EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Polonya Savunma Bakanı’ndan Sürpriz Bayraktar TB2 Paylaşımı

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Polonya Hava Kuvvetleri kamuflajlı Bayraktar TB2 S/İHA maketini paylaştı.

Bakan Błaszczak, yaptığı paylaşımda “İyi haberler yakında geliyor… Beklemede kalın” ifadelerini kullandı.

Yerli İHA/SİHA’lara olan talebin altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün yaptığı bir açıklamada “Ben daha önce de söylemiştim, Avrupa’nın semalarında da İHA’larımızı, SİHA’larımızı göreceğiz demiştim. Bu hedefimize de inşallah çok kısa bir sürede ulaşacağımıza inanıyorum” demişti.

Bayraktar TB2 ve NATO

Polonya’ya Bayraktar TB2 S/İHA ihraç edilmesi durumunda Türkiye ilk kez bir NATO ülkesine yerli olarak ürettiği İHA’ları ihraç etmiş olacak.

Aynı zamanda Rusya’nın kanlı bıçaklı düşmanlarından Ukrayna’nın ardından Polonya’ya olası bir satışın gerçekleşmesi de sembolik öneme sahip olarak gösteriliyor. Baykar’ın Avrupa’dan birkaç ülkeyle daha TB2 satışı için görüştüğü de biliniyor. Öte yandan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın gelecek hafta içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Polonya Heyetinin SSB Ziyareti

Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dariusz PLUTA liderliğindeki heyet, Ocak ayında T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nı ziyaret etmişti.

Ziyaret ile ilgili olarak SSB’den yapılan açıklamada, “Başkanımız Prof. Dr. İsmail DEMİR, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dariusz PLUTA ve beraberindeki heyeti kurumumuzda ağırladı. Yapılan toplantıda iki ülkenin savunma sanayii alanındaki yetkinlikleri görüşüldü.” ifadelerine yer verilmişti.

NATO’ya 1999 yılında üye olan Polonya, Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon faaliyetleri kapsamında NATO uyumlu savunma tedarikine büyük önem vermektedir. 2019 yılı içerisinde Türkiye’den 33 milyon 675 bin ABD Doları değerinde savunma ve havacılık sanayii tedarikinde bulunan Polonya, 2020 yılında da 23 milyon 953 bin ABD Doları tutarında bir tedarik gerçekleştirmiştir. Gelişmekte olan bir savunma sanayii sektörüne sahip olan Polonya, UH-60 Black Hawk gibi platformların lisanslı üretim faaliyetleriyle tecrübe kazanımını hedeflemektedir.

Bayraktar TB2

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın; Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak hizmet etmektedir. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’da toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma (27 Saat 3 Dakika ) süresi ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırmıştır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak