EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Rus Üniversitesi Geliştirdiği Elektrikli Otomobili Tanıttı

10 Aralık’ta Moskova’da üniversitelerin, tasarım ve geliştirme merkezlerinin katıldığı “VUZPROMEXPO-2020” fuarı çerçevesinde, geçtiğimiz ay seri üretime hazırlandığı açıklanan elektrikli araç “KAMA-1” ‘in resmi tanıtımı gerçekleştirildi. St. Petersburg Politeknik Üniversitesi aracılığıyla tanıtılan otomobil fuarda büyük ilgi ile karşılandı ve aracın yapısal özelliklerine dair yöneltilen sorular yanıtlandı.

Üniversite-Sanayi Ortak Çalışması

KAMA-1 isimlendirmesi, Rus dizel-motor markası olan KAMAZ’dan esinlenerek verilmiştir. Üç kapılı olarak tasarlanan otomobil, kompakt bir şehir içi kullanım aracı olarak tanıtılmaktadır. KAMA-1’in, son teknolojisi gerekliliklerine uygun, dijital ortamda modellemenin ve kontrolün önünü açan “dijital ikiz(digital twin technology) teknolojisi” kullanılarak inşa edildiği açıklanmıştır. Tasarım Rusya’nın en önemli teknik üniversitelerinden olan St. Petersburg Politeknik Üniversitesi ve KAMAZ ortaklığı ile geliştirilmiştir.

КамАЗ не работает над созданием электрического преемника «Оки» | 32CARS.RU

Elektrik motor gücü 80 kW ve aracın erişebileceği maksimum hız 150 km / h olarak ilan edildi. KAMA-1 elektrikli otomobilin gelecekteki kullanıcılarına hızlarını 0’dan 100 km / h hıza çıkarmak gereken sürenin 6,7 saniye olacağı bildirildi.

KAMA-1 elektrikli otomobiller için önemli kriterlerden olan tek şarj ile alınan menzil konusunda da başarılı görünüyor. 33 kWh’lik bir pil paketiyle çalışan elektrikli otomobil 250 km’ye kadar seyahat etmenize olanak tanıyor. Aracın bataryasını normal şarj ile tam olarak doldurmak yaklaşık 6 saate ihtiyaç varken hızlandırılmış şarj ile bu süre 20 dakikaya düşürülmüş.

Kompakt Tasarım

Dış tasarımın özelliklerinin klasikleşen elektrikli otomobil yapısında olduğu söylenebilir. LED ön ve arka farlar, dinamik yön göstergeleri ve panoramik görüş sağlayan bir ön cam bulunuyor. Tampon ayrı parçalar olarak tasarlanmış ve kolayca değişime uygun hale getirilmiş. Otomobilde, üçüncü seviye bir sürücü destek sistemi olan ADAS kullanılmış. Aracın iç tasarımı teknolojik, maksimum hacim ve konfor sağlayacak şekilde tasarlanmış ve dokuz inçlik ana ekranı direksiyon kolonuna sabit bir şekilde yerleştirilmiştir. Bu ekran üzerinden tüm işlevler kontrol edilebilir.

КамАЗ» представил электромобиль за 1 млн рублей

KAMA-1, 3.4 m uzunluğu , 1.7 m genişliği, 1.6 m yüksekliği ile dört kişinin seyahat edebilmesine imkan sağlamaktadır. Bu elektrikli otomobil, tanıtılan özellikleri ile testleri geçmiş ve gerekli tüm sertifikaları almış endüstriyel bir üretim öncesi model statüsündedir.

Kaynaklar: www.spbstu.ru; www.3dnews.ru

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak