EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Mühendis ve mimar odalarından 30 Ağustos mesajları

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve ona bağlı bazı meslek odaları, 30 Ağustos Zafer Bayramı için mesaj yayınladı.

Odaların bayram mesajları şöyle:

TMMOB:

Anadolu topraklarındaki işgale son veren, bağımsızlık mücadelemizin en büyük zaferi olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yılını ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutluyor, bu zaferin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyoruz. 


Bilgisayar Mühendisleri Odası:

Ülkemizin emperyalist güçlerce işgaline karşı yürütülen kurtuluş ve bağımsızlık mücadelemizin zafere ulaştığı 30 Ağustos’un 99. yıl dönümünde, bu mücadelenin öncüsü Mustafa Kemal Atatürk’ü ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.


Elektrik Mühendisleri Odası:

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği, halkın kararlılığı ve fedakârlıkları ile kazanılan 30 Ağustos Zaferi, emperyalizme karşı direnişin adıdır. Haksızlıklara ve dayatmalara baş eğmeyen halkın tam bağımsızlık ve özgürlük için neleri göze alabileceğini gösteren en büyük zaferdir.

İnsan olmanın onuru ve erdemini yaşatan aydınlık bir dönem başlatan Kurtuluş Savaşı ve 30 Ağustos Zaferi`nin önemi, Türkiye`nin içinde bulunduğu coğrafyada son dönemde yaşanan olaylarla daha iyi anlaşılmıştır. 30 Ağustos Zaferi`nin 99. yıldönümünü kutlarken, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da cumhuriyet, tam bağımsızlık, laiklik, demokrasi, özgürlük ve sosyal hukuk devleti ilkelerinin takipçisi olacağımızın bir kez daha altını çizeriz.


Fizik Mühendisleri Odası:

30 Ağustos Zafer Bayramı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalist işgalcilere karşı halkımızın eşsiz direnişi ve büyük kahramanlığı neticesinde kazanılan kesin zaferin tarihidir.

30 Ağustos; demokratik, laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı gündür. Bu zafer Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının önünü açmıştır.

30 Ağustos Zaferi, milletimizin özgürlük ve bağımsızlık isteğini en derinden hisseden Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde, kahraman silah arkadaşlarının büyük cesaret ve fedakarlıkları ile kazanılmış ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli etken olmuştur.

Büyük Zaferin yıldönümünde başta bağımsızlığımızı ve Cumhuriyet’in temsil ettiği çağdaş değerlerimizi borçlu olduğumuz Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi  minnetle ve saygıyla anıyoruz.


Gıda Mühendisleri Odası:

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalist işgale karşı yoksul Anadolu halkının azmiyle kazanılan bağımsızlık mücadelesini selamlıyor, 99. yılında 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası:

Özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi neticesinde zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı, emperyalizme karşı verilen büyük bir zafer olarak tarihte yerini aldığı gibi pek çok halka cesaret vererek emperyalist güçlere karşı verilen mücadelelerde örnek olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde tarihi bir zaferle neticelenen bu mücadele; Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye sahip çıkılması ve bu değerlerin korunması ile birlikte halen devam etmektedir.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak her koşulda ve her zaman cumhuriyet değerlerini koruyacağımızı ve özgürlük ve bağımsızlık mücadelemize sahip çıkacağımızı yineler; tüm üyelerimizin ve halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı`nı kutlarız.


İnşaat Mühendisleri Odası:

Emperyalist işgale karşı verilen özgürlük ve bağımsızlık savaşının zaferi olan 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.


Jeofizik Mühendisleri Odası:

Türk ulusunun;  emperyalizme karşı özgürlüğü ve bağımsızlığı için  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde,  Başkomutanlık Meydan Savaşı ile kazandığı 30 Ağustos Zaferi şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Bugün, büyük Zaferin 99.uncu yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunun bayramıdır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde emperyalist işgalcilere karşı halkımızın eşsiz direnişi ve büyük kahramanlığı neticesinde kazanılan kesin zaferin tarihidir.

30 ağustos; demokratik, laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti`nin temelinin atıldığı gündür. Bu zafer Türkiye Cumhuriyeti`nin kurulmasının önünü açmıştır.

30 Ağustos Zaferi, milletimizin özgürlük ve bağımsızlık isteğini en derinden hisseden Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde, kahraman silah arkadaşlarının büyük cesaret ve fedakarlıkları ile kazanılmış ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli etken olmuştur.

Büyük Zaferin yıldönümünde başta bağımsızlığımızı ve Cumhuriyet`in temsil ettiği çağdaş değerlerimizi borçlu olduğumuz Büyük Atatürk`ü, silah arkadaşlarını ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi  minnetle ve saygıyla anıyoruz.


Jeoloji Mühendisleri Odası:

30 Ağustos zaferi, tüm ezilen ulusların özgürlüğe, kurtuluşa yönelişinin simgesidir. Bağımsızlık için yapılan bu `Büyük Taarruz`un 99’uncu yıl dönümünü en içten dileklerimizle kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatanı uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.


Kimya Mühendisleri Odası:

26 Ağustos 1922‘de başlayan Büyük Taaruz, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı ile taçlanmış, 1 Eylül‘de Uşak, 9 Eylül‘de İzmir, 19 Eylül‘de bütün Anadolu emperyalizm ve onun uşaklığını yapanların işgalinden kurtarılmıştır. 

Bu büyük zaferi halkımıza yaşatan ve dünyadaki mazlum ulusların kurtuluşuna örnek olan bu mücadeleyi gerçekleştiren başta Mustafa Kemal olmak üzere bütün mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyoruz. 


Maden Mühendisleri Odası:

26 Ağustos 1922 tarihinde Ulusumuzun emperyalizme karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesi 30 Ağustos Zaferi ile sonuçlanmıştır.

30 Ağustos Zaferi dünyadaki mazlum ulusların mücadelesine örnek olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Ülkemizin bağımsızlığını amaç edinen, başka hiçbir ulusun aleyhinde olmayan barış yolu, her zaman ilkemiz olacaktır.

Bu büyük zaferi ve onuru bizlere yaşatan başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.

Saygılarımızla.


Makina Mühendisleri Odası:

Bugün ülkemizin bağımsızlık yolunu açan 30 Ağustos Zaferinin 99. Yıldönümü, 1 Eylül de Dünya Barış Günüdür. Emperyalist devletlerin ülkemizi işgaline karşı 1919’da başlayan Bağımsızlık Savaşı 30 Ağustos 1922 tarihindeki Büyük Zafer ile durdurulmuş, 9 Eylül’de İzmir’in işgalden kurtarılışının ardından barış görüşmeleri başlamış, Mudanya Ateşkes Konferansı ve Lozan Konferansı ile barış sağlanarak İstanbul’un işgaline son verilmiş ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmişti. Böylece yurtta sulh cihanda sulh Cumhuriyetin temel politikası olmuştu. 1950’lerle birlikte bu politika terk edilmiş, Türkiye emperyalist devletlerin savaş aygıtı NATO’ya sokulmuştur. Türkiye’nin hızla Amerikancı olmasıyla birlikte DP iktidarı, ABD’nin isteğiyle ve Meclis kararı olmadan Kore’deki savaşa asker göndermiş, Cezayir’in Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Fransa’nın yanında yer almış, emperyalizm lehine Lübnan’a müdahaleyi düşünebilmiştir.

DP iktidarını her vesileyle öven bugünkü iktidarın dış politikada, Özal’ın Avrasya coğrafyası ve Ortadoğu’ya yönelik emperyalizmin taşeronluğu politikasını başta Afganistan, Irak, Suriye, Libya olmak üzere daha da hararetli bir şekilde sürdürmesi, Türkiye’nin 70 yılı aşan emperyalizme bağımlılığını pekiştirmiştir. Diğer yandan iktidarın dış politikasının ülke içi  toplumsal muhalefeti baskı altında tutma işlevinin olduğu da bilinmektedir. İç ve dış politikanın emperyalizme bağımlılıkla, militarizmle, milliyetçilikle, ümmetçilikle, siyasal İslamcılıkla belirlenmesi ve Kürt sorununda sergilenen baskı ve şiddet, derin acılara, toplumsal yarılmalara yol açmaktadır.

Başta komşularımız olmak üzere diğer halklarla barışçı ilişkiler kurulması, ülkemizin bağımsızlığı, dış politikanın ülke ve halk çıkarlarına tabi ve ülkemiz içinde kardeşliğin egemen olması için ülkede, bölgede ve dünyada barış acil bir ihtiyaçtır. Ülkemizde Kürt sorunu ve göç sorunu ile birlikte oluşan etnik ayrışmalar, bölgemizdeki emperyalist işgaller, nükleer silahlanma ve genel savaş olasılıkları, barışçı politikaların önemini ortaya koymaktadır. Bu nedenle 99 yıl önce yolu açılan bağımsızlığın tekrar kazanılması ve halk egemenliğinin tesisi görevlerimizin başında gelmektedir. Odamız bu doğrultuda emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşitlik, özgürlük, laiklik, adalet ve hukukun üstünlüğü temelinde bir arada yaşamın hâkim olacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinde yer almaya devam edecektir.


Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, şu görselle kutladı:


Meteoroloji Mühendisleri Odası:

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu , ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere vatanları uğruna canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, bu vesile ile kahraman gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.


Ziraat Mühendisleri Odası:

“Asıl savaş bundan sonra başlıyor. En büyük savaş cehalete karşı yapılan savaştır.

Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.”

                                                                            Mustafa Kemal ATATÜRK

30 Ağustos, sadece Türk Milleti’ni yok olmaktan kurtaran bir zafer değildir. Yarattığı sonuçla, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde; millet egemenliğine dayalı tam bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuruluş süreci ve başlangıç tarihidir.

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99. Yıl dönümünü kutlar, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah ve yol arkadaşlarını, şehitlerimizi saygıyla anarız…

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak