EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

“Siirt hem yeraltı hem de yerüstü kaynakları açısından çok zengin”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Siirt Valiliğince 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki iftar çadırında organize edilen programa katıldı.

Burada konuşma yapan Dönmez, Siirt’in maden ve yer altı kaynakları açısından son derece talihli ve zengin bir kent olduğuna değindi.

Kentin sadece yer altı kaynakları açısından değil yer üstü kaynakları açısından talihli olduğunu anlatan Dönmez, Siirt’in artık sadece bir tarım kenti değil, hızla bölgenin yıldızı parlayan, gelişen, kalkınan, sanayileşen kentlerinden biri olmaya aday olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Siirt’te bu potansiyeli görüyoruz. Kadim bir kent. Tam 12 bin yıllık bir geçmişi olan bir kent. Dünyada bu kadar geçmişi olan bir kent var mı? İşte saysanız 8-10’u geçmez. İslam’la müşerref olalı neredeyse 1400 yıl geçmiş. Anadolu’nun İslam’ın ilk açıldığı kapılardan birisi olmuş. O açıdan manevi mimarlarıyla da meşhur ve zengin bir kentimiz. Rabbim onların mekanlarını cennet eylesin. Bir kenti inşa eden inşaat mühendisleri, imar eden mimarları olduğu gibi manen gönülleri ihya eden, imar eden gönül, işte bu tip gönül insanlarımıza ihtiyacımız var. Hamdolsun bu açıdan da Siirt bu konuda talihli bir kentimiz.”

“Günlük yaklaşık 3 bin 300 varil petrol üretiyoruz”

Bakan Dönmez, Siirt’in yer altı zenginlikleri açısından petrol de çıkardıkları kentlerden biri olduğunu aktardı.

“Günlük yaklaşık 3 bin 300 varil petrol üretiyoruz. 60-65 bin varil petrolün 3 bin-3 bin 500’ü Siirt ve civarından üretiyoruz. Aramalarımıza devam edeceğiz, artıracağız.” diyen Dönmez, bu rakamı ikiye, üçe katlayacak potansiyelin olduğunu anlattı.

Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda buldukları doğal gazın müjdesini verdiklerini anımsatan Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O doğal gazı da çıkarttığımızda Siirtli de Ağrılı da Edirneli de Ankaralı da aynı şekilde istifade edecek. Sizler kavli dua yapacaksınız, biz de bizim arkadaşlarımız sahada fiili dua yapacaklar ve onu önümüzdeki yıl Cumhuriyet’imizin 100. yılında inşallah sizin hizmetinize sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bir sözü var, ‘Batı’da ne varsa Doğu’da da o olacak.’ diye.”

İktidara 2002’de geldiklerinde sadece 5 büyükşehirde doğal gaz bulunduğunu hatırlatan Dönmez, şu anda 81 ilin tamamında ve 650 ilçe merkezinde doğal gaz kullanıldığına dikkati çekti.

Bakan Dönmez, “Bizim için Siirt’te de İstanbul’da da Edirne’de de yaşayan, hizmetlere erişim açısından aynı hak, hukuk ve eşite sahiptir.” diye konuştu.

Vatandaşlar arasında bir ayrım yapmadıklarını belirten Dönmez, konuşmasını şöyle tamamladı: “Enerjiden ulaştırmaya, sağlıktan eğitime kadar ülkemiz temel altyapı sorunlarını büyük oranda tamamladı.

2023’ten sonra yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi Allah’a emanet ediyor, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı’nızı ve Kadir Gecenizi şimdiden tebrik ediyorum.”

YERALTI HABER

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak