EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Nutek A.Ş Kurucusu Dr. Necmi Dayday Vefat Etti

Nükleer enerji konusunda çalışmaları ile bilinen Dr. Necmi Dayday 20 Nisan 2021’de vefat etti.

Nutek A.Ş tarafından yayımlanan başsağlığı mesajı şu şekilde:

NUTEK Enerji A.Ş. kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Necmi Dayday 20 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir.

Nükleer enerji alanında Türkiye ve Dünya’da önemli çalışmaları, engin deneyimi ile tanınan başkanımızın zamansız kaybının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Dr. Necmi Dayday tüm eğitim hayatını birinciliklerle tamamlayan, ardından nükleer reaktör fiziği uzmanlığı ile ulusal ve uluslararası projelerin tasarım ve yürütücülüğü ile bezenen ve yıllar geçtikçe zenginleştirdiği bilgi birikimi ile uzun meslek hayatına geniş spektrumlu çalışmaları sığdıran bir bilim insanıydı. Onu farklı kılan bir diğer önemli özelliği, dünyada nükleer teknolojinin gelişmesine paralel olarak enerji politikaları, nükleer hukuk ve uluslararası anlaşmalar konusundaki bilgi ve deneyimiyle nükleer diplomasinin inceliklerine de haiz oluşuydu.

Nükleer enerji dünyası bir bilgi ve Ar&Ge deryasıdır. Bu alanda yetişmek, uzmanlaşmak daha da önemlisi bilgi ve deneyimini ulusal çıkarlarımızı düşünerek paylaşmak ve genç nesillere aktarmak özverisine sahip olmak çok az insana nasip olan bir niteliktir. Dr. Dayday tüm bu nitelikleriyle, idealist düşünceleriyle ve vizyonuyla kamudan emekli olduktan sonra NUTEK Enerji’yi kurdu.

Başkanımız Dr. Necmi Dayday’ın adını saygıyla, sevgiyle yaşatmak ve NUTEK Enerji vizyonu ile ideallerini genç nükleer bilim insanlarına aktarmak için çalışmalarımız devam edecektir.

Kederli ailesine, tüm nükleer enerji camiasına, dostlarına başsağlığı diliyoruz.

Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

NUTEK Enerji Yönetim Kurulu

DR. NECMİ DAYDAY KİMDİR?

İstanbul Robert Koleji Yüksek Okulu Fizik Bölümü’nden 1968 yılında BSc. diplomasını,1969 yılında İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü’nden Nükleer Uzmanlık Yüksek Lisansı’nı, birincilikle, aldı. Aynı yıl Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (ÇNAEM) kurulan Nükleer Mühendislik Bölümü’nde tecrübeli araştırmacı olarak göreve başladı.

1970’de Fransız Atom Enerjisi Komiserliği (CEA) burslusu olarak gittiği Saclay Nükleer Araştırma Merkezi’nde, Fransız Nükleer Bilimler ve Teknolojiler Milli Enstitüsü’nde ikinci bir yüksek lisans yaptı. 1971’de, “Reaktör Fiziği İleri Etüdler Diploması”nı ‘Şeref ’ derecesi ile aldı. 1971- 1973 döneminde Saclay ve Fontenay-aux-Roses Nükleer Araştırma Merkezlerinde, CEA ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) burslusu olarak, doktora çalışmalarını yürüttü. Paris-Sud Üniversitesi Orsay Fen Fakültesi’nden, ”Yüksek Şeref Derecesi” ile Ekim 1973’de Reaktör Fiziği Doktoru ünvanını aldı.

1974- 1978 yıllarında, ÇNAEM TR-2 Araştırma Reaktörü Tasarım ve Yapım Ünitesi Reaktör Fiziği Birimi Şefi olarak, projelendirme çalışmaları yaptı, yönetti ve Reaktör İhale Komitesi’nde yer aldı. 1975- 1978 arasında Başbakanlık Atom Enerjisi Komisyonu Nükleer Güvenlik Komitesi üyesi olarak “Nükleer Reaktör Yer Seçimi” çalışmalarına katıldığı gibi, TAEK bünyesinde kurulan çeşitli komisyonlarda da görev yaptı Aynı yıllarda İTÜ-NEE’nde nükleer fizik, 1977-1978’de Hava Harb Okulu’nda modern fizik dersleri verdi.

UAEA’dan gelen iş teklifi üzerine, TAEK’nın ve Dışişleri Bakanlığ’nın onayı ile, 1978’den 1982’ye kadar Ajans’ın Nükleer Araştırmalar ve İzotoplar Departmanında tecrübeli araştırıcı, 1982’den 1998’e kadar da Safeguards (Nükleer Güvenlik Denetimleri) Departmanı’nın çeşitli bölümlerinde,”Uzman Nükleer Müfettiş” ve “Denetim Etkinliği Değerlendirme Şefi” görevlerinde bulundu. 1984 -1996 yılları arasında UAEA kıdemli safeguards analisti olarak çalıştı. Aynı zamanda, UAEA’nın SIR (Safeguards Implementation Report) raporunun Reaktör Tipi Tesisler bölümünü hazırladı.

Pek çok ülkede, çeşitli nükleer tesislerde, yüzlerce denetim misyonunda yer aldı ve denetim ekibi yöneticiliği yaptı. Birçok Avrupa ülkesinin nükleer kurumlarında “Nükleer Denetim Değerlendirmeleri” konusunda konferanslar verdi ve seminerler yaptı. Bu çalışmalarından dolayı, 2005 yılında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na verilen Nobel Barış Ödülü paydaşlarından oldu.

Çeşitli ülkelerin, ulusal ve uluslararası araştırma merkezlerinde, nükleer konulardaki uzmanlık eğitimlerine katıldı ve çalışmalar yaptı. 1998 yılında emekliliğini isteyerek yurda döndü,

2004- 2008 arasında, Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak fizik, mekanik, termodinamik ve elektrik dersleri verdi. Mayıs 2008’de Galatasaray Üniversitesi’nden emekli oldu.

21 Temmuz 2014 tarihinde kuruluşu tamamlanan, NUTEK Enerji Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Nükleer konularda çok sayıda bilimsel tebliği, makalesi ve bir de, 1971 yılında İTÜ-Nükleer Enerji Enstitüsü tarafından yayınlanan, Reaktör Teorisi Problemleri adlı kitabı bulunmaktadır. Nükleer teknoloji konusunda, yurt içinde ve dışında çok sayıda konferans vermiş, televizyon ve radyoda söyleşilerde bulunmuş, gazete ve dergilerde makaleleri çıkmıştır.

Çok iyi derecede İngilizce, Fransızca ve orta derecede Almanca bilmektedir.

Evli olup, iki çocuk babasıdır.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak