EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

TSK’ya SANCAK Elektronik Taarruz Sistemi Teslimatı

SANCAK Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Gelişmeyi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir duyurdu.Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Demir tarafından yapılan açıklamada, “Mehmetçik’e yeni elektronik harp gücü SANCAK! Stratejik muhabere sistemlerini etkisiz hale getirerek, sahada önemli avantaj sağlayacak Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sistemi SANCAK’ı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettik. Durmak Yok Yola Devam!” ifadelerine yer verildi.

MİLKAR-4A2 Yüksek Frekans (HF) Karıştırma Sistemi

SANCAK adlı Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sisteminin ASELSAN tarafından geliştirilen MİLKAR-4A2 Yüksek Frekans (HF) Karıştırma Sistemi’nin yeni adı olduğu düşünülüyor.SSB tarafından yapılan bir açıklamada Kara Kuvvetleri Komutanlığının bu yıl içerisinde ilk Yüksek Frekans Elektronik Taarruz sistemini teslim alacağı belirtilmişti.

MİLKAR-4A2 (yeni adıyla SANCAK) Yüksek Frekans (HF) Karıştırma Sistemi, farklı platformlarda HF bandında haberleşme yapan hedef muhabere sistemlerine Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amacıyla geliştirilmiştir. Hedef HF bandı haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik sahada avantaj sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.MİLKAR-4A2 (SANCAK) Yüksek Frekans (HF) Karıştırma SistemiMİLKAR-4A2 (SANCAK) Yüksek Frekans (HF) Karıştırma SistemiSistemde geniş frekans bandında yüksek RF çıkış gücü sağlayabilen, hızlı anahtarlamalı, verimli güç kaynağı ile besleme altyapısına sahip Güç Yükselteç Sistemi kullanılmaktadır. Karıştırma sinyalinin üretilmesi için kullanılan İşaret Birimi ile hızlı ayar süresine ve geniş anlık bant genişliğine sahip Geniş Bant Almaç Birimi sayesinde sisteme Reaktif Karıştırma yeteneği kazandırılmıştır. Bu özelliği sayesinde sistem, taktik sahada frekans atlamalı hedef muhabere sistemlerine karşı etkin bir karıştırma uygulayabilmektedir.MİLKAR-4A2 Sistemi taktik sahada yüksek hareket yeteneğine sahiptir. Sistem, platformdan bağımsız şekilde çalıştırılabilir yapıdadır. İhtiyaçlar doğrultusunda Sistem’in farklı platformlara entegrasyonu yapılabilir.Prof. Dr. Demir tarafından paylaşılan videoda, ASELSAN tarafından geliştirilen SANCAK’ın 6×6 şaseli bir araç üzerine konuşlandırıldığı görüldü. SANCAK’ın, düşman iletişim birimlerine elektronik taarruz gerçekleştirmek ve bu sayede muhabereyi kesintiye uğratmak için geliştirildiği biliniyor.

SANCAK Sistemi’nin öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:Yüksek hareket kabiliyetiGeniş bantta yüksek çıkış gücüFarklı tip ve modlarda karıştırma/aldatmaGeniş band almaçlı Elektronik DestekOtomatik link kurma, demodülasyonGenel Özellikler• HF frekans kapsaması• Analog/sayısal karıştırma sinyali• Farklı tipte/modda elektronik taarruz• Geniş baraj karıştırma bant genişliği (Ayarlanabilir)• Frekans atlamalı ve anlık yayınlara karşı etkili karıştırma• DDGS (Doğrudan Dizi Geniş Spektrum) özellikli yayınlarakarşı etkili karıştırma• Hızlı anahtarlamalı anten empedans uyumlama birimi iletek yer dalgası anteniyle tüm HF bandın etkin bir biçimdekapsanması• HF bantta aldatma amaçlı SSB sinyal üretimi• Otomatik link kurma özelliği ile ağ destekli yetenek özelliğinesahip telsizlere karşı etkili karıştırma• Veri linklerine karşı etkili karıştırma• Ses/IF(IQ) kayıt yeteneği• Dost telsiz haberleşmesinin korunması için korumalıfrekanslar/frekans bantları belirleme• Yazılım tabanlı sayısal telsiz altyapısı üzerinden haberleşme• Uzaktan kullanıma uygun haberleşme altyapısı• Komuta kontrol merkezi ile koordineli çalışma• Komuta kontrol merkezi ile IP tabanlı haberleşmede kriptoluhat kullanım yeteneği• Gelişmiş Cihaz İçi Test (CİT) yeteneği• Tek operatör ile işletme• Hızlı kurulum/toplanma• MIL-STD-810F ve MIL-STD 461/464 askeri standartlarınauygun birim/sistem tasarımıTürk Silahlı Kuvvetlerinin elektronik harp gücü günden güne artıyor. TSK’nın envanterindeki elektronik harp unsurlarının listesi ise şöyle:MİLKAR-3A3 Elektronik Harp SistemiMİLKAR-4A2 (Sancak) Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz SistemiKORAL Mobil Elektronik Destek ve Taarruz (ED/ET) SistemiREDET-II Elektronik Destek / Elektronik Taarruz (ED/ET) Sistemi

Kaynak:savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak