EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Sabancı Topluluğu’ndan tarihi seferberlik: Cumhuriyeti çalışarak yaşatacağız

Cumhuriyeti kutlamak için elimize sadece bayrak değil; bir kova, bir fidan ve bir kürek de alıyoruz’ diyen Sabancı CEO’su, binlerce çalışanları ile 29 Ekim-10 Kasım tarihlerinde 30 ayrı noktada sosyal sorumluluk çalışmaları yaparak Cumhuriyetin kuruluşunu anacaklarını açıkladı

Sabancı Topluluğu Adana Kozan’a çıkarma yaptı. Bu yaz yaşanan orman yangınlarının ilk çıktığı Kızlarsekisi’ndeki bölgeyi yeşillendirmek üzere harekete geçen Sabancı, topluluk şirketlerinin yöneticileri ve birçok çalışanı ile ülke genelinde geniş katılımlı ağaç dikme seferberliği başlattı. İstanbul ve bölge basınından birçok katılımcının da yer aldığı etkinlikte konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “60 bin çalışan ile pandemiden çıkıyoruz. Aşılanma oranımız yüzde 97. Topluluk vaadimiz sürdürülebilir bir dünya için öncü girişimlerle Türkiye ve dünyayı birleştirmek. Sürdürülebilirlikte lider olmayı hedef haline getirdik. Teknolojik olarak da fırsat olarak da pek çok çözümü yaratacağız. İki kilometre ötede Enerjisa Üretim’in hidroelektrik santralı var. Rüzgar için de yola çıktık. Önümüzdeki Kayseri’de devreye alacağız. Santrallarımıza güneş panelleri koymaya başladık” dedi.

EKMEĞİNİ PAYLAŞAN BİR MİLLET

Bugün yaşadığımız sürece “iklim krizi” değil “İklim Acil Durumu” adını verdiklerini belirten Cenk Alper, “Dünyanın her yanında orman yangınları, seller var. Teksas’da değirmenlerimiz dondu. Taylan’da fabrikamızı su bastı. İnsanlık olarak haddimizi aşıyoruz. Ama doğadan şikayet ediyoruz. İnsanoğlu olarak doğaya savaş açmış gibiyiz. Bu savaşı kazanırsak hep birlikte kaybedeceğiz. Bu savaştan vazgeçmeli ve hep birlikte çalışmalıyız. Önümüzdeki dönemde tek gerçek var; sürdürülebilirlik” mesajı verdi. Yangın başladığı andan itibaren Sabancı olarak bölgeye intikal ederek çalışmalara katıldıklarını anlatan Alper, “Önce yangın söndürüldü ardından köylülere yardımlar yapıldı. Daha sonra sahada olduğumuz için diğer bölgelerde neler yapabiliriz, diye çalıştık. 41 tane 30 tonluk su tankerini seferber ettik. Deniz, Antalya, Muğla, Isparta’ya yolladık. Burada hemen ileride baraj gölü var. Helikopter ile buradan su alıp yangın söndürüldü ama diğer bölgelerde bu şans yoktu. Denizden su taşınmak zorunda kaldı. Bir çalışanımız. Yangınlardan sonra çıktı ofisime geldi. Elinde bir poşet, açma ve köy peyniri getirdi. Yangında tanker gönderdiğimiz köylüler yollamış. Bizim insanımız kendisi aç olsa da vefasını, ekmeğini başkasıyla paylaşarak gösteriyor.”

CUMHURİYET VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Yangınların ardından bir milyon fidan dikme sözü verdiklerini aktaran Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, şunları söyledi: “Kastamonu’da 260 köy enerjisiz kaldı. 430 trafo merkezi kullanılamaz hale geldi. 511 kişilik saha ekibiyle bütün bu köylere elektrik verme başarısını sağladık. Tüm yaralar sarılıncaya kadar ayrılmayacağız, sözü verdik. Bugün ilk yangınların çıktığı Kozan’da Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’ni başlatıyoruz. Tüm çalışanlarımızla birlikte Türkiye’nin dört bir yanında bu topraklara sahip çıkıyoruz. Bu sene Cumhuriyeti kutlamak için elimize sadece bir bayrak değil; bir kova, bir fidan ve bir kürek de alıyoruz. Tüm Sabancı gönüllüleri olarak 29 Ekim – 10 Kasım tarihlerinde sahada olacağız. Bu seferberliğin; Cumhuriyeti kutlamanın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını, emanetini yüceltmenin en iyi yolu olacağını düşündük. Çünkü biliyoruz ki; Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet, çağdaşlaşma yolculuğundan şaşmamaktır. Cumhuriyet, bu toprakların kıymetini bilmektir. Bu memleketteki her bir ağaca, her bir damla suya, havasına sahip çıkmaktır. Ulu Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümüne kadar faaliyet gösterdiğimiz 10 ilde (Adana, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kocaeli ve Mersin) bu seferberliği toprağı canlandırma, fidan dikme, çevre temizliği ve okul yenileyerek yapacağız. 10 Kasım’da da seferberlik boyunca yaptığımız tüm gönüllü çalışmalarımızı Atamıza armağan ederek, O’nu tam da istediği gibi, çok çalışarak anacağız.”

Aydınlık/Recep ERÇİN

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak