EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Suudi Arabistan’ın Yeni Korveti Denize İndi

İspanyol gemi inşa şirketi Navantia; Cádiz Körfezi’ndeki tersanesinde Suudi Arabistan Kraliyet Donanması (RSNF) için inşa edilen Jazan adlı korveti, Cumartesi günü denize indirdi.

San Fernando Tersanesi’nde düzenlenen törende; Suudi Kraliyet Donanması Komutanı Koramiral Fahad Bin Abdullah Al-Ghofaily, İspanya Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı (AJEMA) Amiral Antonio Martorell Lacave, Navantia Başkanı Ricardo Domínguez, Suudi Arabistan Askeri Endüstriler (SAMI) Başkan Yardımcısı Wael Alsarhan, şirketin CEO’su Walid Abukhaled ve çevrimiçi olarak San Fernando Belediye Başkanı Patricia Cavada yer aldı.

Düzenlenen etkinlikte gemiye adını veren Jazan şehri, Avante 2200 Programı ve program kapsamında denize indirilen dördüncü korvet olan Jazan’ın yapımı hakkında çeşitli video gösterimi gerçekleştirildi.

Törende, Navantia Başkanı ve İspanya Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı tarafından tüm Suudi Kraliyet Donanması’na bu önemli program için İspanyol Donanması’na duyulan güvenden ötürü teşekkür edildi ve İspanyol Donanması’nın ilk kez bu kadar uzun soluklu bir deniz programında yer aldığı vurgulandı. Ayrıca, gerek bir yıl içinde dördüncü korvetin denize indirilmesi gerekse de korvet mürettebatının eğitimi için gösterilen çabadan ötürü Navantia’nın programa olan bağlılığının altı çizildi.

Programda Suudi Kraliyet Donanması Komutanı da ALSARAWAT (Avante 2200) projesinin önemini vurgulayarak, programın en önemli satın alımlardan biri olduğuna ve Krallığın stratejik 2030 vizyonu ile uyumuna vurgu yaptı.

Jazan-Korveti-2

Korvet üzerindeki çalışmaların, teslim tarihi olan Nisan 2023’e kadar suda devam etmesi planlanmaktadır.

ALSARAWAT (Avante 2200) Programı

Jazan korveti, Avante 2200 programına dahil olan beş korvetten dördüncüsüdür. 104 metre uzunluğa, 14 genişliğe (water level) sahip olan gemi, mürettebat ve yolcular dahil toplam 102 kişiyi taşıyabilecek.

Kasım 2019’da yapılan sözleşme doğrultusunda son geminin 2024’te teslim edilmesi planlanmaktadır. Program; korvet inşasına ek olarak ilk geminin tesliminden itibaren beş yıl ve ilave beş yıl seçeneği ile yaşam döngüsü desteğini içeriyor.

Sözleşmeye entegre lojistik destek, operasyonel ve bakım eğitimi, gemilerin Muharebe Sistemi ve Platform Kontrol Sistemi için eğitim ve öğretim merkezlerinin temini, yaşam döngüsü desteği ve Cidde Deniz Üssü’ndeki gemilerin bakımına yönelik çeşitli hizmetlerin tedariki de dahildir.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak