EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Tarlalarına kurdukları güneş panelleriyle hem kendileri hem doğa kazanıyor

Konya’da tarım arazilerine güneş enerjisi paneli kuran çiftçiler, elektrikten tasarruf ederken kullandıkları yeşil enerjiyle doğanın korunmasına katkı sunuyor.

Konya’nın Selçuklu ve Karapınar ilçelerinde çiftçiler tarlalarına kurdurdukları güneş enerjisi panellerinden elde ettikleri elektriği, damla ve yağmurlama sulamada kullanarak hem elektrikten tasarruf ediyor hem de yeşil enerji kullanarak doğanın korunmasına katkıda bulunuyorlar.

Selçuklu’ya bağlı Karaömerler Mahallesi’nde yaşayan Korkusuz ailesi geçimini çiftçilik yaparak sağlıyor.

Reklamlarda gördükleri güneş enerjisini merak eden aile üyeleri, çiftçiler arasında da güneş enerjisinin konuşulduğuna şahit olunca 1750 dönüm tarlalarına 730 adet güneş paneli kurdurdu.

Panellerden elde ettikleri elektrikle arazilerinde bulunan 2 kuyudan su çekerek bunu damla sulamada kullanan aile, bu sayede elektrikten yüzde 50 ila 60 oranında tasarruf ediyor.

Korkusuz ailesi geçen yıl 600 bin TL maliyetle kurdukları paneller sayesinde elektrik tasarrufunun yanında yeşil enerji kullanımıyla doğanın korunmasına da katkı sunuyor.

Kullanmaya başladıkları güneş enerjisi panellerinin sağladığı katkıyı AA muhabirine anlatan çiftçi Memiş Korkusuz, “Babam ve ağabeyim ile beraber ‘İşimize gelir mi, gelmez mi?’ diye istişare ettik. ‘Denemeden olmaz’ dedik ve yaptırdık. Bunu, 2021’in başında yaptırdık, 600 bin TL maliyeti oldu bize. Çok memnunuz. Elektrikten yüzde 50-60 tasarrufumuz var. Haddinden fazla memnunuz. Çok şükür Allah’ıma, bu sistemi çıkaranlardan Allah razı olsun.” dedi.

Korkusuz, “Tarlalarımızda 8 ay boyunca kendi elektriğimizi kullanıyoruz. Kullanmadığımız 4 aylık süreçte de ürettiğimiz elektriği devlete satmak istiyoruz. Kışın boşu boşuna bekliyor, 730 tane panelimiz var şu anda.” ifadelerini kullandı.

Ağabey Burhan Korkusuz, sistemi Konya’daki tüm çiftçilere önerdiklerini söyleyerek, “Pancar, mısır, arpa, buğday ekiyoruz. Biz evde 10 kişiyiz, bu tarladan geçiniyoruz, masrafımız hafifledi, çok memnunuz.” şeklinde konuştu.

“Bize para vermesinler, biz kışın elektriği onlara verelim”

Karapınar’da yaşayan bir diğer çiftçi 64 yaşındaki Necmettin Akar da tarlasına güneş enerjisi paneli kurduran çiftçilerden. Sistemi 3 yıldır kullandığını aktaran Akar, “Bu sene masrafları amorti edecek. Günde 7-8 saat güneşten yararlanarak elektriğimizi bedava çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Kış mevsiminde panelleri kullanmadıkları için panellerin atıl kaldığını dile getiren Akar, bu dönemde elektriği devlete verebileceklerini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi pancar ekeceğiz, yağmurlama sulama kullanıyoruz. Mısır ekeceğiz, damlama sulama kullanıyoruz. Bir kuyumuz 400 dekar yeri suluyor, biz günlük 6-7 saat bedava kullanıyoruz elektriği. 19 saatin 7 saatini güneş panelinden bedava kullanıyoruz. Biz 3 sene önce 3 noktaya 1 milyon 20 bin liraya yaptırdık. Tüm vatandaşların yaptırmasını tavsiye ediyoruz.”

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak