EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Müsilaj için Bilim Kurulu Oluşturuldu

Marmara Denizi genelinde görülen ve deniz salyası olarak da adlandırılan müsilajla mücadele için aralarında çok sayıda üniversiteden ve TÜBİTAK’tan bilim insanlarının da olduğu 21 kişilik “Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulu” oluşturuldu.

Marmara Denizi‘ni tehdit eden müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde Bilim ve Teknik Kurulu oluşturuldu. Oluşturulan kurul Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izlemesiyle ilgili çalışmalar yürütecek.

DHA’da yer alan habere göre; Kurulun başkanlığını TÜBİTAK‘tan Prof. Dr. Hasan Mandal üstlenirken üyeler arasında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerden 21 bilim insanı yer alacak. Akademisyenler bilimsel çalışmalar yürütecek.

Fatih’te bulunan Marmara Belediyeler Birliği binasında düzenlenen basın toplantısıyla Bilim ve Teknik Kurulu’nda yer alan 21 isim;  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar’ın katılımıyla yapılan Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı’nın ardından MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından açıklandı.

Toplantıda konuşan Büyükakın, “Başından bu yana hep ortak akılla hareket ettik. Birlikte hareket etmemiz gerektiğini Marmara’nın ancak birlikte hareket ederek korunabileceğini, eylemin de birlikte olması gerektiğini söyledik. 6 Haziran’daki toplantıda 22 maddelik bir eylem planı açıklandı. Bu planın birinci maddesindeki bir başka hususta MBB bünyesinde oluşturulacak bir bilim ve teknik kuruluydu.  Bilim ve teknik kurulundaki çalışmalarımızı belediyelerden, valiliklerimizden, üniversitelerimizden ve araştırma kurumlarından irtibat sağlayarak istedik.” diye konuştu.

Büyükakın, “Bunun neticesinde 11 farklı üniversiteden, 21 bilim insanımız ve TÜBİTAK’ın da dahil olduğu bir bilim kurulu oluşturuldu. TÜBİTAK Başkanımız Hasan Mandal Bey bu kurulun başkanı olacak. Aramızdan herhangi biri bu bilim kurulunda yer almayacak. Sadece bilim insanlarından oluşan bir kurul olarak hareket edecek. Önümüzdeki hafta bu 21 bilim insanı toplanacak ve alt çalışma grupları oluşturulacak. Çünkü bu konu disiplinler arası bir konu. Birden fazla uzmanlık alanını ilgilendiren bir konu. İlgili akademisyenlerimizin yapacağı çalışmalarla bu alt disiplinlere ilişkin çalışmalarda yürütülecek.” dedi.

“Günübirlik çözümlerin peşinde değiliz”
“Günübirlik çözümlerin peşinde değiliz” diyen Büyükakın, “Müsilaj meselesi ve aslında belki müsilajın tekrar düşünmemize vesile olduğu Marmara’nın diğer meseleleri uzun süre takibi gereken, üzerinde titizlikle çalışması gereken meseleler bunun da farkındayız. Büyük bir kararlılık oluştu bunu da sevinerek ifade etmek istiyorum. Şu ana kadar yürütülen çalışma tam bir eşgüdümle ilerledi. Marmara hepimizin dedik ve bir başka safhayı da tamamladık bugün.” şeklinde konuştu. Bilim ekibinin çalışmalarını yürütürken TÜBİTAK’ın laboratuvar ve toplantı salonlarından faydalanacağı belirtildi.

TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde MBB bünyesinde oluşturulan kurulda 21 bilim insanı yer alacak.

Kurul Başkanı:
Prof. Dr. Hasan Mandal (TÜBİTAK).

Kurul Üyeleri:
Doç. Dr. Ahsen Yüksek (İstanbul Üniversitesi); Prof. Dr. Ayşen Erdinçler (Boğaziçi Üniversitesi), Prof. Dr. Barış Salihoğlu (ODTÜ), Prof. Dr. Bülent Keskinler (Gebze Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Çolpan Polat Beken (TÜBİTAK’tan Emekli Uzman) Prof. Dr. Funda Yercan (Piri Reis Üniversitesi) Prof. Dr. Güçlü İnsel (İTÜ), Prof. Dr. Güleda Engin (YTÜ), Prof. Dr. Gülşen Altuğ (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. İzzet Öztürk (İTÜ), Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar (İstanbul Üniversitesi) Prof. Dr. Melike Gürel (İTÜ), Prof. Dr. Mete Yılmaz (Bursa Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Mustafa Sarı (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi), Prof. Dr. Nuray Çağlar (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Nüket Sivri (İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa) Dr. Osman Okur (TÜBİTAK MAM), Prof. Dr. Saadet Karakulak (İstanbul Üniversitesi), Dr. Selma Ayaz (TÜBİTAK MAM), Prof. Dr. Sevil Veli (Kocaeli Üniversitesi).

Kaynak: yapi.com.tr

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak