EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Mersin Balığı Koruma Altında

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünce (SUMAE) yürütülen “Mersin Balıklarının Yetiştiricilik Tekniklerinin Geliştirilmesi Projesi” ile balığın neslinin devamı amaçlanıyor.

Mersin balıklarının yavrularının bakımı SUMAE‘de yapılırken, damızlıkları ise Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki havuzlarda bulunuyor. Enstitüde yetiştirilen, görevlilerin yakından ilgilendiği mersin balıklarının boyları yaklaşık 2 metreye, ağırlıkları ise 80 kilograma kadar ulaşabiliyor.

SUMAE Müdürü Ercan Küçük,  görev sahası tüm Türkiye olan enstitüde, balıkçılık yönetimi, yetiştiricilik, genetik, balık hastalıkları, gıda teknolojisi ve kaynak yönetimi gibi su ürünlerinin her alanında hizmet verdiklerini söyledi.

Küçük, yeni tip koronavirüs salgını döneminde de önlemlerini alarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Gerek karada gerekse araştırma gemimizle denizde sektöre hizmet vermek için sahada olmaya gayret ettik.” dedi.

Enstitünün 20 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı kalkan ve mersin balıkları ile Karadeniz alabalığının üretimine salgın döneminde de devam ettiğini anlatan Küçük, “Nesli tehlikede ve koruma altında olan mersin balıklarıyla ilgili yürüttüğümüz proje kapsamında ülkemiz sularında bulunan 3 yerel türün stokunu oluşturduk.” diye konuştu.

“Türkiye’de ilk ve tek olmak üzere 2014 yılından beri doğal türümüz olan karaca mersininden her yıl yavru elde ediyoruz.” diyen Küçük, “Bu yavruları bitme noktasına gelen stokların rehabilite edilebilmesi amacıyla doğal ortamı Karadeniz’e ve Karadeniz ile bağlantısı olan büyük nehirlere bırakıyoruz.” ifadesini kullandı.

SUMAE’de Balıkçılık Teknolojisi Yüksek Mühendisi olarak görev yapan proje lideri Tuna Özcelep de dünya genelinde doğada mersin balıklarının 27 türünün bulunduğunu, bunların tamamının koruma altında olduğunu söyledi.

Özcelep, Türkiye’de, geçmişte 6 türü bulunan mersin balıklarının bugün 3 türü olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Mersin balıklarının dünyada olduğu gibi ülkemizde de avcılığı yasak. Dünyada bazı ülkelerde mersin balığı yetiştiriciliği oldukça ileri seviyede. Yetiştiriciliğin büyük kısmı meşhur ve çok değerli siyah havyarı nedeniyle yapılıyor. Bunun yanında mersin balıklarından et, deri ürünleri, süs eşyası ve çok kaliteli tutkal gibi birçok ürün elde ediliyor.”

Türkiye’de doğal tür olmasına rağmen, mersin balıklarının yetiştiriciliğinin istenilen seviyede bulunmadığına dikkati çeken Özcelep, “Havyar üretimi gerçekleştiren birkaç işletme mevcut. Trabzon SUMAE olarak TAGEM ile Gıda ve Tarım Örgütü destekli projelerle 2000’li yılların başından beri mersin balığı yetiştiriciliğinin altyapısını oluşturduk. 2014’te ilk defa doğal türümüz olan karaca mersin balığı damızlıklarımızdan yavru elde ettik ve bu üretim günümüze kadar sürdürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: balikhaber.com

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak