EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Meslek liseliler üreterek geleceğe hazırlanıyor

Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okuldaki atölyelerde maske, siperlik, sıra ve öğretmen kürsüsü gibi malzemeler üretiyor.

Okul idaresi, Kovid-19 salgını sürecinde öğrencilerin üretime daha fazla katılabilmesi amacıyla döner sermaye işletmesi kurdu. Öğretmen ve öğrencilerin işletmenin atölyelerinde hazırladığı ürünler, okullarda ve kamu kurumlarında kullanılıyor.

Okul müdürü Mesut Kaya, AA muhabirine, 398 öğrenciyle eğitim öğretime devam ettiklerini söyledi.

Öğrencilerin atölyelerde başarılı çalışmalar yaptıklarını belirten Kaya, “Bilişim alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından 3D yazıcıyla siperlik maske üretimi yapıyoruz. İki ilçenin siperlik maske ihtiyacını karşılıyoruz. Metal teknolojileri alanı ise geçen yıldan itibaren kameriye, piknik masaları ve oturak üreterek çevredeki kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarını karşılıyor.” dedi.

Kaya, okulda Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ders Aletleri Yapım Merkezi için çift kişilik 2 bin 500 öğrenci sırası ve 165 öğretmen kürsüsü üretimini sürdürdüklerini belirtti.

Atölyelerde 20 öğrenci ve 4 öğretmenin çalıştığını anlatan Kaya, şöyle konuştu:

“İlerleyen safhalarında 8 öğrencimiz daha ekibe katılacak. Öğrencilerimiz üretmenin mutluluğunu yaşarken emeklerinin karşılığını da alarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Öğrencilerimiz bu üretimden toplamda en az yüzde 30 pay alacak. Öğretmen ve öğrencilerimizin ürettikleri ürünler, ülkemizin farklı bölgelerindeki ortaokul öğrencileri tarafından kullanılacak. Atatürk’ün dediği gibi ‘Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce onurlarını, sonra özgürlüklerini, daha sonra bağımsızlık ve geleceklerini kaybeder.’ Biz eğitim neferleri olarak ülkemizin kalkınması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.”

Teknik Müdür Yardımcısı Burcu Yalınız ise öğrencilerin mezun olduktan sonra, atölyelerde kazandıkları beceriler sayesinde alanlarında daha kolay iş bulabildiğini dile getirdi.

Müdür Yardımcısı ve metal teknolojileri öğretmeni Kamil Tutak da Metal İşleri Atölyesi’nde sıra üretimi yaptıklarını ifade ederek, “Malzemeler üzerinde kaynak, delik delme, boy ve montaj gibi işlemler gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz iş hayatı için hazırlık yapmış oluyor.” dedi.

Metal Teknolojisi Alan Şefi Sadi Keremitçi, Milli Eğitim Bakanlığının projesi kapsamında okullara sıra, bank, öğretmen masası ve sandalye yaptıklarını anlattı.

“İş hayatına okulda hazırlanıyoruz”

Öğrencilerden İsmail Berke Karaman, sınıf arkadaşlarıyla diğer okullardaki öğrenciler için çift kişilik sıralar ürettiklerini belirterek, “Okulda, iş yaşamında yapacaklarımızı pratik olarak öğreniyoruz. Bu iş bize çok şey öğretti, mesleğe başladığımızda zorlanmayacağız. İş hayatına okulda hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Emirhan Sepetçi de imalat sürecinde birçok deneyim kazandığını, mezun olduktan sonra kendi işini kurmak istediğini kaydetti.

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak