EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Türk Donanması’nda Yeni Yöntem: Ağ Destekli ADVENT

Gelişen teknoloji ile birlikte savaş gemilerinin harp yetenekleri artmış, deniz üzerinde icra edilen savaş teknikleri gittikçe karmaşıklaşmıştır. Bu durum kritik işlevlerin zamanında yerine getirilme ihtiyacını vazgeçilmez hale gelmiştir.

Savaş gemileri en başta sadece su üstü harp yeteneğine sahip iken, günümüzde bir korvet ya da fırkateyn; su üstü, su altı, hava savunma harbi ve elektronik harp gibi yeteneklerin hepsine aynı anda sahip olabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle artan ihtiyaçları karşılamak üzere komuta ve kontrol eşgüdümünü ve komuta heyetine karar destek kabiliyeti sağlamak amacı ile Savaş Yönetim Sistemi (SYS) konsepti ortaya çıkmıştır.

ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre) SYS; tek gemi yerine kuvvet odaklı, ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren yeni nesil bir komuta ve kontrol sistemidir. ADVENT SYS ile tam bütünleşik taktik veri linkleri (Link 11, Link 16 ve Link 22, SIMPLE, JREAP ve VMF) işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişim mümkün olacaktır. ADVENT SYS, sahip olduğu Karar Destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştıran, yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen bir mimariye sahiptir.

Çoklu görev profillerine ve çeşitli platform tiplerine uyan modüler bir yapıda geliştirilmiş olup bu hali ile platformdan bağımsız bir sistem olarak geliştirilmiştir. Ölçeklendirilebilen açık mimari yapısıyla, hedeflenen su üstü, su altı ve hava platformları ile kara tesislerine uygun bir şekilde özelleştirilebilmektedir.

Amfibi ve Destek Gemileri’ne ADVENT Gücü

TCG-ANADOLU

Bu bağlamda HAVELSAN tarafından geliştirilen Savaş Yönetim Sistemi’nden (SYS) biri ve en moderni olan ADVENT; Savaş Yönetim Sistemi olarak, platformlara çeşitli yetkinlikler sağlamaktadır. ADVENT sayesinde Amfibi/Destek gemilerine muharip gemilerin yürütmüş olduğu bazı görevleri yerine getirme özelliği kazandırılmaktadır.

Destek ve Amfibi gemilerinin silah ve sensörleri diğer muharip gemilere nazaran daha kısıtlı ve genellikle öz savunmaya yöneliktir. Bu hali ile destek ve amfibi gemileri muharip gemilerin vuruş gücüne sahip değildir ancak ADVENT’in en önemli özelliği olan Ağ Destekli Yetenek kabiliyetleri ile bu platformlara;

 • Komuta gemisi olma,
 • Bütün harekatı yönetme,
 • Seyir ve harekat kapsamında planlama, icra ettirme ve kontrol etme,
 • Tüm platformlar için tehdit analizi yapma,
 • Angajman planlama, icra ettirme ve kontrol etme yetenekleri kazandırılmaktadır.

Ayrıca TCG Anadolu gibi LHD platformları için ihtiyaç duyulan Savaş Sistemleri tedariki, geliştirilmesi ve entegrasyonu ASELSAN-HAVELSAN sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir.

ADVENT SYS

HAVELSAN, bu kapsamda Komuta ve Kontrol Bilgi Sistemi (KKBS) geliştirilmesi, müşterek harekat faaliyetlerini desteklemek üzere farklı kuvvetlere ait Komuta ve Kontrol Bilgi Sistemleri (KKBS)’nin entegrasyonu, gerçek zamanlı gemi bilgilerinin dağıtımı, NATO, Milli ve İnternet’e bağlı gemi bilgi ağının teşkili, Mesaj İşletim Sistemi, kapalı devre televizyon (CCTV) ve görüntülü telekonferans sistemlerinin (GTS) tedariklerini gerçekleştirecektir.

ADVENT İle Kazandırılan Yetenekler ve Milli Taktik Datalink Sistemlerine Uyumu

ADVENT SYS; Türk Deniz Kuvvetleri’nin yüzer, dalar, uçar ve karada konuşlu platformlarına daha etkin, teknolojik gelişmelere açık, ölçeklenebilir, güvenli ve ağ destekli yeteneğe sahip bir SYS’dir. 2019 yılı sonunda, ADA Sınıfı Korvetlerin 4. gemisi olan TCG KINALIADA Deniz Kabul Testlerinin başarı ile tamamlanması ile  kendini kanıtlayan ADVENT SYS, Türk Deniz Kuvvetleri’nin vazgeçilmez Komuta ve Kontrol Sistemi haline gelmiştir.

ADVENT ile;

 • Kuvvet odaklı (Ağ Destekli Yetenek, Kuvvet çapında tehdit değerlendirme, angajman planlaması ve icrası vb.)
 • Platform silah ve sensörlerinin ağa dinamik kaydı
 • L11, L16, L22, SIMPLE, JREAP Link imkan kabiliyetlerine sahip esnek Çoklu Link Kabiliyeti
 • Etkin taktik sergileme özellikleri (3D, Sayısal/Analog TV ve radar video sergileme)
 • Kapsamlı karar destek fonksiyonları görevleri icra edilebilmektedir.

Ayrıca ADVENT sistemi;

 • NATO Link 11, 16, 22, JREAP, SIMPLE ve VMF,
 • Non-NATO Link-Y ve Link-Green Milli Link işlevselliğine tam bütünleşik olarak sahiptir.

Milli Taktik Data Link geliştirmeleri de ADVENT bünyesinde devam etmektedir. ADVENT’in esnek ve dinamik alt sistem entegrasyon yetenekleri ile çoklu link bütünleştirmesi kapsamındaki kazanımları ilave veri link bütünleştirmelerinin süratle ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır.

TCG_kinaliada_up1

Aynı zamanda mevcut link yeteneklerine ilave olarak (KEMENT vb. linkler vasıtası ile) gelecekte envantere girecek olan ağ silahlarının kontrolüne (home all the way) link alt yapısı hazır olup, seçilecek silah sistemine göre ADVENT uyarlanabilecektir.

Ortak Angajman Yeteneği ve Taktik Veri Paylaşımı

ADVENT SYS tarafından dinamik ve hızlı gelişen hava savunma harbi (HSH) ortamı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, Ağ Destekli Yetenek  (ADY) üzerinden tüm kuvvetin HSH etkinliğinin koordineli bir şekilde kullanılması amacı ile hızlı ve etkin bir planlama yapılmasına, kaynakların doğru şekilde tahsis edilmesine ve bu planlamanın diğer platformlarla koordine edilmesine imkan sağlayacak ortak angajman yeteneği kullanılmaktadır.

Bu yöntemle birlikte hareket icra edilen platformların sahip olduğu silah ve sensör kaynakları ADY üzerinden paylaşılır; tehditler, korunacak birimler ve kaynaklar göz önüne alınarak görev grubu çapında bir planlama yapılır, plan tüm gruba dağıtılır ve koordineli bir şekilde icra edilir.

Ayrıca ADVENT SYS sayesinde Taktik veri linkleri aracılığı ile tüm platformların iz bilgileri birbirleri ile paylaşılabilmektedir. Bu kapsamda ADVENT, kendi sensörleri arızalı bir platformda diğer platformlardan alacağı taktik veri link bilgileri ile taktik resmi oluşturabilme yeteneği sunmaktadır. Bu resim üzerinden harekâtın icra edilmesi mümkün kılınmaktadır.

Fiili silah angajmanları için, daha hassas ve yüksek hızda güncellenen iz bilgilerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Özellikle top angajmanları için hassas izleme (tracking) ile elde edilmiş iz verilerine, yüksek güncelleme sıklığında ihtiyaç duyulmaktadır. Taktik veri linklerin veri değişim kabiliyetleri bu ihtiyacı karşılamada yetersiz kalabilir.

ADVENT’in Ağ Destekli Yetenek Ortak Angajman özelliği ile bir platform sensörlerinden elde edilen hassas iz bilgilerinin başka bir platform tarafından angajman için kullanılması sağlanabilmektedir. Hedefi takip eden platform tarafından hassas iz bilgileri yüksek hızda angajman ağından paylaşılmakta, bu iz bilgileri ADVENT Komuta Kontrol Sistemine sahip diğer platformlar tarafından angajman için kullanılabilmektedir.

ADVENT Komuta Kontrol Sistemlerine sahip platformlar için bu yetenek sadece bir platformun sensörlerinin arıza durumunda değil, silahlı platformların sensör menziline yakın yerleştirilmesi ile silah menzilinin arttırılması ya da silaha sahip platformların sensör susması (EMKON) uygulayarak tespit edilmesinin zorlaştırılması için de kullanılabilmektedir.

ADVENT ile Hava Platformları Arasındaki İletişim

ADVENT’in yetenekleri bir savaş yönetim sisteminden daha çeşitlidir. ADVENT; farklı tip ve boyuttaki platformların farklı ihtiyaçlarına cevap verecek farklı konfigürasyonlarda çözüm sunabilen bir ürün ağacıdır. Hava platformları için ADVENT MARTI, Denizaltı platformları için ADVENT MÜREN, Gözetleme merkezleri için ADVENT UFUK gibi farklı ürünlere sahiptir. Bu ürünler ortak mimariye, altyapılara ve veri yapılarına sahiptir. Bu kapsamda, Ağ Destekli Harekât yeteneği de ortak bir yetenek olup farklı konfigürasyonlarda yer almakta ve taktik veri linkleri ile birlikte bu konfigürasyonlar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamaktadır.

Yani aynı mimariye, altyapılara ve veri yapılarına sahip farklı ADVENT ürünleri, Taktik Veri Linkleri ve Ağ Destekli Yetenek sayesinde birbirleri ile etkileşimli olarak çalışabilmektedir. Taktik veri linkleri için gerekli haberleşme ortamları tanımlıdır, benzer şekilde ağ destekli yetenek için de IP tabanlı haberleşme alt yapıları kullanılabilmektedir.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak