EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Quaise Energy dünyanın en derin sondajını açmayı planlıyor

Yeryüzünden yaklaşık 19 bin metre derinliğinde sondaj kuyuları açarak, Dünya’da her zamankinden daha derine inmeyi planlayan bir şirket, 2020’deki lansmanından bu yana toplam 63 milyon dolar topladı.

Axios, son dönemde, jeotermal enerji pazarında devrim yaratmayı amaçlayan bir girişim olan Quaise Energy’nin Şubat ayında A serisi finansman için 40 milyon dolar güvence altına aldığını bildirdi. Bu süper derin sondajın amacı, Dünya’nın derinliklerindeki ısıdan sınırsız miktarda yenilenebilir enerjiye erişmek.

BusinessWire’a göre Quaise Energy CEO’su ve kurucu ortağı Carlos Araque, “Bu finansman turu bizi temiz, yenilenebilir temel yük enerjisi sağlamaya daha da yaklaştırıyor” dedi. “Teknolojimiz, rüzgâr ve güneşten çok daha büyük bir ölçekte, dünyanın her yerinden enerjiye erişmemizi sağlayarak, gelecek nesillerin bol miktarda temiz enerjiyle çalışan bir dünyada olmasını sağlıyor.”

Jeotermal enerji, güneş, rüzgâr ve hidro gibi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla düşük bir profile sahip. Bu enerji türü, insanlar tarafından kullanılan en eski güç kaynakları arasındadır, ancak dünyanın en büyük jeotermal üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki net enerji üretiminin yalnızca yüzde 0,4’ünü oluşturur.

Mevcut jeotermal santraller, tektonik olarak aktif fay hatları gibi, sıcak kayaların Dünya yüzeyine yakın olduğu bölgelerde inşa ediliyor ve bu da gezegenimizin doğal ısısından faydalanmayı ve buharla çalışan elektriğe dönüştürmeyi kolaylaştırıyor. Ancak bitkiler, gezegenin yüzeyinin birkaç metre altında küresel olarak bulunan sıcak kayaya erişebilirse, jeotermal enerji dünyanın enerji ihtiyaçlarını karşılamada çok daha büyük bir rol oynayabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) bir yan ürünü olan Quaise, güçlü bir manyetik alanda elektronlar tarafından desteklenen milimetre dalga ışık demetleri çeken Gyrotron olarak bilinen vakum tüplerini kullanarak bu teknolojiye öncülük etmeyi amaçlıyor. Şirket, bu cihazları kullanarak, her ikisi de yaklaşık 12 bin metre uzunluğunda olan Rusya’nın Kola Superdeep Borehole veya Katar’ın Al Shaheen petrol kuyusu gibi şimdiye kadar yapılmış en derin deliklerin neredeyse iki katı kadar Dünya’yı delmeyi planlıyor.

Gyrotronlar, nükleer füzyon deneylerinde plazmayı ısıtacak kadar güçlüdür, bu da onları, yeraltı kayalarının yaklaşık 500°C sıcaklıklarda yuvarlandığı 19 bin metrelik benzeri görülmemiş derinlikleri araştırmak için ideal bir araç haline getirir. Bu yakıcı ortama pompalanan su, verimli bir şekilde elektriğe dönüştürülebilen buhar olarak anında buharlaşacaktır.

Araque ve Quaise’deki ekibi, önümüzdeki birkaç yıl içinde tohum paralarını prototip teknolojilere aktarmayı planlıyor. ScienceAlert’e göre şirket, 2028 yılına kadar kömür yakıtlı elektrik santrallerini jeotermal enerji noktalarına uyarlamayı hedefliyor. Araque’a göre, bu süper derin deliklerin sondajı birkaç ay sürecek, ancak kurulum tamamlandıktan sonra bir bölgeye bir yüzyıla kadar sınırsız enerji sağlayabilecekler.

Bu kullanılmayan derindeki Dünya kaynağı, medeniyetimizin insan kaynaklı iklim değişikliğinin ana nedeni olan fosil yakıtlara olan bağımlılığı sona erdirmeye yönelik çok yönlü bir yaklaşımın parçası olarak ortaya çıkabilir. Jeotermal enerji, güneş, rüzgâr, hidro ve nükleer füzyonun yanında temiz bir güç kaynağı olarak ortaya çıkabilir ancak bu muhtemelen uzun bir zaman alacaktır.

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak