EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Türk Kara Kuvvetleri’nin Ekipmanları Sergilendi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan ekipmanlara yönelik olarak bir basın turu düzenlendi. Düzenlenen basın turu esnasında, birçok silah, optik sistem, elektronik harp sistemi, korugan, kişisel koruyucu ekipman ve yaşam mahalleri görüntülendi.

‘YERLİ VE MİLLÎ TEKNOLOJİ İLE GÜÇLENEN MEHMETÇİK’İN YAŞAM SERGİSİ’ adlı sergide öne çıkan unsurlar ise şu şekilde:

ENGEL VE TAHKİMAT MALZEMELERİ İLE BALİSTİK KORUMALI NÖBET KULÜBE VE KULELERİ

Üs bölgesi kademeli emniyet sistemiyle oluşturulmuştur. Üs bölgesinin dış emniyeti; saldırılara karşı, uygun derinlikte ve uygun sayıda yerli ve millî; Millî Savunma Bakanlığı birimlerince üretilmiş engel, tahkimat ve gözetleme sistemleriyle donatılmıştır. Ayrıca bu sistemler düşman taciz atışlarına karşı Mehmetçik’e koruma sağlamaktadır.

Akordion engeller tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla yapılmış; içerisine kum, moloz, çakıl ya da toprak doldurulan bariyerlerdir. Bu bariyerlerin, dikenli şerit tel üstüvane ve kafes teli ile güçlendirilmesi yapılmaktadır. İstenildiği takdirde, akordion engel sistemine üstten ve alttan mazgallı mevzi yapılabilmektedir.

Beton-Kule-TSK

Üs bölgesinin etrafı ve girişi, çeşitli boyutlarda beton T duvarlarla çevrilmiştir. Bu beton duvarlar, çevre emniyetini almak ve bombalı araç saldırılarında araç hızını yavaşlatmak maksadıyla yapay engel olarak kullanılmaktadır. Üs bölgesinin girişi, ayrıca mayın ve bomba arama köpekleriyle desteklenmektedir. Üs bölgesi yaklaşma istikametlerini gözetlemek maksadıyla, iki katlı lego kule adı verilen gözetleme kuleleri kullanılmaktadır.

Birinci emniyet kademesinin geçilmesini müteakip, araç park yerleri ve kurşun geçirmez cam ve uygun kalınlıkta betondan oluşan mono-blok nöbet kulübeleri bulunmaktadır. Araç park yerinde ayrıca akaryakıt ikmali de yapılmaktadır.

Lego-Kule-TSK

YAŞAM DESTEK ÜNİTELERİ

1. Görüntü izleme merkezi:

Üs bölgesinin yakın emniyetinin sağlanması maksadıyla serçe mini insansız hava aracı vasıtasıyla havadan elde edilen görüntüler kesintisiz olarak incelenmekte, böylece üs bölgesine yapılabilecek saldırılara karşı gerekli tedbirler önceden alınmaktadır.

2. Yaşam alanları

Bunker yaşam alanı:

Koğuş, yemekhane, gazino ve dinlenme alanı olarak düzenlenmiştir. Havan ve roket saldırılarına karşı koruma sağlayan bunkerlar, sığınak, mevzi ve yaşam alanı olarak kullanılabilmektedir. Modüler yapıda olduğundan istenilen personel sayısı kadar barınma imkânı sağlar.

Resim

Konteyner yaşam alanı:

Aynı anda sekiz Mehmetçik’in barınabildiği yaşam konteyneri, aynı zamanda çalışma alanı olarak da kullanılabilmektedir. Alt ranzalarda birer adet masa ve ikişer adet sandalye mevcuttur. Modüler olarak tasarlanmıştır. İstenildiğinde sökülerek başka yere kurulabilmekte ve helikopter ile taşınabilmektedir.

Manga yaşam alanı:

Manga yaşam alanı akordiyon engel sistemleri ile tahkim edilmiştir. Havan ve roket saldırılarına karşı koruma sağlar. Modüler olarak tasarlanmıştır. Modüler yapıda olduğundan istenilen personel sayısı kadar barınma imkânı sağlar. Havan ve roket saldırılarına karşı tahkimat sağlamak maksadıyla toprak seviyesinin altında inşa edilir. Çatı zemin seviyesindedir.

3. Banyo, çamaşır, tuvalet ve revir konteynerleri

4. Seyyar fırın ünitesi, mutfak ünitesi, soğuk hava deposu ve mutfak makineleri mevcuttur.

SİLAH, MÜHİMMAT, PMKİ/METİ TEÇHİZATI VE OPTİK MALZEMELER

TSK-Silah

Bu kısımda; Yerli ve millî üretim olan silahlar, hafif/ağır silah mühimmatları, PMKİ/METİ teçhizatı ve optik malzemeler bulunmaktadır.

MKEK MPT-76 Piyade Tüfeği, MKEK PMT-76 Makinalı Tüfek, MKEK KNT-76 Keskin Nişancı Tüfeği, KALE 12.7mm Keskin Nişancı Tüfeği, CADEX 8,59mm Keskin Nişancı Tüfeği, 25mm Kara Topu, 40mm Otomatik Bombaatar ve çeşitli obüs ile top mühimmatları sergilenen ürünler arasında yer almaktadır.

GİYİM-KUŞAM, TEÇHİZAT VE GIDA MALZEMELERİ

Bu kısımda; Mehmetçik’in her türlü hava ve arazi şartlarında görevini başarı ile yapabilmesi için kullandığı soğuk iklim malzemeleri, operasyon kıyafetleri, dağcılık malzemeleri, komando teçhizatları ile ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan gıda malzemeleri bulunmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen sergi, basın mensuplarına ‘Komando Öğle Yemeği’ hediye takdiminin gerçekleştirilmesiyle sona erdi. Basın mensupları da hediyeler için personele teşekkür etti.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak