EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Orman Mühendisleri Odası Başkanı: Her şey hesaplanmış!

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Türkyılmaz, ‘Yangın nereden başlarsa nereye doğru ilerler, yerleşim birimlerine nasıl ulaşır, bütün bunlar iyice hesaplanmış. Daha önce PKK’nın çıkardığı Hatay, İzmir ve başka yerlerdeki yangınlara benziyor’ dedi

Manavgat’ta incelemelerde bulunan Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Türkyılmaz, Manavgat’ta 4 yerde başlayan yangında sabotaj ihtimalinin yüksek olduğunu, teröristlerce gerçekleştirilmiş olabileceğini bildirdi.

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Türkyılmaz Manavgat’ta başlayan ve geniş bir alana yayılan, çok sayıda evin yanmasına, 3 kişinin ölümüne yol açan yangını yerinde inceledi. Türkyılmaz incelemeleri sonrasında Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Yangının sabotaj olduğu noktasında endişelerimiz vardı. Farklı yerlerde eş zamanlı olarak başlamıştı. Yaptığımız incelemeler sonrasında sabotajın birinci ihtimal olduğunu gördük” dedi.

Manavgat’ta başlayan yangının nedeninin iklim değişikliği ve hava koşullarına dayanmasının çok zayıf bir ihtimal olduğunu vurgulayan Türkyılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız incelemede gördüğümüz şu: Yangın nereden başlarsa nereye doğru ilerler, yerleşim birimlerine nasıl ulaşır, bütün bunlar iyice hesaplanmış. Manavgat’la birlikte çevresindeki Akseki, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde de birbirine çok yakın zamanlarda yangınlar başlamış. Türkiye’nin her yerinde eş zamanlı yangınların ortaya çıkması tesadüf olmasa gerek. Daha önce PKK’nın çıkardığı Hatay, İzmir ve başka yerlerdeki yangınları da incelediğimizde benzer bir durumla karşı karşıya kaldığımızı düşünüyorum. Bu kez PKK ve FETÖ’nün işbirliği içinde hareket ettiklerini düşünüyorum.”

MUĞLA EKİBİ MANAVGAT’TAYDI

Manavgat’ta çıkan ve geniş bir alana yayılan yangını söndürmek için Türkiye’nin birçok yerinden destek geldiğini, Muğla bölgesindeki yangın söndürme araçlarının Manavgat’ta görevlendirildiğini hatırlatan Türkyılmaz, Kuşadası’nda başlayan yangına da bu nedenle anında ve etkili bir şekilde müdahale edilemediğini bildirdi.

YEŞİL VATAN HEP BERABER KORUNMALI

Yeşil vatanın korunmasının iktidar muhalefet herkesin görevi olduğunu ifade eden Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Türkyılmaz, yangınların siyasi polemik konusu yapılmamasını istedi.

TSK’dan sonra en fazla şehit veren teşkilatın orman teşkilatı olduğunu hatırlatan Türkyılmaz, yangınla mücadelede 122 şehit verdiklerini ifade etti.

KÖYLÜ VE JANDARMA KORUMAYA ALDI

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de birbirine yakın saatlerde 4 ayrı bölgede saat 12.00 sıralarında orman yangını çıktı. Bu arada halkın sabotaja karşı seferberlik içine girdiği bildirildi. Gazipaşalılar yaşananları Aydınlık’a şöyle anlattı:

“Manavgat’ta yaşanan yangın ve yangında sabotaj ihtimalinin öne çıkması ile birlikte ilçede hazırlıklar başladı. Herkesin dikkatli olması istendi. 4 ayrı yerde yangın çıktı. Ön hazırlık olduğu için yangınlar fazla büyümeden önlendi. Bu arada sabotaj ihtimaline karşı polis ve jandarma ile koordineli bir şekilde köylerin giriş çıkışları tutuldu. Yabancı araç giriş çıkışları takip edildi. Köylere yabancı araçlar sokulmadı. Sabaha kadar saat saat ilgililer bilgilendirildi. Bu durum devam ediyor.”

Öte yandan yangın öncesinde şüphelenilen bir kargo şirketine ait aracın aranmasına başlandı.

Kaynak: www.aydinlik.com.tr

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak