EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Odaların Cumhuriyet Bayramı mesajları

TMMOB’a bağlı meslek odaları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ayrı ayrı mesajlarını yayınladı.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI

Bugün 98. yılını kutladığımız, nice zor şartların üstesinden gelerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz; nesillerden nesillere aktarılarak bugünlere gelmiş, asla unutmayacağımız, unutturmayacağımız destansı tarihimizdir. Bu olağanüstü mücadele ve kazanım, eşi benzeri görülmemiş bir azim ve kararlılıkla aynı zamanda özgürlüğün değerini bilen bir halkın yılmaz iradesi ve savunması ile gerçekleşmiştir. Bu mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk ise adını tarihe yazdırmış büyük bir liderdir.

Cumhuriyetin ilanından sonra yeni kurulan Türkiye’nin eğitim, ekonomi, yönetim şekli, demokrasi mücadelesi, kadın hakları gibi alanlarda devrimsel atılımları ile geldiği nokta, kaydettiği gelişim birçok ulusa da örnek olmuştur.

Bugüne geldiğimizde ise geçmişimizi ve mücadelemizi değersizleştirmeye, unutturmaya hatta tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş saltanat ve hilafeti canlandırmaya niyetlenenlere verilecek en iyi cevap mücadelenin sürekli olduğunu unutmamak, ısrar etmek, Cumhuriyetimizi güçlendirmek olacaktır. Kurtuluş Savaşını yöneten ve bugünü inşa eden Gazi Meclis işlevsiz hale getirilerek parlamenter sistemin terk edilmesi, demokrasinin temeli olan yürütme, yasama ve yargının kuvvetler ayrılığının verdiği gücü ve dengeyi yitirmesi, karar alma sürecinin tek kişiye bağlı hale getirilmesinin yıkıcı ve olumsuz etkilerini bozulan ekonomide, emekleriyle yaşayanların yoksullaşmasında, gittikçe yozlaşan kamu düzeninde, kadın cinayetlerindeki artışta, insan haklarından vazgeçişte, adalet mekanizmasına duyulan güvensizlikte ve eğitimdeki eşitsizlikte görmek mümkün.

Bunun sonucu olarak, demokrasi, laiklik, çağdaş eğitim, bilim ve kadın hakları gibi Cumhuriyetin temel kazanımları yok edilmeye çalışıldığı gibi, devletin değerli sanayi kuruluş ve kurumları özelleştirme adına yerli ve yabancı sermayeye satılmış, maden ve enerji yatırımları bahane edilerek doğa acımasızca yok edilmiştir.
Ülkenin genel yönelimi ve yönetimi bilimin ışığından uzaklaştıkça, akla değil hurafelere ve komplo teorilerine prim verdikçe, insanların inançlarının üzerinden oyun kuruldukça geleceğimizin garantisi olan gençlerimize verecek bir işimiz, sosyal güvencemiz, gelecek hayalimiz, parlak bir ülke hedefimiz ve en önemlisi umudumuz kalmaz, onları kaybederiz.

Cumhuriyetin 98. kuruluş yıldönümünü böyle bir tablo ile kutlamanın acısından ancak onun özündeki demokrasinin yeniden inşa edilmesi için canla başla, akıl ve bilimle birlikte çalışarak kurtulabiliriz. Bizi daha nice coşku ile kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramları beklemektedir.

Cumhuriyeti miras aldık, onu daha güçlenmiş ve büyümüş olarak sonraki nesillere yine bizler miras bırakacağız.

Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak emeğe, demokrasiye, laik değerlere bağlılığımızla; daima bilimin ışığında, barıştan yana ve toplum çıkarlarını gözeten mühendislik anlayışımızla bu mücadeleyi sürdüreceğimizi bir kez daha vurgulayarak Cumhuriyet Bayramınızı kutlarız.


ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

Demokratik, laik, barışçı Cumhuriyet yolunda emek, bilim ve doğa mücadelemize aynı inanç, aynı azim ve aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

Resim

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde sömürgeci emperyalist güçlere karşı kazanılan tam bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyetimizin 98. yaşını coşkuyla karşılıyoruz. Egemenliği bir kişi ya da sınıfa değil doğrudan halka veren Cumhuriyet, ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır. Tam bağımsız, laik, özgür ve kalkınmış bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak umuduyla bayramımızı kutluyoruz.


FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

“Ne mutlu Türk’üm diyene” ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş, bütün insanları kucaklayan bir millet kavramını bizlere öğreten Büyük Atatürk’ün izinden her zaman yürümeye devam edeceğiz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!


GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLERİ ODASI

Cumhuriyet’e sahip çıkmanın gururunu yaşıyor, Yüce Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.

Bağımsızlık mücadelemizin lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran, saygı ve rahmetle anıyoruz.


GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Resim

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!


GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

Laik , demokratik Türkiye Cumhuriyeti en değerli hazinemizdir! Egemenliğimize sonsuza dek sahip çıkacağız.


HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan ve zaferle sonuçlanan bağımsızlık mücadelesi sonrasında Cumhuriyetin ilan edilmesi ve egemenliğin halka geçmesi ile çağdaş bir toplum olmamızın temelleri atılmıştır. Cumhuriyet; bir yönetim biçimi olmanın yanı sıra temel hak ve özgürlüklerin, demokrasinin, hukukun, adaletin, laikliğin ve kadın-erkek eşitliğinin de en temel yapı taşıdır.

Cumhuriyetin korunması ve güçlendirilerek yaşatılması; temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukuku, adaleti, laikliği de korumanın yanı sıra gelecek kuşaklara daha çağdaş, demokratik ve kalkınmış bir ülkeyi emanet etmeyi de sağlayacaktır. Bugün içerisinde bulunduğumuz pek çok süreç zaman zaman bu değerlerin zedelendiğini gösterse de bağımsızlık ruhunun gücü ve demokrasiye olan inancımız sayesinde Cumhuriyet her zaman güçlenerek var olmaya devam edecektir.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak Cumhuriyetimizin korunması, güçlendirilmesi ve her daim yaşatılması için her mücadelede her zaman var olacağımızı bir kez daha yineliyor, tüm üyelerimizin ve halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı`nı kutluyoruz.


İÇMİMARLAR ODASI

Resim

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet’imizin, geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarılarının, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesi dileğiyle. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!


İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Eşitlik, özgürlük ve laikliğin güvencesi olan Cumhuriyetin ilanının 98. yılında, tüm üyelerimizin ve halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarız.


JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

Bir milleti küllerinden yeniden var eden büyük önder Atatürk`ün “Türk Gençliğine emanet ediyorum” dediği Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz.

Milli Egemenliğe dayanan ve gücünü halktan alan Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 98. yıldönümünü kutlamanın heyecanı, coşkusunu ve onurunu yaşıyoruz.

Cumhuriyet; Ulusumuzun, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün liderliğinde büyük mücadelesinin, özgür ve bağımsız yaşama iradesinin sonucudur. Türkiye‘nin çağdaş ve demokratik bir ülke olmasının, aydınlık geleceğimizin en önemli güvencesidir. Bizler de Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacak, yüceltecek ve yüzyıllar boyu bu gururla kutlamaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet; modernleşme, aydınlanmadır. Kimsesizlerin kimsesizidir. Bağımsızlıktır, özgürlüktür. Halkın kendi yaşamı ve geleceği hakkında söz sahibi olduğu bir yönetim biçimidir.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası olarak; Ülkemizin kuruluşunun bağımsızlığımızın ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Cumhuriyetimizin 98. yıldönümü olan bu büyük günde meslektaşlarımızın ve Türk Milleti`nin Cumhuriyet bayramını kutluyoruz.

Bu anlamlı büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk`ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz. 


JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Temel hak ve özgürlükler, aydınlanma ve laikliğin vazgeçilmez bir unsuru olan Cumhuriyetimizin 98. Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…

Özgür, demokratik, laik, anayasal hukuk devleti ilkelerinden giderek uzaklaşan ülkemizde, Gazi Mustafa Kemal’in 98 yılı önce “efendiler yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz” diyerek başlattığı aydınlanma yolunda eşit, özgür, laik, demokratik hukuk devletinin oluşturulması için bilimle, emekle, inatla mücadele etme azim ve kararlılığımız artarak devam etmektedir.  

Saygılarımızla…


KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutluyoruz

Ülkemiz Cumhuriyetin ilanının 98. yılında cumhuriyet, demokrasi, laiklik değerlerinin tartışıldığı, sanayileşmenin dibe vurduğu ve ekonominin alabildiğine kötüleştiği günleri yaşamaktadır. Cumhuriyetin laiklik, eşit yurttaşlık, bilim ve demokrasi değerlerinin ne kadar önemli olduğunun iyice anlaşılması gerektiği günlerden geçmekteyiz. Küresel saldırıların demokrasinin bütün kurumlarını işlevsizleştirdiği, suyundan elektriğine, sanayisinden tarımsal üretimine kadar her şeyin küresel politikalar doğrultusunda yeniden şekillendirildiği bir dönemin içindeyiz. 

Küresel emperyalizmin ve onun işbirlikçilerinin yeniden piyasa sürmek istediği, aslında bin yıl öncenin köhnemiş düzeninin karikatürize edilmiş bir versiyonu olan bu hayal cumhuriyet ve onun felsefesi ile bağdaşmaz. Mustafa Kemal ve cumhuriyetin aydınlık önderlerinin çağdaş, kalkınmış, kendine yeten, ulusal bilinç ile donatılmış cumhuriyet felsefesi yerine; çatışmacı, hukuk tanımaz, planlamadan uzak, demokrasinin gereklerinden habersiz, bağımsızlığını teslim etmiş bir dünya yaratma özlemi üyesi olduğumuz meslek odalarımız üzerinde baskı yaratma çabalarını da beraberinde getirmektedir. Bütün bu süreç meslektaşlarımızı; yoksulluk, işsizlik ve mühendislik dışı çalışma anlayışı ve koşullarının olduğu bir dünyaya sürüklemeye çalışmaktadır.

Bütün bu olumsuz gerçekler ortada dururken cumhuriyet felsefesi ve onun çağdaşlaşma hedefi terk edilerek sanayileşme hedefi olmayan, demokrasi, emek ve laiklik gibi çağdaş değerlerin olmadığı bir dünya yaratma çabası içerisine girilmiştir. Ülkemiz; modern cumhuriyetin, demokrasinin ve onun kuvvetler ayrılığının, laikliğin asgari gereklerinden uzakta demokratik hak ve özgürlüklerin yok edilmeye çalışıldığı, hukuk kararlarına uyulmayan, emek sömürüsü, işsizlik, yoksulluğun sıradanlaştığı bir yer haline gelmiştir. Yaşanılan bu süreçte mühendislik mesleğimiz;  yetersiz ve donanımsız açılan üniversiteler, yok edilen ve her kesime açılan meslek alanlarımız, özelleştirilerek satılan ve kapatılan iş yerlerimiz, diploma ve belge ticaretine indirgenen mühendislik anlayışı sayesinde yok edilme noktasına gelmiştir. Artık meslektaşlarımız işsizdir, yoksuldur,  mesleğini yapamamaktadır.

Her şeye karşın; biz TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak; cumhuriyet, emek, demokrasi, laiklik değerlerine bağlı, kimseyi ötekileştirmeyen, her yerde ve her zaman bilim, teknik ve barışı savunan, ulusal çıkarları ve yararı ön planda tutan, kalkınmayı, planlı sanayileşmeyi ve temelinde insan olan bir mühendislik anlayışını savunan duruşumuz ve kimliğimiz ile bütün ulusumuzun CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLARIZ…


MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

CUMHURİYETİMİZİN 98. YILI KUTLU OLSUN

Emperyalizme karşı kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın gururunu, Cumhuriyetin özgür ve çağdaş bireyleri olmanın onurunu yaşatanlara selam olsun.

Cumhuriyetin değerlerini korumak, geliştirmek, tam bağımsız ve demokratik bir ülke olma hedefleri doğrultusunda mücadelemiz devam edecek.

Saygılarımızla.


MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte bağımsızlık kazanılmış, ülkemizi yüzyıllarca geri bırakan hilafet, saltanat ve yarı-sömürge ekonomisi zincirlerinden kurtuluş sağlanmıştı. 98. yıldönümünü kutladığımız bu devrimci-modernleşmeci dönüşümde laiklik, çağdaş toplumsal yaşam ve eğitim-öğretim birliğinin tesisi, tarihsel bir kurucu öneme sahiptir. 1929 dünya ekonomik bunalımıyla birlikte de planlı ekonomi, kamu işletmeciliğine geçiş ve bu çerçevedeki sanayileşme hamleleri ile kamu-toplum yararını esas alan bir kalkınma yaklaşımı benimsenmişti. Ülkemiz böylece ciddi bir gelişme sürecine girmişti. Bilimsel temellere dayalı mesleğimiz mühendislik bu süreçte inşacı-imarcı, kurucu, sanayileşmeci işlevlerle saygın bir yer edinmiş, giderek örgütlenmesini de tamamlamıştı. Ancak kuruluşunun 98. yılında ülkemiz; Cumhuriyet, demokrasi, laiklik değerleri ve bütün tarihsel toplumsal kazanımlardan hayli uzaklaştırılmıştır.

Ülkemiz bugün, Cumhuriyeti parantez içine almak isteyen mevcut iktidar altında plansızlığın, sanayisizleşmenin, kamu yararının tasfiyesinin, hukuk dışılığın, kuralsızlaşma, yolsuzluk ve büyük rant talanlarının acı sonuçlarını yaşamaktadır. Tarihi gelişmenin düşmanı olan dinci gericilik, sosyal hukuk devleti gereklerine, cumhuriyetçi, laik, eşitlikçi, sömürü karşıtı kesimlere karşı açık bir mücadele yürütmektedir. Saltanat-hilafet-şeriat özlemleri, ülkemiz ve halkımızın yoksullaştırılması, baskı ve şiddet politikaları eşliğinde dile getirilmektedir. Yasama erki, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ile demokratik hak ve özgürlükler ayaklar altına alınmıştır. Geleneksel “yurtta sulh, cihanda sulh” politikası terk edilmiştir. Ülkemiz emek sömürüsünün, işçi, kadın, çocuk cinayetlerinin, adaletsizliğin mekânı olmuştur. Mühendislik bilimlerinin gerekleri terk edilmiştir. Mesleklerimiz itibarsızlaştırılmaya, meslek örgütlerimiz tasfiye edilmeye çalışılmaktadır.

Cumhuriyetin ilanının 98. yılını böylesi bir ortamda, siyasal İslamcı iktidarın yıkıcılığı ve yoksullaştırıcılığına karşı direnç ve kararlılıkla, geçmişin kazanımlarını daha üst bir seviyede, halkçı toplumcu bir çerçevede tesis edeceğimizin bilinciyle kutluyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak; eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, laik, bilimin-aydınlanmanın, kamu-toplum yararının, planlama-sanayileşme-kalkınma-istihdam-toplumsal refah bütünlüğünün, ülkede-bölgede-dünyada barış politikasının esas alındığı, halk egemenliğindeki bir Türkiye özlemiyle bütün meslektaşlarımızın ve halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.


METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI

“Ey millet! İyi biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz.”(30.8.1925)
Cumhuriyete ve değerlerine sahip çıkacağız.


METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte büyük Türk milletinin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yıl dönümü heyecanını ve gururunu yaşamaktayız.

Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıl dönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın aziz topraklarını canları pahasına savunan ve asil milletimizin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.


MİMARLAR ODASI

Bugün halkın kendi yaşam biçimi ve geleceği hakkında söz ve karar sahibi olduğu bir yönetim biçimi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilan edilen Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz!

Ne yazık ki, bu kutlamayı ülkemizin süreçteki tüm kültürel kazanımlarının, miras değerlerinin, özgün birikimlerinin giderek yitirildiği, ortadan kaldırıldığı koşullarda karşılamaktayız.

Ülkemizin çağdaş uygarlığın aydınlık yolunda ilerleme hedefinden uzaklaştırıldığı bu dönemde laik, demokratik yönetim sistemlerinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yeniden işler hale getirilmesi; adaletli,  bağımsız, eşitlikçi ve özgürlükçü Cumhuriyet vizyonuyla mücadelemizin güçlendirilmesi tarihsel sorumluluğumuzdur.

Yüzüncü yılın eşiğinde, kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine ve biricik Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkarak, demokrasinin, adaletin ve barışın egemen olduğu bir Türkiye konusundaki kararlılığımızı duyurarak, meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını  en içten duygularımızla kutluyoruz!


PEYZAJ MİMARLARI ODASI

Resim

Cumhuriyetimizin ilanının 98. yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşku ve minnetle kutluyoruz. Daha çağdaş, daha özgür daha demokratik ve daha gelişmiş bir Türkiye Cumhuriyeti için Atamızın ilke ve hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla duyurur, Cumhuriyet’i bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimize de saygı ve şükranlarımızı sunarız.


ŞEHİR PLANCILARI ODASI

Resim

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Ülkemizin kuruluşunun, bağımsızlığımızın ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Cumhuriyetin ilanının 98. Yılını ve Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Yaşasın bağımsız, laik, demokratik Türkiye!


TEKSTİL MÜHENDİSLERİ ODASI

“Geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır.” Bağımsızlığımızın ifadesi Cumhuriyetimizin 98. Kuruluş Yıl Dönümü kutlu olsun.


ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

“Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yılı kutlu olsun.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak