EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

TÜRK MİMARLARDAN PKK’YA ÖDÜL ÇIKMAZ

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi, Jin TV muhabiri Güler Yıldız’ı basın ödülüne layık gördüğünü açıkladı. Haber mühendis, mimar ve plancıların gündemine bomba gibi düştü.

ODALARIMIZIN SORUMLULUĞU

TMMOB’a bağlı birçok meslek odası kuruluşu var. Bunlar mühendislik, mimarlık ve şehir ve bölge plancılığı mesleklerini temsil eden kuruluşlar. Kuruluş amaçları, temsil ettikleri mesleğin örgütlü bir disipline bağlanarak ülke açısından en faydalı şekilde organize edilmesini sağlamak.

Bugün baktığımızda meslek odalarımızın birçoğunun ne yazık ki bu asli görevin neredeyse tamamen dışında kaldığını görmekteyiz. PKK’nın meclisteki ayağı olan HDP’ye sıkça yaptıkları ziyaretlerle, FETÖ kumpaslarının açığa çıkmasına rağmen vatansever aydınlarımıza yönelik hala söyledikleri “Ergenekoncu” yakıştırmalarıyla, batı medyasının ülkedeki fotokopisi kıvamındaki açıklamaları ve yaklaşımlarıyla ülke menfaatlerinden oldukça uzaklaştıklarını ispatlamaktadırlar. Hatta menfaatleri gözetmek ve teknik birikimi bilim yoluna kanalize etmek şöyle dursun, ülke düşmanlığına varan eylemler içerisinde bulunmaktadırlar. Bu tutumlarıyla da doğrudan bilimin, ilerlemenin önünde engel teşkil etmektedirler. Ancak mühendisler, mimarlar ve plancılar çok iyi bilir ki; her problem çözülür, her engel aşılır.

Mimarlar Odası’nın esas vazifesi; mimarlık mesleğini bilimin ışığında örgütlemek, Türkiye’nin mimari birikimini güçlendirmektir. Odanın Ankara Şubesi’nin düzenlemekte olduğu basın ödülünde Jin TV muhabirine verilen “Doğa Haberciliği” ödülü bu çalışmalara nasıl bir kazanım sağlayacaktır, merak ediyoruz. Ülkemizde atanamayan gencecik mimarların sorunlarını, yıllardır süren ve büyüyerek sürmekte olan mimari yoksunluk sorunlarını PKK kanalı Jin TV’ye verilen basın ödülü mü temsil edecek? Bu ödül töreniyle mi sorumlu oldukları meseleleri çözmeyi hedeflemektedirler?

Mimarlar Odası, derhal vazifesi başına geri dönecek şekilde yenilenmelidir. Meslektaşlarımızın çığ gibi büyüyen sorunları, meslek odalarımızın sorunlarıdır. PKK’nın yayın organına basın ödülü verilmesi, Türk mimarlarını uzaktan yakından ilgilendirmemektedir. Türk mimarlar basın ödülü verecekse; bu ödülü Türkiye’nin geleceğine sekte vuranlara değil, ışık tutanlara layık görür.

JİN TV, PKK’DIR

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ödüle layık gördüğü muhabirin kanalı Jin TV, PKK’nın yayın organıdır. Türkiye değil, Hollanda merkezli bir kanaldır. PKK ve onun paraleli YPG, JPG gibi terör örgütlerinin eylemlerini aktarmakta ve bu örgütlerin üyeleriyle yayınlarında sık sık bir araya gelmektedir. Bu durumu herkes birkaç dakikalık araştırmayla saptayabilir.

Jin TV’nin PKK ile bağını temsilen birkaç görseli de paylaşalım.

ODALARDA TEMSİLİYET DEĞİL, TESLİMİYET HAKİMDİR

Mimarlar Odası’nın şubesi, merkezi Türkiye bile olmayan (Hollanda merkezli TV kanalı) bir kanalın muhabirine ülkemizin mimarları adına ödül veriyor. Bu nasıl bir temsiliyet anlayışı?

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ni ve ona bağlı tüm meslek odalarını uyarıyoruz: Görevinizin başına dönün! Gıdada biz varız, tekstilde biz varız, inşaatta, makinada, otomotivde, bilgisayarda biz varız. Tüm mesleklerin araçlarını üreten biziz. Biz her yerdeyiz. Hayatın ta kendisiyiz. Hayata düşman terör örgütleri ile yan yana gelerek hayatın karşısında durmaktasınız. Bu yönünüzle de bizleri temsil etmemektesiniz.

Terör örgütleriyle aynı kazana kepçe sallayanların erkine hep beraber son vereceğiz. Meslek odalarımızı yine ülkesine ve milletine bağlı bilim merkezleri haline getireceğiz. Bu da Türk mühendis, mimar ve plancılarının andıdır.

Aykutalp AVŞAR
Teknisite Genel Yayın Yönetmeni

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak