlaştırmak istiyoruz. Temelini attığımız tesis, 10 yıllık büyüme planımızın önemli adımların biri. Tesisimizin, Düzce için de önemli bir sanayi kuruluşu olacağından kuşkumuz yok” şeklinde konuştu.

“Düzce, ihracat üssümüz olacak”

Türkiye’de halihazırda Gebze’de bir tesisleri olduğunu söyleyen KİMPUR CEO’su Cavidan Karaca, “Türkiye’de 400 bin tonluk bir poliüretan pazarı var. Bizim Gebze’deki kapasitemiz 129 bin tonluk kapasitede. Bu yıl da üretimimizin 100 bin tona ulaşmasını bekliyoruz” dedi. 5 yıl içinde kapasitelerini 165 bin tona taşıma hedefl eri olduğunu aktaran Karaca, “Yüzde 30 ihracatımız var, hedefimiz yüzde 40’lara ulaşmak” diye konuştu. Düzce’deki yatırımın Türkiye’deki ikinci tesisleri olduğunu belirten Karaca, “Burayı ihracat pazarlarımız için üretim üssü olarak kullanmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

DÜNYA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak