EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Odaların 23 Nisan mesajları

TMMOB’a bağlı meslek odaları 23 Nisam Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ayrı ayrı mesajlarını yayınladı.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

102 yıl önce bugün, savaşlarla, işgallerle, baskılarla, yokluklarla tarumar edilmiş bir ülkenin, bir toplumun umudu olarak açılan Meclis’imiz; bir asrı aşkın tarihinde çok yaralar almış, kürsü dokunulmazlığının hiçe sayılmasıyla, OHAL dönemleriyle ve askeri/sivil darbelerle kesintiye uğratılmıştır. Günümüzde, kuruluşundaki hedeflerin çok gerisine düşerek yasama yetkilerinin dahi işlevsizleştirildiği, yürütmeye olağanüstü yetkilerin verildiği, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesinin aksine neredeyse tüm gücün tek kişide toplandığı bir noktaya sürüklenmiştir.

Ülkemizin kırık notlarla dolu demokrasi karnesi bugün yine bir sınavdan geçmektedir. Umutsuzluk, yoksulluk, yoksunluk hızla büyümektedir. Tüm toplumu kapsayan bu atmosferde gençlerimiz doğdukları büyüdükleri bu toprakları terk etmek, geleceklerini başka ülkelerde aramak istemektedir. Böyle bir dönemde, bundan bir asır önce esaret ve baskıya karşı yeni bir doğumun simgesi olan Millet Meclisi’mizin açılışını kutladığımız, çocuklarımıza armağan ettiğimiz bugün daha da anlamlı hale gelmektedir. Geleceğimiz “fikri hür, vicdanı hür” bir neslin ellerindedir.

Bugün çocuklarımıza mutlu, kardeşçe yaşayabilecekleri bir dünya sunamıyoruz. Her 23 Nisan’da makam koltuklarında pozlar verirken savaşların, gözyaşının, yoksulluğun, yoksunluğun, şiddetin, kin ve nefretin egemen olduğu bir dünyayı önlerine koyuyoruz. Çocuklarımız kendilerine tanınan sağlık, eğitim, beslenme, barınma gibi en temel haklardan eşitçe faydalanamıyorlar, pek çoğu çocukluğunu dahi yaşayamadan hayatın tüm yükünü sırtlarında taşımak zorunda kalıyor, çalışıyor, evlendiriliyor, istismara uğruyor, ölüyor, öldürülüyorlar…

Çocuklarımız yaşamlarından, geleceklerinden kaygı duymadan adil bir ülkede, eşit şartlarda hayata başlamak, ülkeyi ve toplumu geleceğe taşımak istiyor; içlerindeki umudu ve güveni kaybetmeden daima ileriye bakmak istiyor. Bizler, sembolik kutlamalarımızı ve propaganda malzemesi haline getirdiğimiz fotoğraf karelerimizi bir kenara bırakıp aydınlık bir geleceği dünyanın bütün çocuklarıyla el ele, kardeşçe, büyük bir coşkuyla kutlayacakları bayramları armağan etmeliyiz. Bu noktada bizler, demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmaya, bu bayramın sahibi olan çocuklarımıza daha güzel bir gelecek kurmak için var gücümüzle çalışmaya, barış içinde mutlu ve özgür bir dünya için mücadele etmeye kararlıyız. Gelecek güzel günlere olan inancımız ve kararlılığımız her zaman dimdik ayakta olacaktır.

Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak;  öncelikle Cumhuriyetin, laik ve sosyal hukuk devletinin temellerinin atıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açıldığı gün olan ve tüm dünya çocuklarına armağan ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar,  bizlere bu mirası bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve tüm mücadele arkadaşlarını saygıyla selamlarız. 23 Nisan 1920’de olumsuz koşullara rağmen saltanat rejimine karşı tüm yetkiyi halka ve temsilcilerine vermeyi hedefleyen tarihsel adımın arkasında duracağımızı, aydınlanmacı ve ilerici mirasımıza sahip çıkacağımızı, mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızın bilinciyle eşitliğe, özgürlüğe, bağımsızlığa, demokrasi ve adalete olan inancımız ile var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğimizi bildiririz.

Tüm dünya çocuklarının kardeşçe, eşit ve barış içinde yaşayacağı bir dünya ümidimizle;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48. Dönem Yönetim Kurulu`nun yayımladığı kutlama mesajında, TBMM`nin temelinde, “egemenliğin kişi ya da sınıflara değil millete ait olduğu” ilkesinin bulunduğu hatırlatılarak, `Çağdaş, demokratik, bağımsız ve aydınlık bir Türkiye’ye en kısa zamanda ulaşabilmeyi diliyoruz. Savaşlar, yoksulluk ve istismarın olmadığı, çocukların yüzünün güldüğü, bayram coşkusu ve heyecanını doyasıya yaşadıkları nice bayramlara` denildi.
 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI`NI KUTLUYORUZ

Kuruluşunun 102. yıldönümünde, Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin (TBMM) temelinde, “egemenliğin kişi ya da sınıflara değil millete ait olduğu” ilkesinin bulunduğunu hatırlatıyor, çağdaş, demokratik, bağımsız ve aydınlık bir Türkiye`ye en kısa zamanda ulaşabilmeyi diliyoruz.

Çocuk Hakları İnsan Haklarıdır

TÜİK tarafından 20 Nisan 2022 tarihinde açıklanan verilere göre, Türkiye nüfusunun yüzde 26.9‘u çocuk. 22 milyon 738 bin 300 çocuğun yaşadığı ülkemizde, 2021 yılında 15-17 yaş grubundaki çocukların işgücüne katılma oranı yüzde 16.4 oldu. Derin Yoksulluk Ağının hazırladığı Türkiye`de Çocuk Yoksulluğu raporundaki veriler, çalışan çocukların yüzde 34.3`ünün eğitimine devam etmediğini gösteriyor. Çocukların yüzde 30.1`i tarım sektöründe, yüzde 23.7`si sanayi sektöründe, yüzde 45.5`i hizmet sektöründe çalışıyor. 

Dünyada her 5 çocuktan 1`i evli. Her yıl 12 milyon kız çocuğu, çocuk yaşta evlendirilerek, eğitim, sağlık ve istihdam başta olmak üzere pek çok temel haktan yoksun bırakılıyor. Türkiye‘deki tüm evliliklerin üçte birinin çocuk evlilikleri olduğu ve kadınların üçte birinin 18 yaşının altında evlendirildiği belirtiliyor.

Yoksulluk nesiller arası aktarılırken bu durumdan en çok çocuklar etkileniyor. 

Savaşlar, yoksulluk ve istismarın olmadığı, çocukların yüzünün güldüğü, bayram coşkusu ve heyecanını doyasıya yaşadıkları nice bayramlar dileriz.

GEMİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

Değerli Üyelerimiz, bu gün TBMM kuruluşunun 102. Kuruluş yıldönümü,

Dünya tarihinin en anlamlı ve masum kurtuluş savaşı: Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından verilmiş kurtuluş savaşıdır.

Yüzyılların yorgunluğu ile dağılmaktan helak olmuş, Sevr Antlaşması ile ordusu dahi dağıtılan, yurdumuzun her köşesi karış karış işgal edilerek esaret altına alınan yine Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemi ile “Türkiye Cumhuriyetini kuran millete Türk milleti denir”  tanımı ile tanımlanan Türk milletinin yeter artık diyerek kurtuluş ve bağımsızlığımın simgesi olan TBMM’ni 23 Nisan 1920 de kurarak. Halk egemenliğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Gücün tek kişide toplandığı saltanatta sisteminden alınarak halka aktarılmasını sağlayan bu anlamlı gün, Türk insanının üzerine adeta ağır kış koşullarından sonra gelen bahar enerjisi yaratan bu sistem yetişen yeni nesiller tarafından sürdürüleceği gerçeği ile çocuklara armağan edilmiştir.  yeni nesillerin fırsat eşitliği ile yetişerek geleceğe umutla bakmalarını sağlamıştır.  Yetişen nesiller, yanlış olduğuna inandıkları konuları değiştirebileceklerini bildikleri için umutsuzluğa ve çaresizliğe düşmeleri de önlenmiştir.

Halk egemenliğinden rahatsız olan kesimlerin düşmanlıkları daha ilk kurulduğu günden beri devam etmektedir. Onlar saltanat ve kraliyetçi bir yaklaşımla, belirli kişiler dışındakilerin düşünme ve düşüncelerini ifade etme özgürlüklerinin olmasını istememektedirler. Çünkü onlar hala saltanat peşindeler. Bu durum arttıkça, gençlerin gelecek umut ve heyecanları da azalmakta ve çöküntüye uğramaktadırlar.

 Oysa halk egemenliğinin teminatı olan TBMM si, insanlarımıza Ülkenin herhangi bir bölge veya kesiminden gelerek devletin en yüksek makamlarına gelebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ve zaten sağlamıştır da

T.C Anayasası ile kurulmuş olan odamız ve üst birliğimiz TMMOB, T.C anayasasının temel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olup bu değerlere de sahip çıkmaktadır ve bundan sonra da sahip çıkacaktır.

23 Nisan çocuklarımızın ruhlarında ve yüzlerinde parlarken, biz çocuk olmasak da Cumhuriyet çocukları olarak da daima içimizde taşıyacağız.

KUTLU OLSUN VE SONSUZA KADAR VAR OLSUN!

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Güncellenme Zamanı: 22.04.2022 17:54:50

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
Cumhuriyetimizin temelini oluşturan ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu belirleyen, Türkiye Büyük Millet Meclisini açan ve bu kutlu günü tüm çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahramanlarımızı saygıyla ve özlemle anıyoruz. Geleceğimizin teminatı, barışın, umudun, sevginin ve kardeşliğin simgesi tüm dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu 
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
Kurtuluş mücadelesi verilen zorlu şartlar altında, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması; ulusal egemenliğin önemine yapılan vurgunun yanı sıra bağımsızlık mücadelesi açısından da önemli bir gelişmedir. Emperyalizme karşı büyük bir zaferle sonuçlanan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi, Cumhuriyetin ilanı ile tarihe geçerek emperyalizmle mücadele eden başka halklara da örnek olmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti, geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımıza emanet edilmiştir.  


23 Nisan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkemiz çocukları ile birlikte tüm dünya çocuklarına da armağan edilmiştir ve bizlere düşen görev, tüm çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. 


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulusal egemenlik, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi verenlere saygı ve minnetlerimizi bir kez daha sunuyor; bu mirası ilelebet yaşatacak olan çocuklarımızın çağdaş, özgür, laik bir Türkiye’de yaşayabilmesi umuduyla tüm çocuklarımızın, üyelerimizin ve halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor; çocukların haritasını “emperyalist hırsların” değil özgür kuşların çizdiği bir dünyada büyümelerini diliyoruz.

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ

23 NİSAN 1920 ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Milli Egemenliğimizin ve Bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün Başkanlığında 23 Nisan 1920 tarihinde açılışının 102. yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını onurla gururla kutluyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920 günü kurulması ile millet egemenliğinin resmen hayata geçirildiği bu önemli gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, çocuklara armağan edilmiş dünyadaki ilk çocuk bayramıdır. 
23 Nisan 1920; vatanın dört bir tarafının emperyalist devletler tarafından işgal edildiği bir zamanda, Türk Milletinin yeniden dirilişinin,  bağımsızlık mücadelesini zafere götüren başlangıcının ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin kuruluşunun temellerinin atıldığı bir destandır.
TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılışının 102.yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve Birinci Meclis`in kurucu üyeleri ile tüm şehit ve gazileri saygıyla anıyoruz.
Saygılarımızla


METALURJİ VE MALZEME BİLİMİ MÜHENDİSLİĞİ


GÖKYÜZÜNE AİT SANILAN EGEMENLİĞİN YERYÜZÜNE İNDİRİLMESİ VE YÖNETİCİLERDEN HESAP SORABİLME ANLAYIŞININ GELMİŞ OLMASI “DEVRİM”DİR.
BU “DEVRİM”İ YAPMAK VE 102 YIL ÖNCE ÇOCUKLARA ARMAĞAN ETMEK GELECEĞİ GÖRMEKTİR.METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bizlere bu vatanı emanet eden başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, milletimizin egemenliğini ve dünyada bir ilk olan çocuklarımızın bayramını kutluyoruz.


ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ

“Vatanı korumak çocukları korumakla başlar”, “Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.” Mustafa Kemal ATATÜRK


21.Yüzyıl dünyasının gerisinde kalmamak ve çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirebilmek için öncelikle, onlara çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazandırmalıyız. Geleceğin yetişkinleri olarak topluma yön verecek çocuk ve gençlerimizi, demokratik toplum yapısını yaşam biçimi olarak benimsemiş, hukuka saygılı, yeniliklere açık, bakış açısı geniş, özgür düşünceye sahip insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Çağdaş uygarlık düzeyini yakalayabilmek için bu temel koşuldur.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. Yılı kutlu olsun.
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak