EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Trabzon’a 47.5 Milyon TL’lik Sahil Bandı Projesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 47.5 milyon TL ödeyeceği Ganita-Faroz Sahil Bandı Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında; fıskiyelere 2.5 milyon TL, ağaçlara 29 milyon TL, ışıklandırmaya 14 milyon TL harcayacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ganita-Faroz Sahil Bandı Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi ihalesini kazanan Zigana Peyzaj Mühendislik Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri arasında sözleşme imzalandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “Şehrin çehresini değiştirecek” dediği proje için ihaleye kazanan şirkete 47.5 milyon TL ödenecek. Projenin ayrıntılarının ortaya çıkması tartışmaları da birlikte getirdi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; bir kısım vatandaş, kentin vizyonunun değişeceğini ileri sürerken; bir kısım vatandaş da şehrin önceliğinin bu proje olmadığını ve ihale bedelinin çok yüksek olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesini hatırlatarak 47.5 milyon liralık projeyi eleştirdi:

“KDV dahil işin bitiş maliyeti, fiyat artırımı ve ek işler hariç 47.5 milyon TL’yi buluyor. Proje bölgesindeki TİSKİ’nin uhdesinde olabilecek, TİSKİ’nin yapabileceği kanalizasyon ve yağmursuyu işleri neden bu ihaleye dahil edildi? Burada yapabileceğiniz tasarruf yaklaşık 3 milyon lira. Ağaçlandırma bitki örtüsü işleri şehrimizde olan Orman Bölge ve Fidanlık müdürlüklerinden gayet uyguna yapılabilirdi. Ama ihaleye dahil edildi ve pahalı ağaç çeşitleri seçildi. 29 milyon israf değil mi?

Denizin ortasına yapılan bir fıskiye 2 milyon 300 bin lira. Fıskiye kentin önceliği mi? Çevre aydınlatma için yaklaşık 14 milyon lira harcanıyor. Bu rakam afaki değil mi? Sonuç itibariyle bu proje 47.5 milyon TL’ye değil de yarı fiyatına yapılabilir. Belediye ve belediye şirketleri ne iş yapıyorlar anlamış değilim. Bugün bu borçları hesapsızca yapanlar, yarın çekip gidecek. Bu borçları da söke söke millet ödeyecek.”

Eski önemini kazandıracağız
Projenin imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise seçim öncesinde verdikleri sözü yerine getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Ganita-Faroz arası kentimiz için çok önemli bir destinasyon. Ganita bölgesi, bizim çocukluğumuz ve gençliğimizde sıklıkla gittiğimiz, dinlendiğimiz, eğlendiğimiz çok önemli bir lokasyondu. Fakat zaman içerisinde şehrin farklı şekillerde gelişmesi ile birlikte orası da insanların gidebildiği bir yer olmaktan çıktı. Ganita bölgesi Trabzon insanı için asla vazgeçilmeyecek bir bölgedir ve biz tekrar buraya o eski önemini kazandırmanın çalışmasını iki yıl içerisinde gerçekleştirdik. Bugün de projesi tamamlandı, kaynak bulundu, ihalesi yapıldı. Yüklenici firmamız gerekli çalışmaya süratle başlayacak.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak