EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Termal kameralı dronlar, güneş enerjisi santrallerinde eksikliklerin tespitini gerçekleştiriyor

İnsansız hava araçları dronların güneş enerjisi santrallerinde hata tespiti için kullanımı, santrallerin kısa zamanda denetlenmesini sağlarken, verimliliğini artırıyor ve ekonomik kayıpları en aza indiriyor.

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex’te sergilenen farklı büyüklük, uçuş kapasitesi ve uçuş süresine sahip dronlar, sektör temsilcileri ve santral sahiplerinden ilgi görüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, çevre koşullarından etkilenen ve verimlilik kayıpları yaşanan güneş enerji santrallerinde termal kameralı ve uzaktan kumanda edilebilir dronların kullanımıyla, çalışmayan, verimi düşük ve sorunlu panellerin tespiti hızla yapılabiliyor.

Büyük ölçekli ve yüzlerce panelden oluşan santrallerin fiziksel tespite göre çok daha kısa sürede kontrolünü sağlayan termal kameralı dronlar, santralin büyüklüğüne göre uygun niteliklerde seçilebiliyor. Bu dronlar, üzerine takılan entegre termal kameralar sayesinde gece ve gündüz görüş yeteneğine sahip oluyor. Santral sahası üzerinde uçurulan ve entegre termal kameralara sahip dronlar, bozuk, çalışmayan ve sorunlu panellerin ısıl ölçüm aracılığıyla kontrol edilmesini sağlıyor.

Önceleri askeri amaçla kullanılan dronlar, günümüzde farklı birçok sektörde yaygın kullanılıyor. Enerji sektöründe ise coğrafi olarak ölçülmesi ve ulaşılması güç olan bölgelerde haritalama için özel tasarlanan dronlar kullanılırken, güneş, rüzgar gibi santrallerin doğru ve güvenilir çalışmalarının denetlenmesi de dronlar yardımıyla gerçekleştirilebiliyor.

Zorlu hava şartlarına uygun dronlar mevcut

Dron satışı yapan Karacasulu Dış Ticaret AŞ’nin Ürün Müdürü Metin Karabatan, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, dronların üzerinde bulunan termal kameralar sayesinde çıplak gözün göremeyeceği panellerdeki ısı değişikliklerinin kolayca tespit edilebildiğini ve sorunlara hızlı müdahale şansının yakalandığını söyledi.

Güneş santrallerinin panel sayısı ve kapasitesine göre kullanılacak dron çeşitlerinin seçilebildiğini ifade eden Karabatan, şunları kaydetti:

“Zorlu hava şartlarına daha dayanıklı dron çeşitleri olduğu gibi, daha uzun uçuş süresi sağlayan batarya teknolojisi ile donatılmış dronlar da mevcut. Farklı aksesuarlarla havada daha uzun kalma potansiyellerinin yanında görüntü çekimi, termal kamera teknolojisine sahip dronlar da kullanıcılara gördüklerinin ötesinde bir görüş yeteneği sağlıyor. Herhangi bir olay anında, hızlı aksiyon alma konusunda hafif taşınabilir dronlar tercih edilebiliyor. Rutin işler için al-git özellikli cihazlar tercih ediliyor. İşletmeciler iki özelliğe de sahip ürünleri tercih edebiliyorlar.”

AA

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak