EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Tunus’un ANKA-S İHA’larının Teslimat Tarihi Belli Oldu

Tunus ANKA-S İHA Programı kapsamında teslimat tarihleri belli oldu. TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri’ne yönelik ilk ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatlarını bu yıl içerisinde gerçekleştirecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 2020 yılı içerisinde Tunus Savunma Bakanlığı ile bir ihracat sözleşmesi imzalamıştı. Söz konusu sözleşme, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı ile 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)’nun teslimatını kapsıyor.

SavunmaSanayiST.com olarak TUSAŞ tesislerine düzenlediğimiz ziyaret esnasında, TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ömer YILDIZ ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz röportaj esnasında, Tunus’un ANKA-S İHA Programı’na yönelik bilgi aldık. Konuyla ilgili olarak YILDIZ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu ay sonuna kadar, Tunus’a iki uçağı göndereceğiz. Son yani üçüncü uçağı ise önümüzdeki sene göndermiş olacağız. Diğer ihracat kalemleri için de çeşitli ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor.”

Yaklaşık 80 milyon ABD Doları değerindeki ihracat sözleşmesi kapsamında TUSAŞ, pilot ve bakım personellerinden oluşan 52 kişilik Tunus kursiyerine gerekli eğitimleri verdi.

anka

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından Aralık 2020’de yapılan açıklamada, Tunus ile ilgili önemli bilgilere yer verilmişti. Başkan DEMİR, Tunus’a yönelik olarak 150 milyon ABD Doları değerinde savunma ihracatı gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Türkiye ile Tunus arasındaki savunma sanayii iş birliğinin, her geçen gün büyüdüğü gözlemleniyor.

ANKA-S İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan ANKA-S İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 250 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Ancak TUSAŞ’ın ‘Yeni Nesil ANKA’ olarak adlandırdığı konfigürasyon ise 30 saat havada kalabilmekte ve 350 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak